حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3163 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 14 تعداد دیدگاهها : 85×
 • تقویم شمسی

  خرداد ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
      فروردین »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031  
 • شرکت کیهان شیران زرین همگام و پیشرو در اجرای برنامه های اقتصاد دریا محور در بندر شهید بهشتی چابهار
  ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۹:۲۷
  شناسه : 7388
  بازدید 1378
  8
  دریانیوز//در سال‌های اخیر اقتصاد دریا محور و استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های دریا مورد توجه رهبر معظم انقلاب بوده است و بارها بر آن تاکید فرموده اند. شرایط اقلیمی و ژئوپلتیک ایران در مسیر راهروهای ترانزیتی شمال- جنوب، ایران را با یک موقعیت متمایز در چهارراه ترانزیت جهانی قرار داده که می‌تواند با ارتقای این جایگاه در زمینه ترانزیت دریایی به یک قدرت جهانی تبدیل شود.
  ارسال توسط :
  پ
  پ

  دریانیوز//در سال‌های اخیر اقتصاد دریا محور و استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های دریا مورد توجه رهبر معظم انقلاب بوده است و بارها بر آن تاکید فرموده اند. شرایط اقلیمی و ژئوپلتیک ایران در مسیر راهروهای ترانزیتی شمال- جنوب، ایران را با یک موقعیت متمایز در چهارراه ترانزیت جهانی قرار داده که می‌تواند با ارتقای این جایگاه در زمینه ترانزیت دریایی به یک قدرت جهانی تبدیل شود.

  به علاوه موقعیت ژئواستراتژیکی ایران در شمال تنگه هرمز وخلیج‌فارس، به‌دلیل اهمیت زیاد در مبادله بین‌المللی انرژی، ترانزیت دریایی ایران از جایگاه منحصر به فردی برخوردار ساخته است. طبق تحقیقات به عمل آمده به ازای ایجاد یک شغل در بخش اقتصاد دریا، چهار شغل جدید ایجاد می‌گردد که در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار قابل توجه است و از این حیث است که می‌توان اقتصاد دریایی واکنش‌گرا نامید؛ چرا که به عنوان محرک و پیشران قوی وکم‌نظیر در به‌کارگیری و به کاراندازی صنایع و اشتغال در دریاها و سواحل تلقی می‌شود.

  همان‌طورکه گفته شد؛ صنایع دریایی شاخه‌ای از صنایع است که در چارچوب فرآوری وتولید محصولات متکی بر دریا و سواحل آن تعریف می‌شود. در همین راستا بخش های مختلف در فعالیت‌های اقتصادی و دریایی در سال ‍‌های اخیر مشارکت و حضور تحسین برانگیزی داشته‌اند که می توان به شرکت خدمات دریایی و بندری کیهان شیران زرین اشاره کرد. در این شماره با ایرج فقیری مدیرعامل شرکت خدمات دریایی و بندری کیهان شیران زرین در خصوص فعالیت ها و عملکرد و برنامه‌هایشان گفتگویی داشتیم.

  دریا : در مورد شرکت کیهان شیران زرین و فعالیت‌های این شرکت توضیح بفرمایید:
  شرکت کیهان شیران زرین از ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۹ به عنوان مجری عملیاتی شرکت IPGL هندوستان در بندر شهید بهشتی چابهار شروع به فعالیت نمود و با حضور در این بندر به پشتوانه نیروهای متخصص و با تجربه موفق به ثبت رکوردهای بی سابقه عملیاتی در عرصه غلات و مواد معدنی در این بندر گردید. از مهمترین امکانات شرکت خدمات دریایی و بندری کیهان شیران زرین در حوزه بندری، بهره برداری از نیروهای متخصص و متعهد و بومی در این بندر می باشد که با تکیه بر توان تخصصی و بهره برداری از تجربه عملیاتی در سایر بنادر ایران، متعهد به ایجاد رونق اقتصادی و پیشرفت بندر چابهار داشته و همواره تلاش فراوان در جهت ایجاد بندری پویا و تغییر جایگاه این بندر در رنکینگ های بین المللی داشته و برای این مهم لحظه ای از حرکت نمی ایستد.
  دریا : اقتصاد دريا محور از ديدگاه شما چيست و چه ارزش و اعتباري براي اقتصاد كشور و تاثير در توليد ناخالص داخلي دارد؟
  اقتصاد دریامحور استفاده پایدار از ظرفیت منابع و گستره‌های آبی اعم از اقیانوس ها، دریاها، دریاچه ها و جزایر برای رشد اقتصادی، بهبود وضعیت معیشت و ایجاد اشتغال و درنهایت افزایش تولید ناخالص داخلی تعریف می‌گردد.

