حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 25 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3325 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 14 تعداد دیدگاهها : 90×
 • تقویم شمسی

  تیر ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
      فروردین »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031  
 • دستور وزیر صمت ‌برای رفع مشکلات‌ فعالان اقتصادی استان
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۹:۴۷
  شناسه : 13450
  بازدید 1209
  9
  احمد مرادی،نماینده مردم هرمزگان‌در مجلس خواستار شد دریانیوز// وزیر صنعت ،معدن و تجارت در مراسم روز ملی صادرات که‌با حضور فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی هرمزگان برگزار شد ، با قدردانی از اتاق بازرگانی استان بدلیل برگزاری این مراسم وتبریک ایام‌ا...دهه فجر و اظهار امیدواری که همواره پاسدار خون شهیدان و درمان های شان باشیم؛ گفت: در سفر هیئت دولت به استان چندین طرح افتتاح شد و چندین طرح نیز وارد فاز اجرا شد.
  ارسال توسط : نویسنده : علی زارعی منبع : روزنامه دریا
  پ
  پ

  دریانیوز// وزیر صنعت ،معدن و تجارت در مراسم روز ملی صادرات که‌با حضور فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی هرمزگان برگزار شد ، با قدردانی از اتاق بازرگانی استان بدلیل برگزاری این مراسم وتبریک ایام‌ا…دهه فجر و اظهار امیدواری که همواره پاسدار خون شهیدان و درمان های شان باشیم؛ گفت: در سفر هیئت دولت به استان چندین طرح افتتاح شد و چندین طرح نیز وارد فاز اجرا شد.

  عباس علی آبادی گفت:بایستی ظرفیت های استان هرمزگان را بیشتر بشناسیم تا بتوانیم در استان کار کنیم.وی اظهار داشت: پتانسیل نخست هرمزگان دریاست که بایستی از این ظرفیت در حوزه های صیادی ، تجاری و صادرات و واردات، گردشگری ، تامین آب و… استفاده شود و با دریا اقتصاد کشور نجات می یابد.

  وزیر صمت افزود: ناترازی زیادی در حوزه انرژی در کشور وجود دارد.وی درخصوص گلایه احمد مرادی از وضعیت نامناسب کشتی سازی در استان، وعده داد در سفری دیگر به استان وضعیت کشتی سازی را بررسی کند.علی آبادی تاکید کرد: مسئولیت های اجتماعی شعار نیست وبایستی آن را باور داشت و مردم ونیازهای شان دیده شوند.علی آبادی افزود: اینکه فکر کنیم ظرفیت زن ها را می توانیم نادیده بگیریم، اشتباه است ؛زیرا زن ها در هندسه و جایگاه خود ظرفیت های بسیاری دارند .

  علی آبادی با اشاره به اینکه بزرگترین چالش کشور آب است و باید بر این چالش غلبه کنیم ، خاطرنشان کرد : ابر پروژه بازچرخانی آب شهر بندرعباس یک پروژه فرهنگی است که امروز یک فاز آن به بهره برداری رسید، البته باید به مردم مصرف بهینه آب را آموزش داد و پس از مصرف آن را به چرخه برگردانیم؛ هر چه بیشتر این فرآیند تکرار شود موفق تر هستیم .

  وی اضافه کرد : به محیط زیست خود متعهد باشیم و عمل به مسئولیت های اجتماعی را جدی بگیریم و به سمت صنعت دانش بنیان و انسان محور، نه مواد اولیه محور پیش برویم. وزیر صمت تصریح کرد : تمام تلاش مان ایجاد اعتبار برای مردم است و وزارت صمت با کمک صنایع و اصناف، اعتبار را ایجاد و با بانک ها هماهنگ شده است و روش اجرایی آن طراحی شده که به زودی اطلاع رسانی می شود .

  علی آبادی ادامه داد : اکنون بین ۲۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان می توانیم اعتبار بدهیم و اگر اصناف در این زمینه نیز همراهی کنند، این کمک به مردم و سنت قرض الحسنه بهتر انجام می شود.وی با بیان اینکه اختیارات وزیر به مدیرکل ها در استان ها تفویض شده است، مطرح کرد : آنان باید پاسخگو باشند و طبق قانون عمل کنند، اگر جایی نیاز به مشورت است با معاونان من مشورت کنند .

