حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 23 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3093 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 14 تعداد دیدگاهها : 81×
 • تقویم شمسی

  اردیبهشت ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
      فروردین »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031  
 • رونق صنایع خلاق،رونق اقتصاد وارز آوری
  ۱۱ دی ۱۴۰۲ - ۸:۵۶
  شناسه : 12635
  بازدید 1146
  6
  دریانیوز// در گزارش های قبلی اشاره کردیم که شناخت بهترِ شهر خلاق از خود و نیز تعامل بیشتر با جهان از مسیر پیشرفت صنایع خلاق و جذب گردشگر، به خودکفایی اقتصاد شهر در گذر زمان می انجامد و در نتیجه، شهر به تدریج در مسیر توسعه پایدار شهری گام بر می دارد.
  ارسال توسط : نویسنده : آیت منصف حقیقی دوست منبع : روزنامه دریا
  پ
  پ

  دریانیوز// در گزارش های قبلی اشاره کردیم که شناخت بهترِ شهر خلاق از خود و نیز تعامل بیشتر با جهان از مسیر پیشرفت صنایع خلاق و جذب گردشگر، به خودکفایی اقتصاد شهر در گذر زمان می انجامد و در نتیجه، شهر به تدریج در مسیر توسعه پایدار شهری گام بر می دارد.
  میان دو رویکرد کلی شهر خلاق، جذب افراد خلاق و توسعه صنایع خلاق، آن چه در کوتاه مدت در ایران امکان پذیر است استفاده از صنایع خلاق است؛ زیرا گسترش ارتباط ایران با دیگر کشورهای جهان و شناخته شدن ظرفیت های ناشناخته شهرهای ایران در سطح جهانی، می تواند فرصت مناسبی برای شناسایی خلاقیت های بومی باشد و در کوتاه مدت به توسعه این صنایع خلاق از مسیر جذب گردشگر منجر شود. این فرصت می تواند با تعامل دانشگاهیان با بنگاه های اقتصادی و شهرداری ها و نیز تشکیل بنگاه های دانش بنیان، به برتری شهرهای ایران در مقابل شهرهای جهانی بینجامد. وجود شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو با دسته بندی مشخص، شناخته شدن بیشتر خلاقیت های نهفته شهرهای جهان برای خود آن شهرها را در پی دارد.
  اهداف شهرهای خلاق یونسکو به طور کلی بعد از مطرح شدن شهر خلاق، یونسکو اهدافی را برای پیوستن شهرها به این شبکه عنوان نموده است و حوزه هایی را تعیین کرده است:
  • تقویت خلاقیت، تولید، توزیع و بهره‌مندی از محصولات و خدمات فرهنگی در سطح محلی
  • ترویج خلاقیت و بیان خلاقانه، به ویژه در میان اقشار آسیب پذیر از جمله زنان و جوانان
  • افزایش دسترسی به زندگی فرهنگی و شرکت در آن و همچنین بهره مندی از محصولات فرهنگی
  • تلفیق صنایع فرهنگی و خلاق در برنامه‌های توسعه محلی

  حوزه‌های فعالیت:
  اهداف شهرهای خلاق از طریق همکاری در حوزه‌های زیر عملی می‌شوند:
  • پروژه‌های آزمایشی: نوآوری‌های که نمایانگر اهمیت خلاقیت به عنوان کلید توسعه است.
  • ترویج فعالیت‌های مثبت: تبادل پروژه‌ها و فعالیت‌های رسمی که کارآمدیشان ثابت شده است.
  • پژوهش‌ها: پژوهش، تحلیل و ارزیابی تجربه شهرهای خلاق
  • جلسات: جلسات مشورتی در جهان مجازی و واقعی
  • برنامه‌های همکاری: ابتکارهای شمال– جنوب، جنوب– جنوب و شمال– جنوب– جنوب برای حمایت از اعضای نیازمند کمک
  • آموزش و ظرفیت‌سازی: تبادل کارآموز و برنامه‌های آموزشی
  • سیاست‌گذاری: نوآوری‌های مربوط به طرح‌های توسعه محلی و یا ملی

  فرایند مشارکت: شهرداری باید فرایند درخواست و پر کردن فرم را انجام دهد. البته طی فرآیند مشارکتی که تمام ذی‌نفعان و همکاران بخش‌های خصوصی و عمومی و همچنین جامعه مدنی در آن حضور داشته‌اند.
  رهیافت نگاه به جلو : میراث فرهنگی و ویژگی‌های خلاق فعلی شهر باید ستون‌های ساخت طرح عملیاتی باشند که بتواند به پیشرفت پایدار شهری کمک کند.
  پیشرفت پایدار جامع: شهرهای خلاق یونسکو، پیشرفت پایدار شهری را با خلاقیت در سطح اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و محیط زیستی افزایش می‌دهد. مهم است که هنگام برنامه‌ریزی برای توسعه، از رویکرد جامعی استفاده شود که تمام این عوامل را در نظر بگیرد.
  تعهد بلندمدت: شهرهایی که به فکر شرکت در این برنامه‌اند باید بدانند که شناخته شدن به عنوان شهر خلاق به معنی تعهدی فعال برای حرکت به سوی اهداف شبکه شهرهای خلاق یونسکو است. به ویژه شهر نامزد شده باید نقشه عملیاتی را آماده کند و در جلسات سالانه شهر خلاق یونسکو دستاوردهایش را گزارش دهد.
  نقشه عملیاتی عینی و مشخص: متقاضی می‌بایست پروژه‌ها، نوآوری‌ها و یا سیاست‌هایی را در فرم تقاضا مشخص کند که قرار است در چهار سال پس از شناخته شدن به عنوان شهر خلاق در سطوح محلی و بین‌المللی عملیاتی شوند. خروجی و اثر این نوآوری‌ها باید در فرایندی خودنظارتی ارزیابی شود.
  تبادلات و همکاری‌ها: تبادلات میان شهرهای عضو در شبکه، بسیار مهم و یکی از اهداف اصلی است. همچنین مهم است که شهرهای خلاق توانایی‌شان در توسعه فعالیت‌ها و نوآوری‌های مشارکتی در سطح بین‌المللی با اعضای شبکه را نشان دهند.
  به دورنمای کلان طرح بنگرید: نقشه عملیاتی می‌بایست اولویت‌های نیازهای شهر و همچنین اهداف شبکه خلاق یونسکو را به خوبی در کنار هم قرار دهد و با مدیریت و منابع مالی و انسانی موجود شهر تطبیق دهد.در پایان باید عنوان کرد که بیشتر شناخته شدن ویژگی خاص شهر خلاق نزد جهانیان، موجب جذب گردشگر به آن شهر خلاق می شود و جذب گردشگر علاوه بر رونق بخشی به آن خلاقیت خاص، می تواند توسعه صنایع جانبی شهر را در پی داشته باشد.
  در نتیجه رونق صنایع خلاق و نیز ارتباطات بین المللی میان شهرهای خلاق می تواند به رونق اقتصاد و افزایش اشتغال در شهر و نیز ارزآوری در سطح ملی بینجامد.از جمله ویژگی های عمومی هر شهر خلاق این است که مکانی جذاب برای کار و زندگی شهروندان (به ویژه نسل جوان)، مکانی جذاب برای گردشگران (صنعت گردشگری)، توانمند در شکوفاسازی بخش های مختلف اقتصادی (از راه به کارگیری فناوری و مدیریت صحیح آن) و نیز مرکز جذب بنگاه های مختلف اقتصادی نوظهور (خوشه ها و مراکز تحقیقاتی به ویژه در زمینه فناوری های برتر) محسوب می شود.

  پایان

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.