دریا نیوزرییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز بندرعباس : درخت کنوکارپوس باعث بیماری نمی شود

، 09:38   /   کد خبر: 34871   /   تعداد بازدید: 307


دراینیوز:  رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس گفت : درخت کنوکارپوس که در نقاط مختلف شهر بندرعباس کاشته شده ‌است برخلاف چیزی که گفته می شود، بیماری زا نیست.
   مصطفی خادم با بیان این مطلب اظهار کرد: بسیاری از مردم می گویند که این درخت باعث ایجاد بیماری می شود که این موضوع صحت ندارد.

خادم اظهارداشت: در گونه‌های اولیه این درخت که در شهر بندرعباس کاشته شده‌است بویی دارند اما عامل ایجاد بیماری نیستند، و با هرس این موضوع قابل حل می باشد و این گونه برای هرس های فرم( توپیاری) بسیار مناسب می باشد.

وی اضافه کرد : یکی دیگر از ناهنجاری های این درخت این است که ریشه قدرتمند دارد که به سمت آب جذب می شود که با هرس ریشه می توان این مشکل را حل نمود.

خادم عنوان کرد : این درخت سرعت رشد بالایی دارد به همین دلیل در مقطعی برای اینکه کمبود درختان در شهر جبران شود تعداد زیادی از این درخت در نقاط مختلف شهر کاشته شده‌است و اکنون می توان گفت تقریبا نیمی از درختان موجود در شهر بندرعباس را درختان کنوکارپوس تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: رشد سریع این درخت مشکلاتی در خصوص هرس کردن آن برای ما بوجود می آورد.

خادم به کاشت دیگر گونه‌های درختان اشاره و خاطرنشان کرد: ما در حال کاشت گونه‌های بومی و گونه ای جدیدی هستیم که قابلیت زیست و ماندگاری با اقلیم شهر بندرعباس را داشته باشند.

وی در خصوص خواسته شهروندان برای کاشت گونه‌های مثمر نیز گفت: کاشت گونه‌های مثمر نیز در دستور کار داریم اما باید تمام عوامل از جمله آفات و نوع نگهداری آنها را در نظر گرفت تا بتوانیم آنها را بکاریم.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری بندرعباس اظهارداشت : گونه‌های مثمر نیاز به مراقبت و زمان بیشتری است تا رشد کرده و بزرگ شود و این نیاز است که شهروندان نیز مشارکت داشته و در نگهداری از فضای سبز این سازمان را یاری نمایند چرا که دیده می شود برخی از افراد گل ها و درختانی که در سطح شهر کاشته می شود را کنده و به منزل خود منتقل می کنند که این کار باعث آسیب رسیدن به آن گیاه می شود.

وی به آمادگی سازمان برای اهدا نهال رایگان و حتی کاشت آن در محل مورد نظر شهروندان اشاره و عنوان کرد : شهروندانی که تمایل دارند درخت یا گلی را در محل زندگی خود بکارند با مراجعه به سازمان می توانند نهال رایگان دریافت نمایند یا با تماس با سامانه ۱۳۷ و ثبت درخواست کاشت، این کار توسط سبزبانان شهر برای آنها بصورت رایگان انجام می شود.

خادم در پایان از آمادگی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری بندرعباس برای در اختیار قرار دادن فضایی در پارکها به شهروندان برای کاشت درخت یا گیاه مورد درخواست آنها نیز گفت: این سازمان آمادگی دارد که اگر شهروندان تمایل داشته باشند قسمتی از پارکها را در اختیار آنها قرار دهد تا شهروندان درخت یا گیاهی که خود تمایل دارند در آن کاشته و از آن نگهداری نمایند.