  وی گفت : مشکل شن و ماسه تنها در هرمزگان وجود ندارد ،به هر استانی سفر کردم این مسئله را داشته اند بایدمشکل ریشه ای حل شود ؛ بررسی کنید ببینید گره کار کجاست؟ وزیر صمت با اشاره به اینکه بایستی پتانسیل ها و ظرفیت های استان شناسایی شود، تصریح کرد: پتانسیل اول استان در ابتدا دریا با هدف صیادی و سرمایه گذاری با صنایع دریایی است، پتانسیل دوم نیز دریا با هدف تجارت است و پتانسیل و ظرفیت سوم نیز دریا با هدف توریسم و گردشگری است .

  وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه هرمزگان استانی مرزی در جبهه تجارت است ، بیان داشت: برای واردات و صادرات باید بهترین وارد کنندگان و صادرکنندگان کشور در هرمزگان جمع شوند، زیرا هرمزگان پتانسیل عظیمی در تجارت دارد.علی آبادی با بیان این موضوع که بزرگترین ثروت استان مردم آن هستند، اظهار داشت: این ظرفیت عظیم نیازمند جمعیتی چند برابر است، بی دلیل نیست که مقام معظم رهبری تاکید بر افزایش جمعیت دارند، زیرا اگر جمعیت نداشته باشیم نمی توانیم پتانسیل ها را فعال کنیم .

  وزیر صمت ابراز داشت: مهمترین چالش ما بهره وری است و باید آن را در زمینه های مختلف از جمله انرژی ، آب ، محیط زیست و … افزایش دهیم.وی با اشاره به اینکه بعد از بهره وری باید صنعتی شویم، عنوان کرد: نفت، گاز و منابع سرشار معدنی هیچکدام نمی توانند با معیارها و روش های امروزی کشور را نجات دهند، این مهم است که بدانیم باید مسیر را عوض کنیم؛ با این مسیر نمی توان مردم را اداره و سعادتمند کرد ؛ هر چند که در این مسیر با رنج بسیار دستاوردهای خوبی داشتیم . در این نشست برخی از صادرکنندگان به بیان مشکلات در این حوزه پرداختند و با وزیر صمت گفت و گو کردند .

  لزوم دستور وزیر صمت‌برای رفع مشکلات‌ بخش خصوصی و فعالان اقتصادی و صنعتی و معدنی

  احمد مرادی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز در این‌نشست با اشاره به ظرفیت های استان در حوزه فولاد، آلومینیوم و…، گفت: وزیر صمت قبل از وزارت و زمانی که مدیرعامل مپنا بودند ، آلومینیوم‌المهدی را نجات دادند و باعث شدند ۲۶۰۰کارگر شاغل در شرکت آلومینیوم المهدی بیکار نشوند وبه همین دلیل با عشق و اعتماد به ایشان به عنوان وزیر صمت رای دادیم.مرادی گفت: انتظار داریم‌با تیم و همکاران شان وزارت صمت را هم‌نجات دهند.

  این‌نماینده مجلس بر هماهنگی بیشتر بین وزارتخانه های نیرو، نفت و صمت تاکید کرد.وی افزود: آن چیزی که می تواند باعث تسهیلگری امورات در استان ها شود، تفویض اختیارات به مدیران استانی است.مرادی گفت: وقتی مجموعه ای اقتصادی در دو هکتار توانسته ۴۰۰شغل ایجاد کند و می گوید اگر مقداری زمین بیشتری به آنها داده شود، می توانند برای هزار نفر اشتغالزایی کنند، حال چطور ایزوایکو با ۱۱۰۰هکتار زمین که انتظار می رود برای ۲۰۰هزار نفر شغل ایجاد کند که حتی برای ۳۰تا ۴۰ هزار نفر هم اشتغالزایی نکرده است.وی از عملکرد کشتی سازی اظهار نارضایتی کرد .