  امروزه دریا سهم بزرگی از اقتصاد را به خود اختصاص داده است. توسعه اقتصاد دریامحور افزایش تولید ناخالص داخلی را به دنبال دارد. اقتصاد دریامحور، راهبردی اساسی، توسعه‌ای و کنشگرا و درنهایت، تحول آفرین است. اقتصاد دریا محور از جمله مهمترین مصداق‌های اقتصاد مقاومتی است بنابراین رویکرد اقتصاد دریا محور می‌تواند افق‌های تازه‌ای را پیش روی کشور برای برون‌رفت از اقتصاد متکی به نفت ایجاد کند و توسعه حمل‌ونقل دریایی و توجه به موضوعات ایمنی و امنیت، توسعه لجستیک بندری و خصوصی‌سازی در راستای اقتصاد مقاومتی در کنار توجه به حفاظت از محیط‌زیست می‌تواند زمینه‌ساز و متضمن توسعه پایدار کشور شود.

  دریا:‌ نقش شركت خدمات دریایی و بندری کیهان شيران ‌زرين در اقتصاد دریا محور چیست و آثار آن را چگونه ارزیابی می کنید؟
  شرکت کیهان شیران زرین به عنوان یکی از بزرگترین اپراتورهای عملیاتی در بنادر کشور با تلاش فراوان و تسریع در انجام عملیات ایمن مطابق با نرم های عملیاتی تخلیه و بارگیری می تواند سهم مهمی در افزایش تردد شناورها و جلوگیری از توقف و انتقال کالاها در گستره آبی و آبراه‌ها به جای سایر راه های جایگزین حمل کالا داشته باشد، که این موضوع بر اساس نرم های تعریف شده جهانی قابل اندازه‌گیری و بررسی می باشد.


  دریا: در مقايسه با رقباي داخلي و خارجي، ظرفيت و توان رقابت و رقابت‌پذيري شرکت کیهان شيران‌زرين را بررسي فرماييد.(مزيت‌هاي نسبي و قابليت‌هاي منحصر به فرد شركت چه مواردي هستند؟)
  شرکت کیهان شیران زرین با تکیه بر دانش و تجارب نیروهای متعهد و متخصص خود و با کسب رکوردهای بی‌نظیر عملیاتی می تواند مطابق با سیاست های سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به سایر رقبا در راستای شکوفایی اقتصاد دریا محور و رشد تولید ناخالص ملی نقش مهمی را ایفا نموده و همواره مشتاقانه در تمام طرح های سرمایه‌گذاری سازمان بنادر و دریانوردی در بنادر حضور داشته وآمادگی لازم جهت سرمایه گذاری در بنادر را دارد.

  دریا: مهم‌ترين فعاليت‌هاي شركت شيران‌ زرين و ركوردهايي كه به ثبت‌رسانده در سال ۱۴۰۱ توضیح دهید:
  از ابتدای سال ۱۴۰۱ در حدود ۲،۱۴۹،۹۳۱ تن عملیات فله خشک داشته ایم که اکثر حاوی غلات بوده است و موفق شدیم در بین بنادر رتبه سوم را به دست آوریم. همچنین حجم عملیات کانتینری در سال ۱۴۰۱ حدود TEU 8272 کانتینر بوده است که نسبت به سال گذشته که TEU 1478 کانتنیر بوده رشد ۶ برابری داشته، امید است که حجم عملیات کانتینری در سال ۱۴۰۲ با توجه به راه اندازی خط مستقیم کشتیرانی از چین به چابهار به
  TEU 20000 کانتینر برسد. در سال ۱۴۰۱ با بازاریابی که انجام شد،حدود ۷۰۰۰۰ تن برنج از کشور پاکستان وارد بندر چابهار شد که خوشبختانه به طور میانگین باعث اشتغال‌زایی ۱۰۰ نفری در این بندر شده است. برقراری خط چین به چابهار به طور متوسط هر ۱۰ روز برای اولین بار در این بندر اتفاق افتاد که تحویل دهی کالا را از ۴۵ روز به ۲ هفته کاهش داده است.
  حجم عملیات فله خشک در بندر شهید بهشتی چابهار طی سه سال گذشته(تن)

  حجم عملیات کانتینری در بندر شهید بهشتی چابهار طی سه سال گذشته (TEU )

