دریا نیوزمديرعامل آب منطقه‌اي هرمزگان: شاهد اضافه برداشت از دشت‌هاي هرمزگان هستيم

دریا نیوز: مديرعامل آب منطقه‌اي استان هرمزگان با بيان اينکه به دليل خشک‌سالي‌هاي اخير‌ دشت‌هاي استان به‌خوبي تغذيه نشده و شاهد اضافه برداشت نيز بوده‌ايم، اضافه کرد: به دليل عدم توازن در تغذيه و برداشت دشت‌هاي استان به‌طور متوسط در برخي دشت‌ها سالي 1.5 متر سطح آب آن‌ها کاهش داشته است

، 11:55   /   کد خبر: 34444   /   تعداد بازدید: 127


دریا نیوز: مديرعامل آب منطقه‌اي استان هرمزگان با بيان اينکه به دليل خشک‌سالي‌هاي اخير‌ دشت‌هاي استان به‌خوبي تغذيه نشده و شاهد اضافه برداشت نيز بوده‌ايم، اضافه کرد: به دليل عدم توازن در تغذيه و برداشت دشت‌هاي استان به‌طور متوسط در برخي دشت‌ها سالي 1.5 متر سطح آب آن‌ها کاهش داشته است.

هوشنگ ملايي در نشست بررسي وضعيت چاه‌هاي داراي آبشيرينکن، افزود: با توجه به خشکسالي‌هايي که طي دو دهه اخير استان هرمزگان با آن مواجه بوده سطح کيفيت آب موجود در دشت‌ها به‌شدت کاهش‌يافته است به همين دليل استفاده از آبشيرينکن مورد استقبال کشاورزان قرارگرفته است. وي تصريح کرد: آبشيرينکن هايي که اکنون مورداستفاده قرار مي‌گيرد توليد پساب کرده که اين پساب خطرات زيست‌محيطي با خود به همراه دارد که بر بافت فيزيکي خاک تأثير مي‌گذارد و آن را از بين مي‌برد و آب‌هاي زيرزميني را نيز آلوده مي‌کند. ملايي اظهار کرد: آبشيرينکن ها بايد در زمين‌هايي مورداستفاده قرار گيرد که علاوه بر پايين بودن کيفيت منابع آبي آن‌ها، نزديک به دريا باشد و به خاک آسيب نرساند و آبخوان را تخريب نکند زيرا اين خطرات غيرقابل‌جبران بوده و اگر دشت‌ها از بين برود ديگر احيا نمي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: 22 هزار حلقه چاه در استان وجود دارد که با توجه به شرايط استان و وجود خشک‌سالي، عدم بارش نزولات جوي و افت کمي و کيفي آب، کشاورزان در برخي از دشت‌هاي استان تمايل دارند از آبشيرينکن استفاده کنند.   ملايي ادامه داد: بسياري از چاه‌هايي که اکنون مجوز نصب آبشيرينکن دريافت کرده‌اند براي کساني بوده که قصد ساخت گلخانه داشته‌اند و جهاد کشاورزي بر کار آن‌ها نظارت کند.همچنين محيط‌زيست نيز بر چگونگي دفع و تخليه پساب اين آبشيرينکن ها نظارت کند. وي با اشاره به اينکه به دليل خشک‌سالي‌هاي اخير‌ دشت‌هاي استان به‌خوبي تغذيه نشده و شاهد اضافه برداشت نيز بوده‌ايم، اضافه کرد: به دليل عدم توازن در تغذيه و برداشت دشت‌هاي استان به‌طور متوسط در برخي دشت‌ها سالي 1.5 متر سطح آب آن‌ها کاهش داشته است. مديرعامل آب منطقه‌اي هرمزگان اضافه کرد: لازمه صدور مجوز آبشيرينکن، وجود نظارت است که ضمن رعايت الزامات زيست‌محيطي، از اضافه برداشت جلوگيري شده و کشاورزي به‌صورت گلخانه و در فضاي بسته‌ انجام گيرد تا شاهد افزايش راندمان آب باشيم.

