حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3278 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 14 تعداد دیدگاهها : 90×
 • تقویم شمسی

  تیر ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
      فروردین »
  ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱  
 • مطالعه، سفر با ماشین زمان
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۹:۰۸
  شناسه : 13274
  بازدید 1166
  3
  دریانیوز// افکار و اندیشه های انسان به گونه ای است که ممکن است فقط خواندن یک کتاب پایه اندیشه ها و افکار انسان را بر مبنای جدید یا در مسیر خاصی قرار دهد و چه بسا ممکن است کتابی مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مخصوصی بیندازد.
  ارسال توسط :
  پ
  پ

  دریانیوز// افکار و اندیشه های انسان به گونه ای است که ممکن است فقط خواندن یک کتاب پایه اندیشه ها و افکار انسان را بر مبنای جدید یا در مسیر خاصی قرار دهد و چه بسا ممکن است کتابی مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مخصوصی بیندازد.

  مطالعه یکی از بزرگترین نعمت‌های جهان هستی است که ما را با اندیشه‌ها، عقاید، افکار، آداب و رسوم افراد مختلف جهان آشنا می‌کند. مطالعه نوعی سفر با ماشین زمان است. که ما را در دهه‌ها و قرن‌های گوناگون به چرخش در می‌آورد و با افراد ملت های مختلف و نوع اندیشه آنها آشنا می‌کند.مطالعه یکی از راه‌های ارتباطی ما با افراد موفق و بزرگ جهان است. باهوش ‌تر کردن انسان تا بهبود مهارت‌های خواندن و نوشتن وی را شامل می‌شود.

  به بیانی دیگر کتاب خواندن از افزایش سواد و یادگیری کلمات جدید گرفته تا حفظ سلامت جسم و روان می‌تواند برای انسان مفید باشد. مطالعه می‌تواند در تمام سنین انجام شود. این عادت از دوران کودکی آغاز می‌شود و میتواند برای همیشه باقی بماند.یکی دیگر از فواید کتاب خواندن از نظر دانشمندان، تأثیر عجیب آن در توانایی برقراری ارتباط با دیگران است و به نوبه خود مهارت‌های مکالمات افراد را تقویت می‌کند. خواندن کتاب‌های مختلف، امکان فکر کردن به موضوعات زیادی را برای شما فراهم می‌کنند، از این رو ذهن شما به طور مداوم در حال بررسی موضوعات و داستان‌های مختلف است.

  بنابراین داشتن تخیل خوب و دایره لغات گسترده و با کیفیت به شما در ساخت جملات ساده و پیچیده مناسب برای موقعیت‌های مختلف مانند مصاحبه کمک بسزایی می‌کند.خواندن کتاب افسردگی را تسکین می‌دهد افراد افسرده همیشه درگیر احساس انزوا هستند و می‌خواهند از دیگران دوری کنند. خواندن انواع کتاب می‌تواند به کاهش این احساسات و در نهایت رفع افسردگی کمک کند. از طرفی مطالعه نه‌ تنها به افراد افسرده، بلکه به تمام انسان‌ها کمک می‌کند تا از دنیای خود فرار کنند و تجربه ماجراجویی‎های تخیلی شخصیت‌های کتاب‌ها را داشته باشند.مطالعه مهارت‌های ارتباطی نوشتاری بهتری را به ارمغان می‌آورد.

  خواندن کتاب‌های مختلف، امکان فکر کردن به موضوعات زیادی را برای شما فراهم می‌کنند، از این رو ذهن شما به طور مداوم در حال بررسی موضوعات و داستان‌های مختلف است. آدم‌های خوره کتاب می‌توانند به این مسئله اعتراف کنند. هیچ چیزی به اندازه گرفتن کتاب در دست احساس خواب آلودگی نمی‌آورد! کتاب خواندن مثل قرص خواب‌آور است که آرامش‌بخش بوده و خصوصاً زمانی که خسته‌اید یا استرس زیاد دارید باعث خواب می‌شود.کتاب خواندن کیفیت کلی خواب را نیز بهبود می‌بخشد. از آنجایی‌که مطالعه آرام‌بخش است و از میزان استرس و تنش می‌کاهد، شما را به خواب عمیق و آرامی فرو می برد.

  فواید کتاب خوانی هرچه بیشتر در معرض خواندن باشید، کلمات بیشتری یاد می‌گیرید.افزایش دایره واژگان به شدت بر فن بیان شما تأثیر مثبت می‌گذارد؛ بنابراین می‌تواند به بهبود عملکرد شغلی و عزت نفس منجر شود. قرار گرفتن در معرض آثار عالی می‌تواند تأثیر زیادی بر روی نویسندگی شما داشته باشد.همچنین با گسترش دایره واژگان بهتر می‌توانید احساسات و تفکرات خود را بیان کنید و اطلاعات جدید را یاد بگیرد. فهمیده های خود را ذخیره کند تا توانایی‌ها، مهارت‌ها و دانش خود را بالا ببرد. این فرآیند توسط مغز و سامانه عصبی انجام می‌شود.هر فرد از زمان تولد تا آخر عمر، با یادگیری مواجه می‌شود.

