حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 14 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3174 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 14 تعداد دیدگاهها : 86×
 • تقویم شمسی

  خرداد ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
      فروردین »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031  
 • شهرداری و اصناف همکاری کنند نام بیگانه ای در شهر نخواهیم داشت
  ۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۹:۰۱
  شناسه : 12988
  بازدید 1358
  10
  معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در مصاحبه با روزنامه دریا : دریانیوز// معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت : اگر شهرداری و اصناف همکاری کنند نام بیگانه ای در شهر نخواهیم داشت .
  ارسال توسط : نویسنده : یعقوب رستمی منبع : روزنامه دریا
  پ
  پ

  دریانیوز// معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت : اگرشهرداری و اصناف همکاری کنند نام بیگانه ای در شهر نخواهیم داشت .
  محمد میردادی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه دریا، اظهار کرد: پاسداشت و اهمیت زبان فارسی آن‌قدر در جامعه مهم است که قانونی تحت عنوان ممنوعیت به‌ کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه در سال ۱۳۷۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.وی با بیان اینکه این قانون یک ماده واحده و ۱۰ تبصره دارد، افزود: افراد یا واحدهای صنفی و غیره که در هر رسته ای باشند و بخواهند از این قانون تخلف کنند برای آن ها مجازات‌های تعیین شده است.

  معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، به مجازات‌های پيش بينی شده در این قانون اشاره کرد و گفت: در تبصره ۸ این قانون آمده توليد و توزيع‌كنندگان كالاها و صاحبان مراكز كسب و پيشه در صورت تخلف از اين قانون به ترتيب به مجازات‌هاي زير محكوم‌خواهند شد که در مرحله اول اخطار كتبي توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بار دوم تعويض علايم و نشانه‌ها، تغيير اسامي و عناوين پس از اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي توسط وزارت كشور يا دستگاه‌های ذيربط با‌ هزينه فرد متخلف. سومین بار تعطيلی موقت محل كار و در نهایت لغو پروانه كار را در پی خواهد داشت.

  میردادی بیان کرد: نيروي انتظامي موظف است از نصب و استفاده از علايم به زبان و خط بيگانه توسط مراكز توليد، توزيع و صنوف جلوگيري نمايد.وی با بیان اینکه همه‌ی دستگاه‌های قانون گذاری اجرایی، قضایی و سازمان‌های وابسته به آنها، شهرداری‌ها و موسسه ها و نهادهای عمومی و..شامل این قانون هستند‌ و باید از این قانون تبعیت کنند.

  در مناطق بومی استفاده از نام‌ها و گویش بومی مشکلی ندارد

  معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، در پاسخ به این پرسش که در برخی از شهرستان ها مثل قشم شرکت‌های بین‌المللی مشغول به فعالیت هستند آیا مشمول این قانون می‌شوند و ممنوعیتی برای آنها وجود دارد؟ عنوان کرد: برای شرکت‌های بین‌المللی ممنوعیتی وجود ندارد و می‌توانند در کنار خط فارسی علایم و نشانه‌های بین‌المللی هم استفاده کنند و هیچ مشکلی در این رابطه نیست.

  در مناطق بومی هم این اجازه داده شده که فرهنگ و نام‌های بومی استفاده شود ولی استفاده نام‌های بیگانه خیر.میردادی با بیان اینکه یکی از آیین‌نامه‌هایی که در این زمینه وجود دارد دستوالعمل شرایط متن نوشتار طرح تابلوی معرف کاربری است، بیان کرد: این دستورالعمل مصوبه‌ی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی را دارد و این شورا به ریاست وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی و با استناد به قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه در کشور شکل گرفته است.وی گفت: در این دستورالعمل شرایط و وظایف همه‌ی دستگاه‌ها مشخص شده و شهرداری‌ها مرجع صدور مجوز نصب تابلوها در شهرها هستند و بدون اجازه ی شهرداری‌ها هیچ تابلوی در سر درب واحدهای صنفی، تولیدی و…. نصب نمی شود.

