حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ Saturday, 13 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2950 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 14 تعداد دیدگاهها : 84×
 • تقویم شمسی

  فروردین ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
      فروردین »
  ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱  
 • استاندار تنهاست
  ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۵:۴۱
  شناسه : 10008
  بازدید 1178
  4
  مدیران غیرهمراه با قطار نهضت ملی مسکن هرمزگان؛ دریانیوز// طرح نهضت ملی مسکن مهمترین وعده انتخاباتی و برنامه دولت برای خانه دار شدن مردم بود که دولت سیزدهم عزمش را جزم کرد تا به عهدش وفا کند وتا پایان عمرچهارساله دولت سیزدهم، چهار میلیون خانواده ایرانی خانه‌دار شوند.
  ارسال توسط : نویسنده : علی زارعی منبع : روزنامه دریا
  پ
  پ

  دریانیوز// طرح نهضت ملی مسکن مهمترین وعده انتخاباتی و برنامه دولت برای خانه دار شدن مردم بود که دولت سیزدهم عزمش را جزم کرد تا به عهدش وفا کند وتا پایان عمرچهارساله دولت سیزدهم، چهار میلیون خانواده ایرانی خانه‌دار شوند. اگرچه انتظار می‌رفت این طرح با سرعت به پیش برود، اما بدلیل عدم همراهی برخی مدیران، نهضت ملی مسکن در مقام اجرا، سرعت لازم را نداشت و در بندرعباس با تاخیر دوساله نهضت ملی مسکن وارد فاز اجرا شد و روند اجرای پروژه ها در بیشتر شهرستان های استان نیز به کندی پیش می رود.

  استاندار عزم دارد، اما مدیران همراه نیستند
  گرچه استاندار هرمزگان مانند رئیس جمهور با روحیه ای جهادی و انقلابی تلاش می کند این طرح ملی را برای خانه دار شدن اقشار مختلف به سرانجام برساند، اما برخی از مدیران بنظر می‌رسد همراهی لازم را با اجرای سریع تر طرح ندارند و به همین دلیل قطار مسکن استان و بخصوص بندرعباس با سرعت مناسبی حرکت نمی کند. روز چهارشنبه گذشته نیز که شورای مسکن استان با حضور علیرضا مهلی، نماینده وزارت راه و شهرسازی در کارگروه تنظیم بازار مسکن و املاک و مستغلات کشور برگزار شد؛ برخی از مدیران حاضر در جلسه در حالت خواب و بیداری و چُرت زدن بودند.

  زمانی که میزان اجرای مصوبات شورای مسکن دو هفته قبل بررسی می شد، برخی از مدیران حتی پاسخی برای اقدامات شان در مورد مصوبات جلسه قبلی نداشتند و وقتی نوبت به پاسخگویی‌شان می رسید، حتی نمی دانستند کدام بند از مصوبات مربوط به آنهاست ( این درحالی بود که مصوبات جلسه قبلی بر روی مانیتورها و پرده در سالن جلسات استانداری به نمایش گذاشته شده بود). در مورد اجرای برخی از مصوبات در برخی مناطق استان نیز که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار دارد، استاندار به برخی مدیران می گفت اگر حرف مرا گوش نمی‌دهید، حداقل به خواسته حضرت آقا توجه کنید. روند پیشرفت یک درصدی پروژه های نهضت ملی مسکن از جلسه شورای مسکن قبلی تا این شورای مسکن در بیشتر شهرستان ها باعث نارضایتی استاندار هرمزگان شد و ایشان از فرمانداران و سایر مدیران مرتبط خواست به اجرای طرح شتاب دهند.
  این موضوع نشان می دهد برخی از مدیران توجه لازم را به سیاست های دولت و نظام در این حوزه ندارند و اگر از قطار دولت پیاده شوند و افرادی توانمند جایگزین شوند، نهضت ملی مسکن در استان و بخصوص شهر بندرعباس با روحیه جهادی و قابل تقدیر استاندار هرمزگان، زودتر به پیش می رود.همانطور که بازیکنان یک تیم ورزشی بایستی با همدیگر متحد باشند و به توصیه های مربی و کاپیتان و… توجه کنند، تیم مدیریتی در استان نیز بایستی با همدیگر وبا مدیریت ارشد استان همراهی لازم را داشته باشند تا مشکل مسکن و… در استان برطرف شود.
  متاسفانه برخی از مدیران استان دغدغه مسکن مردم را ندارند و هیچ عزمی برای اجرای سریعتر این طرح ملی را ندارد و نمی‌دانند بخاطر مشکلات اقتصادی و مسکن، خانواده های زیادی با مشکلات خانوادگی و… مواجه شده اند وبه آخر خط زندگی مشترک و زندگی رسیده اند و بایستی سریعتر مشکل مسکن شان را برطرف نمود. گویا برخی از مدیران نمی خواهند قطار مسکن هرمزگان سریعتر به ایستگاه های واگذاری املاک برسد و به همین دلیل همراهی لازم را ندارند که بایستی تدبیری اساسی اندیشید.