  یادگیری می‌تواند به صورت فردی اتفاق بیافتد، از طریق تجربه شخصی و تلاش فرد برای فهمیدن و آموختن، یا می‌تواند از طریق آموزش‌های رسمی غیررسمی، مدارس، دانشگاه‌ها و دیگر محیط‌های آموزشی انجام شود.یادگیری می‌تواند شامل فرآیندهای مختلفی باشد، از جمله حفظ اطلاعات، فهم مفاهیم، تمرین و تکرار، تجربه عملی، مشارکت در فعالیت‌های کاربردی و تکنیک‌های خاص مانند تحلیل، سنتز و انتقادی فکر کردن می‌باشد.

  تحریک مغز و عملکردهای شناختی:
  مطالعه پویا یکی از بهترین راهکارها برای تحریک مغز و عملکردهای شناختی است. مطالعه داستان‌های متفاوت با نوشتارهای متفاوت سبب برانگیختن قوه تجزیه تحلیل و تفکر می‌شود و این برانگیختگی قوه تجزیه، تحلیل و تفکر به تحریک مغز و عملکردهای شناختی می‌انجامید.همچنین حین مطالعه جملات نابی را یاد می‌گیریم که نیاز به حفظ کردن دارند. برای این که دچار فراموشی و آلزایمر نشویم؛ باید مغز خود را به چالش بکشیم. حفظ کردن به چالش کشیدن مغز است.

  افزایش قدرت نوشتن:
  یکی دیگر از فواید کتاب‌ خوانی این است که، فرد کتاب‌خوان به‌واسطه مطالعه متون ساختارمند و انواع سبک های نویسندگی، به‌مرور با نحوة نوشتن صحیح آشنا شده و خود نیز در امر نویسندگی توانمند‌تر می‌شود. فردی که قصد نوشتن در خصوص موضوعی را دارد اگر به میزان کافی در مورد آن مطالعه داشته باشد، حتماً مطلب نهایی او از ارزش و کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. مطالعة کتاب، آثار فوق‌العاده‌ای بر روی خواننده داشته و یکی از نتایج ارزشمند آن، تبدیل‌شدن افراد کتاب‌خوان به یک نویسندة خوب خواهد بود.

  مزیت کتاب در مقایسه با فیلم:
  در هنگام فیلم دیدن بیننده به طور مداوم با لحظه‌های مختلف روبرو می‌شود که در قالب تصاویر و پیام‌ به او منتقل می‌شوند و در نتیجه بیشتر از آنکه به تفکر و تعمق در پیام‌های دریافتی خود بپردازد .صرفاً به دریافت آنها مشغول است اما کتاب این فرصت را به‌خوبی در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد تا با تفکر در خصوص مطالب دریافتی بهره بسیاری از آن ببرد. در زمان مطالعه کتاب، این شما هستید که داستان در حال خواندن را کارگردانی می‌کنید اما هنگام تماشای فیلم، شما صرفاً دریافت‌کنندة نتیجه کارگردانی دیگران هستید.

  افزایش اطلاعات عمومی:
  امروزه دانش و اطلاعات عمومی بسیار مهم است و اگر نسبت به مطالعه بی‌توجه باشیم، در هیچ زمینه‌ای قادر نیستیم موفق شویم. اطلاعات عمومی از طریق مطالعه کتب متعدد و گوناگون بالا می‌رود و در بسیاری از زمینه‌ها ما را به آگاهی می رساند.

  همدلی‌ها زیاد می‌شود:
  خواندن نیاز به این دارد که با احساسات شخصیت‌ها همدردی کنیم. وقتی شما با شخصیت‌های کتاب هم ذات پنداری می‌کنید، ناخودآگاه «حس همدلی» شما بیشتر می‌شود.مطالعات نشان داده‌اند که خواندن کتاب‌های تخیلی به خوانندگان کمک می‌کند درک کنند که مردم بیشتر به چه چیزهایی فکر می‌کنند و به چه چیزهایی نیاز دارند.

  مهارت‌های تفکر تجزیه و تحلیلتان بهبود می‌یابد
  خواندن یک کتاب اسرارآمیز و تلاش برای حل آن راز، بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است. حتی اگر خودتان معما را حل نکنید با این حال تفکر تحلیلی و انتقادی‌تان را به بهترین شکل به کار گرفته‌اید.

  سرگرمی مفید:
  با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات هوشمند و بسیاری از سرگرمی‌های مثبت افراد گرفته شده است و بیشتر وقت افراد با گوشی و کامپیوتر به هدر می رود. اما می‌توانیم از کتاب و مطالعه بعنوان یک سرگرمی مفید و مثبت استفاده کنیم.

  سخن پایانی
  کتاب خواندن تخصص را بیشتر می‌کند و افراد متخصص ۱۰ برابر افراد معمولی درآمد دارند. با مطالعه کتاب، هورمون کورتیزول در بدن کاهش پیدا می‌کند و احساس شادابی بیشتری خواهیم داشت. هر جایی که برویم، حرفی برای گفتن داریم و با داستان و مثال‌های مختلف می‌توانیم دیگران را متقاعد کنیم.جایگاه اجتماعی بهتر، گسترش بسته کلمات، مزیت رقابتی، پیدا کردن ایده های خوبی را همیشه داریم ؛ و این ها؛ پاداش خواندن کتاب است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.