حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 20 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3300 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 14 تعداد دیدگاهها : 90×
 • تقویم شمسی

  تیر ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
      فروردین »
  ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱  
 • کتابخانه های عمومی و کانون پرورش فکری از کما خارج می شوند؟
  ۰۴ آذر ۱۴۰۲ - ۹:۴۴
  شناسه : 11808
  بازدید 1273
  7
  دستگاه قضایی هرمزگان هم وارد گود کتابخانه ها شد دریانیوز// موضوع کمبود کتابخانه های عمومی در هرمزگان در دو دهه اخیر چندان مورد توجه قرار نگرفته واقدامات مناسبی در این حوزه در دولت های مختلف صورت نگرفته است و حتی کتابخانه عمومی شهدای بندرعباس که بسیاری از بندرعباسی ها وبخصوص قشر تحصیلکرده و دانش آموز و دانشجو و پشت کنکوری های استان وبندرعباس با آن خاطره دارند، بحث تخریبش در زمان احداث بلوار ساحلی مطرح شد و پس از مخالفت ها با تخریبش، این کتابخانه باقی ماند وقرار بود در اختیار رسانه ها قرار بگیرد که نگرفت و بعد هم در اختیار شهرداری قرار گرفت و قرار بود شهرداری بندرعباس کتابخانه دیگری را در پارک شهید دباغیان معوض کتابخانه شهدا بسازد و تحویل دهد که تاکنون محقق نشده است.
  ارسال توسط : نویسنده : علی زارعی منبع : روزنامه دریا
  پ
  پ

  دریانیوز// موضوع کمبود کتابخانه های عمومی در هرمزگان در دو دهه اخیر چندان مورد توجه قرار نگرفته واقدامات مناسبی در این حوزه در دولت های مختلف صورت نگرفته است و حتی کتابخانه عمومی شهدای بندرعباس که بسیاری از بندرعباسی ها وبخصوص قشر تحصیلکرده و دانش آموز و دانشجو و پشت کنکوری های استان وبندرعباس با آن خاطره دارند، بحث تخریبش در زمان احداث بلوار ساحلی مطرح شد و پس از مخالفت ها با تخریبش، این کتابخانه باقی ماند وقرار بود در اختیار رسانه ها قرار بگیرد که نگرفت و بعد هم در اختیار شهرداری قرار گرفت و قرار بود شهرداری بندرعباس کتابخانه دیگری را در پارک شهید دباغیان معوض کتابخانه شهدا بسازد و تحویل دهد که تاکنون محقق نشده است. کتابخانه مرکزی بندرعباس در پارک جنگلی نیز که ساختش نیمه تمام رها شده و متولیان مربوطه ساختش را به اتمام نرساندند. در این سال‌ها که مدیران مختلفی مدیریت امورکتابخانه‌ها را برعهده داشتند، اهتمام چندانی نسبت به تعیین تکلیف کتابخانه های مرکزی و شهدا را نداشتند و رسانه ها در این حوزه مطلبی نشنیدند و ننوشتند. اما با حضور مدیرکل جدید امور کتابخانه های هرمزگان، بحث این کتابخانه‌ها داغ شد و هفته کتاب نیز داغ تر شد. استاندار هرمزگان اعلام کرد که اگر شهرداری توانایی عمل به تعهداتش را ندارد، کتابخانه شهدا را به آغوش مردم برگرداند. برای تعیین تکلیف و اتمام کتابخانه مرکزی بندرعباس نیز تاکیدات زیادی شده است و امید می رود با تزریق اعتبارات لازم و اهتمام متولیان مربوطه این کتابخانه زودتر به خط پایان برسد که رئیس کل دادگستری نیز به این موضوع ورود کردند تا مشکل کتابخانه های عمومی و بخصوص دو کتابخانه شهدا و مرکزی بندرعباس تعیین تکلیف شوند.
  متاسفانه به حوزه فرهنگ و کتاب در هرمزگان همواره بی مهری شده است و مسئولان ارشد کشوری و استانی در این حوزه سرمایه گذاری نکرده اند ودر این حوزه نیز هرمزگان در فقر کتابخانه عمومی بسر می برد، درصورتیکه چند برابر آمار فعلی بایستی در استان کتابخانه عمومی داشته باشیم و دسترسی به این کتابخانه ها برای عموم سهل باشد .
