دریا نیوزمدیرتعاون روستایی هرمزگان: مجتمع صنایع غذایی هرمزگان احداث می شود

، 09:34   /   کد خبر: 34856   /   تعداد بازدید: 245


دریانیوز:  مدیرتعاون روستایی هرمزگان اظهار داشت: در صورت حمایت مسئولان و با مشارکت کشاورزان هرمزگانی، مجتمع صنایع غذایی هرمزگان احداث می شود.
به گزارش دریا، سیروس اسدپور در اولین نشست هم اندیشی و برنامه ریزی خرید وفروش محصولات کشاورزی استان با محوریت خرید و فروش گوجه فرنگی افزود: با توجه به نبود صنایع تبدیلی در استان، پیگیریم این مجتمع با مشارکت کشاورزان احداث شود تا مشکل تولید رب گوجه، انواع ترشی، خیارشور و... ودر واقع صنایع تبدیلی در استان برطرف شود.
اسدپور افزود: البته یک کارخانه دیگربرای آبمیوه گیری، تولید رب گوجه فرنگی تا مرحله تغلیظ و.... با پیشرفت 90درصدی هم در استان داریم که نیاز به دو میلیارد تومان تسهیلات دارد و در حال رایزنی برای پرداخت این تسهیلات هستیم. وی با اشاره به سطح زیرکشت 11هزار و 800هکتار گوجه فرنگی در استان و پیش بینی تولید 600هزار تن گوجه فرنگی در سال جاری؛  اظهار داشت: برداشت گوجه فرنگی از اواخر آبان آغاز می شود و تا فروردین سال آینده ادامه دارد.
  مدیرتعاون روستایی هرمزگان با اشاره به اوج برداشت گوجه فرنگی در بهمن و اسفندماه گفت: پیش بینی می شود بصورت خرید حمایتی ، گوجه فرنگی خریداری شود که از هم اکنون قیمت گذاری و شرایط خرید را با برگزاری جلسات با دستگاه های متولی این بخش مشخص می کنیم.
  به گفته اسدپور امسال با توجه به توزیع بذر مرغوب، میزان تولید گوجه فرنگی در استان افزایش می یابد و درصورتیکه امکان صادرات نباشد؛ بصورت خرید حمایتی مشکل را برطرف می کنیم.وی تاکید کرد: بازار روسیه بیشتر از گوجه فرنگی گلخانه‌ای و با شرایط خاص وزن و بسته بندی مناسب واستاندارد و... استقبال می کند.
  مدیرتعاون روستایی گفت: با توجه به قیمت مناسب گوجه فرنگی در سال گذشته، امسال میزان کشت افزایش یافته است.
  گفتنی است، اعلام سطح زیرکشت، میزان تولید و زمان برداشت  به وزارت جهادکشاورزی، درخواست صدور مجوز صادرات در زمان اوج برداشت توسط سازمان صنعت، معدن وتجارت از وزارتخانه متبوع، پیگیری و رایزنی با کارخانجات تولید رب گوجه، برآورد هزینه های تولید و قیمت پیشنهادی گوجه فرنگی توسط سازمان جهادکشاورزی، برنامه ریزی جهت ایجاد مراکز خرید گوجه فرنگی توسط مدیریت تعاون روستایی هرمزگان و پیگیری طرح راه اندازی کارخانه تولید رب گوجه فرنگی توسط جهادکشاورزی و تعاون روستایی در استان از جمله مصوبات این جلسه بود.