دریا نیوزدست فروشان ساماندهی و شناسنامه دار شوند

، 08:31   /   کد خبر: 35110   /   تعداد بازدید: 189


 دریانیوز: در حالی که در چند سال اخیر بارها بر لزوم ساماندهی دستفروشان در سطح شهر بندرعباس وعده داده شده است؛ اما این موضوع محقق نشده و همواره در سطح شهر دستفروشان در مناطق مختلف اقدام به دست فروشی می کنند بسیاری از قسمت های خیابان‌های شهر بخصوص در بافت مرکزی شهر در ساعات مختلف، مردم شاهد حضور دستفروشان هستند که گاهی این حضور باعث ایجاد ترافیک و مشکلاتی برای تردد و رفت و آمد شهروندان و حتی رانندگان می شود. در واقع نیاز است که دست فروشان در یک منطقه ساماندهی شوند واز حضورشان در خیابان ها و معابر گوناگون بدون هیچگونه نظارتی جلوگیری و حتی این دستفروشان بایستی شناسنامه دار شوند تا از وقوع حوادثی مانند سرقت، ناامنی و... در اماکنی که دستفروشان فعالیت می کنند جلوگیری گردد. بارها گفته شده است که دستفروشان بازارچه ۲۲ بهمن بندرعباس ساماندهی می شون

د و همه در آنجا اقدام به عرضه کالا و محصولات و اجناس شان می کنند؛ اما متاسفانه تاکنون این وعده نیز محقق نشده است. بازارچه ۲۲ بهمن بندرعباس بعد از آتش سوزی یک دهه قبل بود که بارها وعده داده شد که این بازارچه استانداردسازی و ایمن‌سازی می‌شود تا از وقوع حادثه پیشگیری شود و تمام دستفروشان در سطح شهر به این بازارچه نقل مکان کنند و چند روز پیش نیز مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهرداری بندرعباس و عده کرد که توسط بخش خصوصی بازارچه ساماندهی و غرفه هایی با سازه‌های سبک احداث می شوند و غرفه ها به افراد دستفروش واقعی واگذار می‌شوند و از واگذاری به افرادی که دستفروش نیستند و خارج از استان یا خارج از کشور حضور دارند، جلوگیری می شود. در واقع می‌توان این موضوع را به عنوان گام مثبتی در ساماندهی دستفروشان شهر بندرعباس نامید و نیاز است که سایر دستگاه‌ها نیز همکاری داشته باشند تا این وعده مسئولان مربوطه محقق شود. اگر که بازارچه با سازه های سبک وایمن احداث شود، از بروز حوادث جلوگیری شده و در واگذاری به دستفروشان، این قشر نیز شناسنامه دار می شوند. در حال حاضر ودر بازارچه فعلی مشاهده می شود که سیم های برق آویزان هستند و  از سازه‌های برزنتی استفاده شده که اشتعال زا و خطرناک هستند.جعبه برق در این بازارچه بصورت ایمن نصب نشده است و احتمال ریزش آب بر روی آن وجود دارد.

از طرفی برخی از غرفه داران می‌گویند که در زمان بارندگی، لوله های فلزی و آهنی غرفه ها برق دار می شوند و احتمال وقوع حادثه وجود دارد. در حال حاضر تعداد زیادی از غرفه های بازارچه ۲۲ بهمن نیز خالی هستند یا تبدیل به انبار شده اند و برخی از غرفه داران اقدام به خرید و فروش غرفه های شان می کنند که نیاز است همانگونه که متولیان مربوطه  وعده داده اند، این غرفه ها به دستفروشان واقعی واگذار شوند. همچنین  غرفه‌های ایمن سازی و استانداردسازی شوند. از طرفی دیگر نیاز است که هر چه سریعتر احداث غرفه های ایمن توسط بخش خصوصی آغاز شود و در سریعترین زمان ممکن احداث و به متقاضیان واگذار شود و دستفروشان از مناطق دیگر شهر نیز به این بازارچه نقل مکان کنند تا از بروز هرج و مرج در شهر جلوگیری شود.

علی زارعی/ دریا