اين مقام مسئول با اشاره به اينکه در گذشته استفاده از آبشيرينکن در بخش شرب و صنعت بوده است، خاطرنشان کرد: اکنون به‌واسطه خشکسالي‌ها و پايين بودن کيفيت آب، استفاده از آبشيرينکن در بخش کشاورزي نيز مورد توجه قرارگرفته است که براي جلوگيري از آسيب‌هاي آن بايد راهکارهاي مناسب انديشيده شود. وي با بيان اينکه موضوع اشتغال يک بحث مهم و جدي است چرا که بخش زيادي از اشتغال به‌صورت مستقيم متأثر از کشاورزي بوده و بخش‌هاي عمده‌اي نيز به‌صورت غيرمستقيم از کشاورزي تأثير مي‌پذيرد، اضافه کرد: براي ايجاد هر شغل در بخش صنعت و خدمات به 200 الي 300 مترمکعب آب نياز است اما اين عدد براي کشاورزي حدود 10 تا 15 هزار مترمکعب در سال است. وي به احياي دشت‌هاي استان نيز اشاره و گفت: با همکاري اداره کل منابع طبيعي استان به‌منظور تغذيه دشت‌هاي استان سازه‌هاي آبخيزداري، با اولويت دشت‌هايي اجرا شود که از لحاظ کمي و کيفي در وضعيت مناسبي قرار ندارند. ملايي با اشاره به الزام تشکيل کارگروهي متشکل از آب منطقه‌اي، جهاد کشاورزي، محيط‌زيست، دانشگاه، نظام صنفي کشاورزي و خانه کشاورز گفت: اگر اين کارگروه تشکيل و دستورالعملي در آن تصويب شود و مشخص شود که به چه چاه‌هايي براي نصب آبشيرينکن بايد مجوز داده و وظيفه هر نهاد براي نظارت مشخص شود بسياري از مشکلات برطرف مي شود.

وي در پايان اظهار کرد: بسياري از کشاورزان الگوي کشت را رعايت کرده و اضافه برداشت نداشته‌اند که از آن‌ها تقدير و تشکر مي شود. همچنين رئيس سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان گفت: براي اينکه مصرف آب در کشاورزي کاهش‌يافته و کيفيت خاک از بين نرود بايد کشاورزان به سمت استفاده از گلخانه بروند تا آفت‌ها نيز کنترل‌شده و استفاده از سموم کاهش يابد.   علي باقرزاده اضافه کرد: بايد بر برداشت آب توسط کشاورزان از چاه‌ها نظارت شود تا بيش از مقدار مجاز که در پروانه قيد شده است، برداشت انجام نگيرد. وي افزود: در استفاده از آبشيرينکن نيز کنترل‌هاي لازم صورت گيرد تا پساب‌ها باعث آلودگي خاک و مشکلات زيست‌محيطي نشود. در ادامه عضو نظام صنفي کشاورزي استان نيز اظهار کرد: بايد برنامه‌ريزي‌هاي لازم صورت پذيرد تا پساب آبشيرينکن ها جمع‌آوري و دفع شود تا از آلودگي‌ها جلوگيري شود. علوي عنوان کرد: کشاورزان براي اينکه محصول بهتر و مصرف آب کمتري داشته باشند الگوي کشت را رعايت کنند و ما به‌عنوان نظام صنفي کشاورزي در کنار آب منطقه‌اي براي حفاظت از منابع آبي استان هستيم.

علوي افزود: از شرکت آب منطقه‌اي درخواست داريم در مناطقي که کيفيت آب پايين است براي کمک به کشاورزان با صدور مجوز نصب آبشيرينکن موافقت کند و در صورت عدم موافقت، براي اينکه کشاورزان متضرر نشوند دولت مي‌تواند هزينه عدم کاشت را به آن‌ها پرداخت کند. به گزارش ايسنا، وي ادامه داد: همچنين در نقاطي که امکان صدور مجوز آبشيرينکن وجود ندارد مي‌توان زمين‌ها را تغيير کاربري داد.   در ادامه معاون اداره کل محيط‌زيست هرمزگان گفت: در استان تاکنون 22 حلقه چاه که آبشيرينکن نصب‌کرده‌ و توانسته‌اند مجوز زيست‌محيطي را از اداره کل محيط‌زيست دريافت کنند و 140 حلقه چاه هنوز بدون مجوز هستند. قاسمي در پايان گفت: اگر الزامات لازم در خصوص تخليه پساب توسط اين چاه‌ها انجام شود آن‌ها نيز مي‌توانند مجوز دريافت کنند.