  معاون مطبوعاتی، رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان اظهار کرد: بر همین مبنا از آنجایی که متولی انجام این کار فرهنگ و ارشاد اسلامی است شهرداری و پلیس اماکن طبق دستورالعمل موظف به همکاری با فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند که این کار پیش رود.

  شهرداری باید زمانی مجوز نصب تابلو را بدهد که متقاضی تأییدیه نام و طرح تابلو را از ارشاد داشته باشد

  میردادی به وظایف شهرداری در قبال این قانون که بر عهده دارد اشاره کرد و گفت: شهرداری باید با همکاری مراجع صدور مجوز فعالیت، اطلاعات لازم را در مورد قانون ممنوعیت و آیین نامه اجرایی و مفاد این دستورالعمل در اختیار متقاضیان اخذ تابلو و نیز متصدیان قرار دهد و مجوز نصب تابلو را زمانی صادر کند که متقاضی تأییدیه نام و طرح تابلو را از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ کند و به شهرداری ارائه دهد.

  وی در همین رابطه اضافه کرد: این ارگان باید بر تابلوهای نصب شده، از نظر مطابقت با دستورالعمل، نظارت کند و ضمن جلوگیری از ادامه نصب تابلوهایی که منطبق با دستورالعمل نیست، واحدهای ذی‌ربط را برای اخذ تأییدیه نام و طرح به سامانه سر در اصناف ارجاع دهد و شهرداری، با توجه به وظیفه نظارتی دائم خود، در هنگام صدور مجوز نصب تابلو برای فروشگاه‌ها یا اماکن جدید یا فروشگاه‌ها و اماکنی که قصد تغییر تابلوی خود را دارند، مفاد این دستورالعمل را رعایت کند.معاون مطبوعاتی، رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان خاطر نشان کرد: اگر در سطح شهر تابلوهای با اسامی و عناوین بیگانه مشاهده‌ می‌شود به این خاطر این است که این قانون به درستی در استان اجرا نمی شود و دستگاه‌ها به وظایف شان عمل نمی‌کنند.

  وی تاکید داشت: شهرداری مرجع تایید اینکه یک نامی فارسی است یا خير، نیست بلکه وزارت فرهنگ و ارشاد طبق قانون متولی آن است.میردادی افزود: یه سری وظایف طبق قانون بر عهده مراجع صدور مجوز فعالیت است که یکی از آن‌ها اتاق اصناف است که پروانه کسب را صادر می کند و این مراجع بانظارت بر واحدهاي صنفي مربوطه، تخلفات را به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منعکس کنند و درخصوص رعایت مفاد این دستورالعمل، اطلاعات لازم را در اختیار متقاضیان اخذ پروانه کسب قرار دهند و آنها را راهنمایی کنند.

  معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، ،‌ ادامه داد: پروانه کسب برای اشخاص حقیقی، به نام متقاضی واجد شرایط و برای اشخاص حقوقی، به نام شرکت ثبت شده با ذکر نام مدیر عامل و یا یکی از اعضای هیأت مدیره (براساس مصوبه هیأت مدیره و اساسنامه، آگهی روزنامه رسمی و موضوع فعالیت شرکت) و در مشارکت‌های مدنی به نام یکی از شرکاء صادر می‌شود. وی عنوان کرد: مراجع صدور مجوز فعالیت ذیل پروانه کسب عبارت « نصب تابلو منوط به اخذ تأییدیه نام و طرح از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است » را باید درج کنند یعنی زیر همه‌ی پروانه‌های کسب ها باید این متن نوشته شود تا متقاضی بداند که برای نام و طرح تابلوی واحد صنفی خود باید از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تاییدیه دریافت نماید.

  معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، اضافه کرد: یک مشکل کلی که وجود دارد این است مراجع ای که صدور مجوز را انجام می دهند طبق دستورالعمل مکلفند اطلاعات و راهنمایی های لازم در اختیار متقاضیان قرار دهند که متأسفانه این عمل به این مورد کم رنگ است و انجام این موضوع برای این است که متقاضی قبل از اینکه تابلوی واحد صنفی خود را نصب کند بداند ابتدا باید تاییدیه را از فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ کند و متقاضیان به دلیل عدم آگاهی در این رابطه مقصر نیستند و باید مراجع صدور مجوز مردم را نسبت به این قانون آگاه و راهنمایی کنند.