  مهمترین رکورد های عملیاتی ثبت شده توسط شرکت کیهان شیران زرین در چابهار:
  * بارگیری ۲۰هزار تن مواد معدنی در سال ۱۴۰۱ در یک روز
  * تخلیه ۱۴ هزار تن کالاهای اساسی در یک روز از یک کشتی
  * ثبت رکورد تخلیه وبارگیری ۵۵ هزارتن کالا در یک روز بر روی سه کشتی
  * تخلیه و خروج ۱۳ هزار تن کالای غلات به صورت حمل یکسره
  * تخلیه و بارگیری TEU 1144 کانتینر از کشتی در یک روز
  * از مهمترین اقدامات صورت گرفته در بندر شهید بهشتی چابهار ثبت رکورد تخلیه و حمل کالا به صورت جامبوبگ در این بندر به صورت روزانه ۴۲۰۰ تن می باشد.
  * ثبت رکورد بی سابقه ۲۳۵۰۰ تن کالای فله مواد معدنی در بارگیری شناور فله بر در ۲۴ ساعت که این رکورد در
  هیچ یک از بنادر ایران تاکنون انجام نشده است.
  * انجام عملیات به طور همزمان بر روی۶ فروند شناور
  دریا: در راستای توسعه منابع انسانی چه دوره ای آموزشی برای پرسنل در نظر گرفته اید؟
  ۱- برگزاری همایش کنوانسیون های csc با مدیریت شرکت کیهان شیران زرین در سالن اجتماعات سازمان بنادر که علاوه بر پرسنل تمامی پیمان کاران بندر نیز شرکت داشتند.
  ۲- برگزاری همایش سه روزه مدیریت ریسک ۲ با مدیریت شرکت کیهان شیران زرین برای تمامی پرسنل بام شرکت‌های فعال در بندر
  ۳- برگزاری دوره آموزشی کار با کانتینر
  ۴- در راستای ارتباط هر چه بهتر پرسنل مرتبط با پیمان کار دوره آموزشی زبان انگلیسی برگزار گردید .
  ۵- همچنین دوره های آموزشی دیگر از جمله
  ۱- انبارداری ۲ -قانون کار و تامین اجتماعی
  ۳ – استاندارد آموزشی ۱۰۰۱۵ نیز برگزار گردید.
  ۶-برگزاری دوره الزامات ایمنی، بهداشت و محیط زیست ۷-برگزاری دوره اپراتوری تجهیزات


  دریا: برنامه های پیش روی شرکت کیهان شیران زرین برای سال ۱۴۰۲ و برنامه های راهبردی بلند مدت را تشریح فرمایید.
  شرکت کیهان شیران زرین در راستای رونق اقتصادی و رشد و شکوفایی بنادر کشور همواره پیشتاز بوده و آماده سرمایه‌گذاری در طرح های بزرگ سازمان بنادر و دریانوردی را دارد که از جمله می توان به طرح‌های پشتیبانی در خرید تجهیزات استراتژیک بندری، ساخت سیلوهای نگهداری غلات،انبارهای سرپوشیده، ساخت و بهره برداری از محوطه های لجستیک و سایر طرح های مدنظر سازمان بنادر و دریانوردی اشاره نمود.
  دریا : وجهه بين‌المللي شرکت کیهان شيران زرين را بررسي فرماييد.
  با توجه به همکاری شرکت کیهان شیران زرین با اپراتور هندی مستقر در بندر شهید بهشتی این شرکت در جایگاه بین‌المللی قرار گرفته و این جایگاه با ثبت رکوردهای عملیاتی نمود بیشتر پیدا کرده و امید است با حضور در بنادر بین المللی این جایگاه پر رنگ تر گردد.
  دریا: در حوزه مسئوليت های اجتماعي شرکت کیهان شيران زرين چه فعاليت‌هايي داشته و برنامه اين شركت براي سال آينده چيست؟
  یکی از اهداف اصلی ورود شرکت کیهان شیران زرین در بندر شهید بهشتی چابهار ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در منطقه بوده که خدارا شکر با تلاش فراوان تاکنون به صورت مستقیم و غیر مستقیم موفق به ایجاد اشتغال برای ۱۵۰ نفر شده ایم. همچنین اهداء بسته های معیشتی، کمک‌های مومنانه و انسان دوستانه در بین اقشار مختلف کم درآمد ظرف سال گذشته مداوم در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.
  دریا: نقش شرکت کیهان شيران زرين در رشد و توسعه بندر چابهار را تشريح فرماييد
  شرکت خدمات دریایی و بندری کیهان شیران زرین به‌منظور تسریع در روند رشد بندر شهید بهشتی چابهار و جذب سرمایه گذاران و شرکت های صادر کننده در منطقه با توجه به نیاز این بندر در ابتدای طرح های خود اقدام به خرید ۳۰ دستگاه کانتینر یخچالی جهت حمل مواد غذایی و میوه نمود که در راستای جذب صادر کنندگان، قیمت اجاره و واگذاری کانتینرهای این شرکت به نازلترین قیمت در بین بنادر فعال کشور به شمار می رود.

