دریا نیوزطرز تهيه زولبيا ، باميه ، گوش فيل و شربت

، 07:23   /   کد خبر: 1308   /   تعداد بازدید: 542


 

 

 

مواد لازم برای شربت :

 

شكر

2فنجان

 آب

 يك فنجان

گلاب

2 قاشق سوپخوري

زعفران حل شده

يك قاشق مرباخوري

آبليمو

 يك قاشق مربا خوري

 

 

طرز تهيه شربت :

آب و شكر را روی حرارت ملايم قرار می دهيم تا بجوشد. بعد گلاب و زعفران را اضافه كرده، سپس آبليمو را می ريزيم. پس از چند جوش، شربت آماده شده را از روی شعله بر می داريم.

 

زولبيا

 

 

مواد لازم:

 

200 گرم

نشاسته

180 گرم

ماست

20 گرم

آرد

يك قاشق سوپخوري

زعفران حل شده

 يك قاشق چايخوري

روغن جامد

يك دوم قاشق چايخوري

جوش شيرين

يك قاشق سوپخوري

آب يا گلاب

 

 

طرز تهيه:

نشاسته و ماست را مخلوط كرده، چند دقيقه ای صبر می كنيم تا نشاسته در ماست خيس خورده و به راحتی حل شود. سپس آرد را اضافه می كنيم و با همزن خوب به هم می زنيم تا مايع زولبيا صاف و يكدست شود. روغن جامد را اضافه كرده و در حين به هم زدن آب يا گلاب را همراه با زعفران حل شده به مايع اضافه می كنيم و آن را در قيف مخصوص می ريزيم. در اين مرحله جوش شيرين را هم اضافه می كنيم و مايع را خوب به هم زده، در حالی كه روغن روی شعله قرار دارد، زولبيا را توسط قيف در روغن كاملا داغ به صورت دايره های بزرگ و كوچك فرم می دهيم و بلافاصله پس از كمی سرخ شدن آنها را پشت و رو می كنيم.

زولبياها را در شربت قرار می دهيم و پس از15- 10 دقيقه آنها را از شربت خارج كرده و در صافی قرار می دهيم تا شربت اضافه آن خارج شود.

* يادآوري: برای سرخ كردن باميه و زولبيا و گوش فيل از روغن مايع استفاده كنيد، چون روغن جامد باعث سفت شدن آنهاخواهد شد.

 

باميه

 

 

مواد لازم

 

آرد

200 گرم

آب

300 گرم

تخم مرغ

3عدد

روغن جامد

 يك قاشق سوپخوری

شكر

نيم كيلو

نمك

يك سوم قاشق چايخوری

آب

150 گرم

آبليمو

2 قاشق سوپخوري

گلاب

كمی

 

 

طرز تهيه :

آب را جوش آورده، با شعله ملايم آرد را اضافه می كنيم و مرتب به هم می زنيم تا خمير تقريباً سفتی به دست آيد. بعد روغن را اضافه كرده و مرتب به هم می زنيم ( در حدود 3-2 دقيقه )، به طوری كه خمير به صورت يك تكه درآيد. سپس بعد از كمی سرد شدن خمير، تخم مرغ ها را يكی يكی اضافه می كنيم و خوب خمير را ورز می دهيم تا خمير نرم و لطيف شود. برای اين كه باميه رنگ زيباتری به خود بگيرد، بهتر است از شربت باميه يك قاشق سوپخوری به خمير باميه اضافه كرده و با خمير مخلوط كنيم. بعد خمير را در قيف با ماسوره كنگره دار متوسط می ريزيم و سپس در روغن مايع سرخ می كنيم.

برای سهولت كار بهتر است روغن را كمی داغ كرده، باميه ها را به وسيله دست و يا با قيچی مخصوص آشپزخانه در روغن ريخته، بعد آن را روی حرارت مستقيم قرار دهيم تا باميه ها سرخ شوند. باميه ها را در حين سرخ شدن مرتب به هم می زنيم تا به هم نچسبند و يك دست سرخ شوند. باميه ها را در همان حال كه داغ می باشد، به شربت گرم اضافه می كنيم تا شربت را خوب به خود جذب كنند، در غير اين صورت باميه ها شربت را جذب نخواهند كرد. اگر باميه پس از چند ساعت شربت خود را از دست داد، علت آن رقيق بودن شربت می باشد.

 

 

گوش فيل

 

 

مواد لازم :

تخم مرغ

2 عدد

ماست

نصف فنجان

روغن جامد

يك قاشق سوپخوری

بيكينگ پودر

 يك قاشق چايخوري

آرد

به مقدار كافی

 

طرز تهيه:

در ظرف گودی ماست و تخم مرغ و بيكينگ پودر را خوب به هم می زنيم و روغن را اضافه كرده و آرد را كم كم اضافه می كنيم تا خمير صاف و يك دستی تهيه شود. سپس آن را چند قسمت كرده و چانه می گيريم و روی خمير را با نايلون می پوشانيم تا سطح خمير خشك نشود و جا بيفتد.

بعد از يكی دو ساعت هر يك از خميرها را با وردنه روی ميز به قطر 2 ميلی متر پهن كرده و با قالب گردی خمير را به صورت دايره قالب می زنيم. سپس يك طرف دايره را جمع كرده و در روغن داغ سرخ می كنيم . سپس روی آنها پودر قند می پاشيم و در ظرف می چينيم.

 

نكاتی در مورد تهيه گوش فيل:

1- در صورتی كه بخواهيد روی گوش فيل پودر شكر بپاشيد، در اين صورت قطر خمير را كمی نازك تر كنيد.

2- گوش فيل را می توانيم به شكلهاي، مختلفی مانند مربع، پاپيونی و برگ هم در بياوريم.

3- اگر روغن گوش فيل سرد باشد، خمير پف نخواهد كرد.

4- اگر شربت رقيق باشد، گوش فيل زود نرم و بيات می شود.