  مرادی با اشاره به لزوم‌حمایت از برنج تولید داخلی، اظهار داشت: اما ذائقه مردم جنوبی متناسب با برنج داخلی نیست و نباید بازرگانان‌برای واردات برنج محدود شوند.وی خواستار دستور وزیر صمت‌برای رفع مشکلات‌ بخش خصوصی و فعالان اقتصادی و صنعتی و معدنی در استان شد. رئیس اتاق بازرگانی هرمزگان نیز با تبریک فرارسیدن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و قدردانی از دکتر علی آبادی وزیر محترم صمت و هیئت همراه که علیرغم محدودیت زمانی در جمع فعالان اقتصادی حضور یافتند، گفت:روز ملی صادرات را نیز خدمت همه فعالان اقتصادی و دست اندرکاران تبریک میگویم و زحمات آنان را پاس می دارم.

  محمدرضا صفا افزود: استان هرمزگان در طول تاریخ پیشتاز و پیشانی بازرگانی و تجارت خارجی کشور محسوب گردیده و مردم این دیار با لنج های بادبانی دریاها را طی می کردند و در کنار عرضه کالاهای داخلی، فرهنگ ایرانی اسلامی را نیز به خطه آفریقا انتقال داده اند.وی افزود: تاریخ بیش از ۹۰ ساله اتاق بازرگانی بندرعباس و تعلق نام آوران عرصه تجارت کشور به این خطه نشانه، اهمیت و تایید این موضوع است.

  صفا اظهار داشت: امروزه توسعه صادرات یکی از ضروریات اقتصاد ملی است و صادرکنندگان سفیران و جلوداران رشد اقتصادی کشور می باشند. صفا گفت: کسانی که علیرغم مقررات دست و پاگیر و تحریم های ظالمانه، تولیدات داخلی کشور را با سختی بسیار در بازارهای جهانی عرضه می کنند و اضافه بر آن معرف و سفیر فرهنگ ایرانی اسلامی نیز می باشند، قابل تقدیر و تحسین هستند. رئیس اتاق بازرگانی استان گفت: امروز که روز ملی صادرات می باشد ، دست تک تک آنان را می فشارم و حمایت تمام قد اتاق از صادرکنندگان و آمادگی برای پیگیری مطالبات در جهت رفع موانع آنان اعلام می نمایم.

  صفا گفت: قوانین و نهادهای قانونی مرتبط با مبادلات مرزی متعدد و نقش این فعالیت ها در زندگی ساحل نشینان کم اثر می باشد که پیشنهاد می‌گردد برای افزایش دامنه اثر آن نسبت به آسیب شناسی و یکپارچه سازی این قانون توسط وزارت صمت در جهت افزایش آثار اقتصادی آن بر زندگی مرزنشینان اقدام گردد. وی افزود: از آشوری و دکتر مرادی نمایندگان محترم حوزه انتخابیه بندرعباس در مجلس شورای اسلامی که همراه و دلسوز فعالان اقتصادی استان هستند، صمیمانه تشکر می نمایم.

  وی همچنین در جمع خبرنگاران در حاشیه این‌جلسه گفت: در این جلسه که با حضور وزیر صمت برگزار شد، امیدواریم شاهد رخدادهای خوبی در حوزه صنعت و معدن و تجارت استان باشیم و مشکلات فعالان اقتصادی حل شود.وی بیشترین مشکلات فعالان‌اقتصادی ، بخشنامه های خلق الساعه خواندکه باعت ایحاد مشکلات در صادرات، واردات و… می شود. صفا افزود: نداشتن نماینده بانک مرکزی در استان یکی دیگر از مشکلات است. تفویض اختیار وزرا به مدیران کل تا امورات را در استان انجام دهند، خواسته فعالان اقتصادی از دولت است.

  رئیس اتاق بازرگانی استان گفت: ۳۰‌تا۳۵ درصد از خواسته های فعالان اقتصادی که درجلساتی که با مسئولان‌ ‌ کشوری و‌استانی در دوسال اخیر داشته ایم ، محقق شده است.وی گفت: دلیل آن این‌است که دستگاه های اجرایی استان همکاری لازم را ندارند و فعالان اقتصادی و مدیران با اینکه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی حضور دارند و استاندار هم تاکید دارند و پیگیر هستند، اما گاهی موانع قانونی باعث می شود ، مشکلات برطرف نشود.وی گفت: بیشتر مشکلاتی که‌فعالان‌اقتصادی در هرمزگان دارند، کشوری است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.