  همچنین با توجه به نبود خط منظم کشتیرانی جهت جابجایی و تسریع در انتقال کالا و اطمینان خاطر صاحبان کالا و تجار در ارسال به موقع محموله ها با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی و کشتیرانی جمهوری اسلامی اقدام به راه اندازی سرویس های منظم حمل دریایی در مسیرهای مختلف و بنادر کشورهای هندوستان، امارات و چین به صورت مستقیم نموده و به منظور جذب و ترغیب بیشتر صاحبان کالا و تجار فعال در این بندر علاوه بر تخفیف‌های ارائه شده مصوب سازمان بنادر تخفیف های مناسبی را در هیات مدیره این شرکت مصوب و ابلاغ نمود تا ثابت نماید که همواره در جهت پیشرفت و همکاری در بنادر کشور ثابت قدم و پیشتاز است که این امر هم اکنون باعث افزایش قابل توجه حجم عملیات کانتینری این بندر گردید.
  از دیگر اقدامات این شرکت ،تجهیز ناوگان حمل و نقل داخلی در بندر چابهار و تهیه کشنده جهت حمل کانتینر و کالا در بندر شهید بهشتی و انبارهای منطقه آزاد بوده است. همچنین به منظور توسعه و مدرن شدن جایگاه بندر شهید بهشتی چابهار، اقدام به راه اندازی سیستم نرم افزار کاملا ایرانی با تکیه بر توان و تخصص فرزندان انقلابی و متعهد خود، برابر با سایر نرم افزارهای مورد استفاده در بنادر معتبر دنیا نموده که این نرم افزار نقش خاصی در ثبت سیستماتیک و آنلاین اطلاعات و کالاهای ورودی و خروجی این بندر دارد.

  از دیگر طرح ها و اقدامات شرکت کیهان شیران زرین، قصد سرمایه گذاری در ساخت سیلوی ۱۰۰۰تنی غلات در این بندر بوده که با توجه به حجم بالای ورودی غلات در این بندر نقش زیادی در نگهداری و انباشت سالم و بهداشتی کالاهای اساسی و سلامت هموطنان عزیزمان دارد. سرمایه‌گذاری خرید و افزایش حجم کانتینر های خشک و یخچالی جهت واگذاری به صاحبان کالا و سرمایه گذاران اقتصادی به منظور حمل و نقل ایمن و متناسب با سایر بنادر روز دنیا را در برنامه داریم.

  شرکت کیهان شیران زرین در بندر شهید بهشتی چابهار اقدام به شناسایی موانع و مشکلات این بندر نموده و در راستای شکوفایی و رشد اقتصادی اقدام به برنامه ریزی و شناسایی و جذب سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی این منطقه نمود.این شرکت در برنامه های آتی خود قصد ایجاد سرویس منظم حمل و نقل ریلی در این بندر را داشته و در این خصوص مذاکرات متعدد و موفقی را انجام داده که ان شاءالله به زودی شاهد ایجاد سرویس منظم حمل و نقل کانتینری در این بندر خواهیم بود..
  دریا: سخن پاياني
  جا دارد اشاره کنم، از مهمترین ویژگی های بندر شهید بهشتی چابهار موقعیت استراتژیک و قرارگیری در کنار آب‌های آزاد بین المللی می باشد که به واسطه نزدیکی به کشورهای افغانستان،پاکستان و هندوستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، جایگاه ویژه ای در اتصال کریدور شمال به جنوب و اتصال کشورهای آسیای میانه به دریای آزاد دارد. این بندر به واسطه قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی شرق به غرب موقعیت ویژه ای برای فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در ترانزیت و ترانشیپ کالای منطقه داشته و بواسطه همین نزدیکی و موقعیت خاص آن با حضور صاحبان کالا و فعالان اقتصادی می تواند نقش بسزایی در ورود کالاهای اساسی به کشور را داشته باشد.
  با توجه به حضور مستمرکشور هند در منطقه، چابهار می‌تواند به عنوان بندرهاب منطقه نقش بسزایی در راهیابی هندوستان به آسیای میانه و افغانستان و کلید اتصال دریای خزر به آبهای آزاد و اقیانوس هند داشته باشد. به همین منظور این بندر نیازمند سرمایه گذاری و ورود تجهیزات مدرن عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری شامل جرثقیل‌های گنتری کرین و ترانس تینر بوده که به واسطه وجود تجهیزات مدرن عملیاتی، قدمی در ارتقاء این بندر در انجام فرایندهای حمل و نقل سریع و ایمن کالا برداشته شود.همچنین با توجه به موقعیت خاص این بندر در منطقه نیازمند است، تمهیدات خاصی در تسریع ،تکمیل و آماده سازی بسترهای مناسب حمل و نقل ریلی و جاده ای در اتصال به این بندر اندیشیده شود تا شاهد حضور مستمر صاحبان کالا و فعالان اقتصادی در این بندر باشیم. از دیگر نیازهای توسعه و رشد این بندر، سرمایه گذاری و استفاده بهینه از ناوگان حمل و نقل دریایی ملی می باشد.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.