  تامین سهم آورده
  استاندار هرمزگان در جلسه شورای مسکن استان با بیان اینکه فرمانداران متولی تامین سهم آورده متقاضیان مسکن هستند؛ تصریح کرد: تامین این سهم آورده‌ با شیوه های تشویقی و… باعث تسریع در اجرای پروژه ها در کنار تامین تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی بانکی طرح نهضت ملی مسکن می شود. مهدی دوستی با اشاره ۷ماه طلایی از سال جدید، تاکید کرد: بایستی تمام پروژه های نهصت ملی مسکن از شهریور تا پایان سال جاری با سرعت بیشتری اجرا و تمام قراردادها منعقد شود تا با تورم سالانه و کمبود نیروی انسانی و افزایش هزینه ها در سال آینده مواجه نشویم.
  استاندار هرمزگان، با تاکید بر تسریع انجام پروژه‌های نهضت ملی مسکن، گفت: تعهد ۶۵ هزار واحدی مسکن هرمزگان باید تا شهریور ماه آغاز شود. نماینده عالی دولت در استان هرمزگان، بر لزوم تعریف مشوق‌هایی برای تشویق مردم جهت واریز سریعتر آورده‌ی خود در مشارکت احداث مسکن تاکید کرد و گفت: برای این مهم باید بستری تعریف شود و کار به صورت متقن و مدون انجام شود تا محرکی برای مردم باشد و ابعاد آن نیز کاملا برای مردم روشن و اطلاع‌رسانی شود.
  وی در بررسی فرآیندهای آغاز نهضت ملی مسکن در جزیره بوموسی، افزود: احداث مسکن در جزیره بوموسی باید به صورت ویژه دنبال شود چرا که توسعه این جزیره امر مقام معظم رهبری است و دولت نیز نگاه ویژه‌ای در این حوزه داشته است و تجهیزات مورد نیاز نیز برای این امر تامین خواهد شد.
  دوستی با تاکید بر لزوم تسریع در احداث عملیات اجرایی نهضت ملی مسکن، عنوان‌کرد: فصل پاییز و زمستان پیش‌رو فصل طلایی احداث مسکن در استان هرمزگان است و اگر نتوانید در این فرصت کار را به یک جایی برسانید و دوباره به تابستان بخورید تورم سالیانه و کمبود نیروی انسانی ماهر، هزینه‌های خانه‌سازی در استان را افزایش خواهد داد.
  استاندار هرمزگان، گفت: اگر نهایتا تا پایان شهریور ماه امسال توانستید قراردادهای احداث مسکن را با پیمانکاران ببندید خواهید توانست تا پایان دولت مسکن‌ها را تکمیل کنید در غیر این‌صورت طرح‌های نهضت ملی مسکن در استان تا پایان دولت به اتمام نخواهد رسید. وی تصریح‌کرد: خود را ملزم کرده‌ایم که تا سفر رئيس جمهور تمام ۶۵ هزار واحد تکلیفی استان را آغاز کنیم‌ و هیچ پروژه‌ی مسکن آغاز نشده در استان نداشته باشیم.نماینده عالی دولت در استان هرمزگان، همچنین فرمانداران را ملزم کرد که از طریق ابزارهای مختلف آورده‌ی اولیه ۴۰ میلیون تومانی مردم را اخذ و به پروژه‌ها تزریق کنند.