  وظایف سازمان ثبت

  میردادی افزود: سازمان ثبت هم در این دستورالعمل وظایفی برعهده دارد و این سازمان طبق قانون باید قوانين و مقررات مربوط به ممنوعيت بكارگيري اسامي بيگانه را از طریق سامانه هاي الكترونيكي خود در اختیار متقاضيان قرار دهد و ثبت شرکتها هم موظف است در مورد اسامی شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری از فرهنگستان استعلام کند.وی ادامه داد: مرکز مالکیت معنوی ( ویژن) موقعی که می‌خواهند علامت را ثبت کنند در مرحله تکمیل اظهار نامه ثبت علامت، به منظور تفهیم ماده ۸ آئین نامه اجرایی، تعهدی به شرح ذیل از متقاضی ثبت اخذ می کند: «اینجانب بر طبق ماده ۸ آیین نامه اجرایی قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه تقاضای ثبت علامت لاتین را دارم».

  معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، گفت: سازمان ثبت در مرحله ثبت نام تا صدور مجوز و مرکز مالکیت معنوی در مرحله صدور گواهینامه ثبت علامت لاتین، تأییدیه ای را با متن زیر از متقاضی اخذ کنند و آن را در ذیل یا ظهر تأییدیه یا گواهینامه نیز درج نمایند:«ثبت علامت به منزله اجازه فعالیت تولید و یا عرضه کالا و یا خدمات نیست و مالک علامت بنا به مورد، باید مجوزهای قانونی لازم را برای فعالیت های تولیدی، خدماتی، تجاری، بازرگانی و تبلیغی خود و نیز نام گذاری بر روی محصولات و خدمات یا تابلوهای معرف کاربری اخذ کند.»

  صرف ثبت علامت به منزله اجازه فعالیت نیست

  میردادی تصریح کرد: عده ای به فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه می کنند و مدعی هستند که ما ویژن خود را از قبل ثبت کرده ایم، این به این معنا است که متقاضیان وقتی ویژن را ثبت کردند باید برای تاییدیه آن به اداره فرهنگ و ارشاد مراجعه کنند و صرفا ثبت علامت اجازه فعالیت نیست و تایید علامت بر عهده ارشاد است.وی در بخشی دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: محدوده‌ی زبان فارسی بسیار گسترده‌ است نام همه‌ی مراکز تولید، توزیع،خدمات، ساختمان‌های بلند مرتبه و مراکز تجاری
  ( مانند‌ سیتی سنتر، رویال یک و دو، بندرعباس مال و مگامال در شهر بندرعباس بیگانه هستند و ما به همه ی این مراکز نامه اخطار را زدیم؛ اما هنوز مراجعه نکرده اند.

  معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، گفت: مواقعی که افراد از این قانون تخلف می‌کنند برای آن‌ها نامه اخطار صادر می‌شود مبنی بر اینکه تا ۱۵ روز وقت دارید که به سامانه « سر در اصناف» برای اصلاح نام یا طرح تابلو مراجعه و اصلاح کنید و اگر این فرد به اخطار اعتنایی نکرد اداره ارشاد به پلیس اماکن نامه می زند که این فرد متخلف است و پلیس اماکن هم بعد از دریافت مشخصات واحدهای متخلف از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراجع صدور مجوز فعالیت (واحدهای صنفی از طریق اتاق اصناف شهرستان) اخطاریه ای با مهلت ۱۵ روزه برای جمع‌آوری یا اصلاح تابلو و اخذ تأییدیه از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای متخلف صادر می کند و در نهایت پلیس اماکن بعد از اتمام مهلت های فوق، از فعالیت واحد مربوطه تا رفع تخلف جلوگیری و پرونده را به مراجع قضایی ارجاع می‌دهد.
  میردادی به تشریح وظایف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با قانون پرداخت و تصریح کرد: این اداره واحد تبلیغاتش ناظر بر این موضوع است و ارزش و اهمیت تبلیغات در این مجموعه به حدی است که به تازگی نام این واحد به نام معاونت مطبوعات و تبلیغات تغییر پیدا کرده است. واحد تبلیغات یا واحد پاسداشت زبان فارسی ذیل معاونت فرهنگی در اداره‌ی رسانه مسولیت این کار بر عهده دارد که نظارت می‌کند برای بررسی درخواست و صدور تأییدیه نوشتار و طرح تابلوها.