  در حالیکه انتظار می رود در محلات و مناطق مختلف شهری و روستایی، کتابخانه های عمومی و مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشته باشیم تا کودکان و نوجوانان و جوانان از این مراکز بهره مند شوند، اما در استان هرمزگان این حوزه در کماست و حتی برخی از شهرستان ها حتی یک مرکز کانون پرورش فکری ندارند تا کودکان و نوجوانان از کتابخانه و کارگاه هایش استفاده کنند و کتابخانه عمومی هم در بسیاری از مناطق و محلات وجود ندارد. درصورتیکه اگر مراکز کانون پرورش فکری و کتابخانه های عمومی و اماکن فرهنگی به تعداد مورد نیاز در مناطق مختلف واز جمله محلات حاشیه‌ای و بافت فرسوده وسکونتگاه های غیررسمی که بیشترین بافت جمعیتی را دارند، داشته باشیم، هم از میزان آسیب‌های اجتماعی کاسته می شود و کودکان و نوجوانان و جوانان وقت شان را در این مراکز می‌گذرانند و هم اینکه زمینه پیشرفت درسی و علمی‌شان فراهم می شود و می توانند آینده بهتری را برای خودشان و استان و کشور رقم بزنند.
  حال که علاوه بر مسئولان اجرایی، دستگاه قضایی نیز به حوزه کتاب و کتابخانه های عمومی ورود داشته‌اند که از رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز استان انتظار می رود بازدیدی هم از مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان هم داشته باشند و مشکلات این حوزه را رصد و پیگیری و دستورات لازم را برای رفع مشکلات داشته باشند؛ امید می رود حوزه فرهنگ و کتابخانه ها از کما خارج شود و صنایع نیز بایستی در راستای مسئولیت های اجتماعی شان در حوزه احداث کتابخانه ها و مراکز کانون پرورش فکری و… مشارکت کنند تا گام های اساسی در زدودن محرومیت از حوزه فرهنگی و کتابخانه‌ها برداشته شود و عدالت فرهنگی را مردم استان شاهد شوند و از تداوم تبعیض وبی عدالتی در توزیع اماکن فرهنگی در استان کاسته شود و هرمزگان به استانداردهای کشوری و جهانی در این حوزه نزدیک شود.
  دستورات ویژه رئیس کل دادگستری هرمزگان برای تعیین تکلیف وضعیت دو کتابخانه بزرگ در بندرعباس
  رئیس کل دادگستری هرمزگان برای تعیین تکلیف وضعیت کتابخانه های مرکزی و شهدای بندرعباس دستورات ویژه ای صادر کرد. مجتبی قهرمانی «رئیس کل دادگستری هرمزگان» به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و کتابدار از کتابخانه آیت اللّه خامنه ای شهرستان بندرعباس بازدید کرد. رئیس کل دادگستری هرمزگان در حاشیه این بازدید در نشستی با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی و کتابدار پس از بررسی مشکلات تعدادی از کتابخانه‌های بندرعباس در این خصوص دستورات ویژه ای صادر کرد.
  وی با اشاره به مشکلات مربوط به تأمین اعتبار برای تکمیل و بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی بندرعباس و همچنین اختلاف در قرارداد فی مابین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و شهرداری بندرعباس اظهار داشت: به منظور رسیدگی به این مشکلات به دادستان مرکز استان هرمزگان مأموریت داده شد تا پس از برگزاری جلسه با حضور مسئولان مربوطه، دستورات قانونی لازم را در این خصوص صادر کند. قهرمانی در ادامه ابراز امیدواری کرد که مشکل به وجود آمده بین شهرداری بندرعباس و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در خصوص جایگزینی کتابخانه شهدا با مکانی مناسب در پارک شهید دباغیان نیز با تدبیر دستگاه قضایی هر چه زودتر حل و فصل شود. رئیس کل دادگستری هرمزگان همچنین مقوله کتاب و کتابخوانی را از مباحث مهم مرتبط با حوزه فرهنگ و امور زیربنایی عنوان کرد و بیان داشت: یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی اداره کل کتابخانه های عمومی استان، عدم توسعه فضای فیزیکی کتابخانه‌ها است.
  وی کتابخانه‌ مرکزی بندرعباس را محلی مناسب برای بروز خلاقیت و پرورش ایده‌های نوجوانان و جوانان استان دانست و گفت: با افتتاح کتابخانه مرکزی جدید در بندرعباس، استاندارد فضای فیزیکی کتابخانه های استان افزایش می یابد. رئیس کل دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد: با توجه به این موضوع، امیدواریم در نتیجه تدابیر اتخاذ شده در آینده ای نزدیک شاهد بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی به عنوان پروژه ای مهم برای ارائه خدمات فرهنگی به شهروندان بندرعباسی باشیم. گفتنی است؛ کتابخانه مرکزی بندرعباس که به عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه هرمزگان از آن یاد می‌شود به مساحت ۷ هزار مترمربع و با پیشرفت فیزیکی ۵۴ درصدی بعد از گذشت ۱۵ سال هنوز آماده بهره‌برداری نیست و از طرح های نیمه تمام و چشم انتظار ساماندهی در استان هرمزگان است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.