  بندرعباسی‌ها آماده اجرای سامانه اجاره بها باشند
  نماینده وزارت راه و شهرسازی در کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات که در هفته گذشته بازدیدهای مستمری را از مشاوران املاک بندرعباس داشت، در جلسه شورای مسکن استان نیز با قدردانی از اقدامات استاندار هرمزگان گفت: سامانه اجاره بها که قبل از این، در شهر مشهد اجرا شده بود؛ با پیگیری استانداری و اداره کل راه وشهرسازی هرمزگان تا نیمه یا اواخر شهریور ماه سال جاری در بندرعباس اجرایی می‌شود.
  به گزارش ایرنا، در راستای رصد و نظارت بر بازار مسکن، ثبت کلیه معاملات املاک و مستغلات اعم از خرید، فروش، پیش خرید، پیش فروش، رهن و اجاره مسکن برای معامله کنندگان در بنگاه‌های مشاوران املاک توسط بنگاه‌ها و برای سایر معامله کنندگان خارج از بنگاه‌های مشاوران املاک توسط خود طرفین، در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور و ثبت قرارداد، اخذ شناسه (کد) رهگیری بدون اخذ هزینه الزامی است.
  امکان ثبت و استعلام قراردادهای ثبت شده برای قرارداد اجاره‌ی مسکن در حالت یک به یک (یک مالک شش دانگ به یک مستأجر)، به صورت برخط فراهم شده است و مؤجر (صاحب ملک) و مستأجر می‌توانند قرارداد اجاره‌ی واحد مسکونی مورد معامله‌ی خود را در این سامانه انجام داده و کد رهگیری و نسخه‌ی الکترونیکی آن را دریافت کنند و در آینده‎ای نزدیک، این امکان ایجاد خواهد شد که انواع قراردادهای مربوط به املاک و مستغلات را به صورت مستقل و یا از طریق مشاورین املاک، در همین سامانه انجام شود.
  علیرضا مُهِلی روز چهارشنبه گذشته در نشست شورای مسکن هرمزگان افزود: همچنین مردم باید بدانند صدور کد رهگیری اجاره رایگان شده و دیگر نیازی نیست بابت دریافت آن ریالی بپردازند که بایستی در این بخش اطلاع رسانی گسترده ای در استان صورت پذیرد. وی یادآورشد: یکی از اصولی که در شهر مشهد اجرا شد این هست که اجاره‌ها باید براساس این سامانه انجام شود و امید می‌رود برای بندرعباس به همین روش اجرایی شود و ارزش املاک برای رهن واجاره در مناطق مختلف مشخص شود.
  نماینده وزارت راه و شهرسازی در کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات اشاره کرد: اداره‌کل راه و شهرسازی هرمزگان به عنوان متولی در این زمینه مسوولیت دارد سامانه ملی اجاره بها را برای استفاده مردم آماده کند. وی گفت:‌ املاک هم برای آنکه مشمول مالیات بر خانه‌های خالی نشوند، باید در سامانه ملی املاک و اِسکان ثبت شود و خانه‌های خالی از اواخر شهریور ماه مشمول این مالیات می‌شوند.نماینده وزارت راه و شهرسازی در کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات افزود: اداره‌کل راه و شهرسازی هرمزگان به همراه شهرداری بندرعباس و اداره‌های خدمات رسان مانند آب و فاضلاب و توزیع برق بایستی خانه‌های خالی را شناسایی و به سازمان امور مالیاتی معرفی کنند.
  مُهِلی افزود: همچنین اداره‌کل امور مالیاتی هرمزگان هم باید آگاهی‌رسانی و اطلاع رسانی لازم را از طریق نصب بنر، بیلبورد تبلیغاتی در سطح شهرها و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به مردم بدهد تا بدانند در صورت ثبت نکردن ملک در سامانه املاک و اِسکان مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند.
  وی با اشاره به گشت مشترک از بنگاه‌های مشاور املاک گفت: این گشت در سراسر کشور آغاز شده است و ادامه می‌یابد و باید با جریان قوی به پیش برود و تمام اداره‌های دولتی با تمام توان و قدرت در این مسیر گام برداشته و هم افزایی داشته باشند.
  نماینده وزارت راه و شهرسازی در کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات، در این نشست، اظهارداشت: طبق مصوبه هفتمین نشست شورای عالی مسکن و تاکید رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی، ساماندهی بازار مسکن توسط کارگروه تنظیم بازار مسکن کلید خورده است که نوزدهمین مقصد برای این امر هرمزگان بوده است.وی افزود: این کار ابتدا از شهرهای جدید پردیس، پرند و هشتگرد آغاز شد که خوشبختانه منجر به کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت مسکن در این شهرها شد و تاثیر آن روی بازار مسکن تهران نیز کاهش ۳.۸ درصدی قیمت مسکن بود.
  مهلی عنوان‌کرد: سامانه ملی اجاره بها در حال راه‌اندازی است و در آن به طور دقیق به مردم اعلام خواهد شد که ملک طبقه چهارم بدون آسانسور یا آسانسوردار یا انباری فلان منطقه چه قیمتی دارد و هیچ‌کس اجازه نخواهد داشت خارج از فرمول سامانه ملی اجاره بها ملکی را اجاره بدهد.نماینده وزارت راه و شهرسازی در کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات، با اشاره به وجود افزون‌بر ۱۸۱ هزار و ۴۸۰ واحد صنفی مشاور املاک در کشور گفت: حدود ۳۰ هزار بازرسی در کشور انجام شده است که در این راستا ۲ هزار و ۹۸۶ واحد متخلف صنفی مشاور املاک در کشور پملب شده و تاکنون ۱۳هزار و ۴۹۱ میلیارد ریال جرائم تعزیراتی اخذ شده است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.