  وی افزود: قانون در این باره وظایفی را بر عهده ادارات کل فرهنگ و اسلامی گذاشته است که در دستورالعمل آمده است: لازم است ارشاد واحد مناسبی را برای بررسی درخواست و صدور تأییدیه نوشتار و طرح تابلو تعیین کنند و در صورت کامل بودن مدارک و صحیح بودن طرح ارسالی در سامانه، ادارات کل موظف هستند ظرف مدت هشت روز کاری اقدام به صدور تأییدیه کنند. عدم اعلام نظر در مهلت مذکور به منزله تأیید خواهد بود.

  این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در صورت ابهام درتشخیص فارسی بودن یا فارسی نبودن نام و طرح حاوی نوشتار، ادارات کل موظف هستند از دبیرخانه استعلام کنند و چنانچه قبلاً نام درخواستی استعلام شده باشد، دبیرخانه با استفاده از بانک اطلاعاتی، پاسخ لازم را ظرف مدت ۳ روز کاری اعلام خواهد کرد و در مواردی که نیاز به استعلام از فرهنگستان باشد با رعایت بند (ی) ماده ۳ اقدام خواهد شد.

  اخطار و در نهایت لغو پروانه فعالیت

  میردادی اضافه کرد: ادارات کل به آن دسته از واحدهایی که تابلوی آنها مغایر قانون باشد اخطار می دهد تا ظرف مدت ۱۵ روز کاری نسبت به اصلاح تابلوی خود اقدام کنند و پس از اتمام مهلت، چنانچه واحد ذی‌ربط، اقدامی در جهت اصلاح تابلوی خود نکرده باشد، مراتب را برای اقدام قانونی به پلیس اماکن ناجا اعلام می کنند.
  پس از اصلاح تابلو و تأیید ادارات کل، مراتب اجرای قانون از طریق مراجع صدور مجوز فعالیت به پلیس اماکن اعلام خواهد شد.

  وی بیان کرد: بنده به صورت قاطع بیان می کنم این معاونت برای تسهیل امور مردم نه در هشت روز کاری بلکه‌ جواب استعلامات را در ۷۲ ساعت به متقاضیان ارائه می‌کند. میردادی بیان داشت: همه ساختمان‌های بلند‌ مرتبه، مراکز تجاری، بسته‌بندی محصولات و هر آگهی تبلیغاتی که داخل سطح شهر برای عموم منتشر می‌شود حتی دستگاه‌های دولتی، کانون‌های تبلیغاتی، شهرداری‌ها باید نام و طرح تبلیغات شان از فرهنگ و ارشاد اسلامی تاییدیه آن را اخذ کنند و این اداره کل طی ۲۴ ساعت جواب تأییدیه ها را می‌دهد.

  شهرداری و اصناف همکاری کنند نام بیگانه ای در شهر نخواهیم داشت

  معاون فرهنگی، امور رسانه و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، با بیان اينکه در سطح شهر مشکلات زیادی داریم، خاطر نشان کرد: مشکل بزرگ ما شهرداری و اتاق اصناف است و اگر این دو به وظایف خود به خوبی عمل کنند حتی یک نام بیگانه هم در شهر نخواهیم داشت و پیگیری و مکاتبات مستمری هم در این باره انجام گرفته است.
  وی در پایان از همه‌ي دستگاه‌های اجرایی، شهرداری، اتاق اصناف، پلیس اماکن و سازمان ثبت و ارگان‌های که در واقع یک سری وظایفی در قانون برای آن ها مشخص و محول شده خواست که در زمینه‌ی پاسداشت زبان فارسی با اداره کل فرهنگ و ارشاد همکاری کنند و از رسانه‌ها هم تقاضا کرد که در این زمینه‌ برای آگاهی آحاد مردم اطلاع رسانی و تولید محتوا مناسبی انجام دهند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.