حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 16 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 3179 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 14 تعداد دیدگاهها : 86×
 • تقویم شمسی

  خرداد ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
      فروردین »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031  
 • از اجرای نخستین تعمیرات اساسی تا توجه ویژه به جوامع محلی
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۶:۱۵
  شناسه : 7302
  بازدید 1335
  9
  تشریح عملکرد پالایشگاه ستاره خلیج فارس؛ دریانیوز// مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهم‌ترین اقدام اجرایی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال 1401 را اجرای نخستین تعمیرات اساسی واحدهای عملیاتی فاز یک پالایشگاه عنوان کرد و به تشریح دیگر دستاوردهای نگین صنعت پالایش ایران اسلامی پرداخت.
  ارسال توسط : منبع : روزنامه دریا
  پ
  پ

  دریانیوز// مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهم‌ترین اقدام اجرایی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ۱۴۰۱ را اجرای نخستین تعمیرات اساسی واحدهای عملیاتی فاز یک پالایشگاه عنوان کرد و به تشریح دیگر دستاوردهای نگین صنعت پالایش ایران اسلامی پرداخت.
  علیرضا جعفرپور بیان کرد: در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری به نام «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» مزین شده بود، این شرکت ضمن تدوین کتابچه «نیاز‌های فناورانه شرکت نفت ستاره خلیج فارس»، با رویکردی تقاضامحور در بیست‌و‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی حضور یافت که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. در این راستا، شرکت‌های توانمند دانش‌بنیان شناسایی شدند تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود و توان داخلی بتوانیم نسبت به رفع نیازهای فناورانه پالایشگاه اقدام کنیم.
  ترسیم چشم‌انداز پتروپالایشی
  وی در تشریح دیگر اقدامات دانشی و اشتغال آفرین بزرگ‌ترین پالایشگاه کشور، ادامه داد: انجام مطالعاتی جامع با رویکرد ایجاد ارزش پایدار و توسعه زنجیره ارزش محصولات با استفاده از ظرفیت‌های موجود در پالایشگاه از اهم اقدامات در این راستا به شمار می‌رود به طوری که طیف گوناگونی از محصولات پایین‌دستی که امکان تولید آن‌ها در شرکت وجود دارد، مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً برنامه جامع طرح‌های آتی توسعه‌ای تدوین شد که شامل طرح‌های تولید آمونیاک، واحد کودهای شیمیایی با کاربری دوگانه تولید آمونیوم‌سولفات و دی‌آمونیوم‌فسفات، تولید اکتان‌افزای MTBE و تولید بنزن است. در واقع با اجرای این طرح‌ها و تنوع بخشی به سبد محصولات تولیدی پالایشگاه، گام مهمی در راستای توسعه ظرفیت پتروپالایشی که اسم رمز خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی علیه اقتصاد کشور است، برداشته خواهد شد.
  افزایش تولید بنزین پالایشگاه
  جعفرپور با بیان اینکه در حال حاضر این پالایشگاه با داشتن سهم ۴۰ درصدی از ظرفیت تولید بنزین ایران اسلامی، بزرگ‌ترین تولید کننده این فرآورده است، اظهار کرد: رسالت و مأموریت خطیر تولید حداکثری و تأمین فرآورده استراتژیک بنزین مورد نیاز کشور که همواره سرآمد بازار فرآورده‌های نفتی تلقی می‌شود، بر عهده این شرکت نهادینه شده است که همچون گذشته، در اولویت برنامه‌های راهبردی این پالایشگاه قرار دارد و از جمله گام‌ها و دستاوردهای ارزشمند شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در سال ۱۴۰۱ افزایش بی‌سابقه تولید فرآورده ارزشمند و استراتژیک بنزین در مقاطع مورد نیاز کشور به‌واسطه تنگنا زدایی از واحدهای بنزین‌سازی بوده است.
  اجرای نخستین تعمیرات اساسی پالایشگاه
  وی در خصوص لزوم اجرای تعمیرات اساسی پالایشگاه با توجه به اینکه اولین واحدهای عملیاتی این پالایشگاه در سال‌ ۹۶ راه‌اندازی شده اند، گفت: طبق رویه‌های معمول در صنایع پالایشی، لازم است واحدهای تولید این پالایشگاه حداکثر هر ۵ سال یک‌بار تحت تعمیرات اساسی قرار گیرند. با توجه به اینکه حدود پنج سال از راه‌اندازی فاز اول پالایشگاه می‌گذرد، زمان آن رسیده بود که اولین تعمیرات اساسی واحدهای عملیاتی آغاز شود. مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس اظهار کرد: تعمیرات اساسی واحدهای عملیاتی فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج ‌فارس با استفاده از توانمندی متخصصین داخلی اجرا شد.

  این عملیات به همت و تلاش حدود ۳ هزار نیروی کار ماهر و متخصص شامل نیروهای بهره‌بردار، تعمیرات، بازرسی و مهندسی و نیروهای پیمانکار اجرا شد که با رعایت دقیق استانداردهای فنی و تخصصی و مطابق با اصول و الزامات و مقررات بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست، طبق برنامه زمان‌بندی به پایان رسید.
  راه‌اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز
  وی در خصوص راه‌اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز پالایشگاه، اضافه کرد: با توجه به افزایش ظرفیت واحدهای تقطیر پالایشگاه به جهت ایجاد توازن در بخش تولید نفت گاز، سودآوری با کیفیت روز جهان در این راستا و تکمیل چرخه تولیدات پالایشگاه و همچنین عدم راه اندازي واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز در سال‌های قبل، تکمیل فعالیت‌های اجرایی و راه‌اندازی این واحد در دستورکار مدیریت پروژه‌ها قرار گرفت که نتیجه آن افزایش کیفیت نفت گاز تولیدی پالایشگاه و انطباق آن با استاندارد یورو ۵ است.

  جعفرپور افزود: در این خصوص اقدامات مقتضی در بخش‌های پایپینگ، نشت یابی، مکانیک، سیویل، رنگ و عایق صورت پذیرفت و فعالیت‌های اجرایی و پیش راه‌اندازی این واحد در دستور کار قرار گرفت و عملیات راه اندازی آن در حال انجام است.
  افزایش صادرات پالایشگاه
  وی عنوان کرد: شرکت نفت ستاره خلیج فارس علاوه بر ایفای رسالت تأمین سبد سوخت ایران اسلامی، یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در منطقه نیز محسوب می‌شود و علی‌رغم قرار گرفتن این پالایشگاه در لیست تحریم‌ها، با رویکردها و برنامه‌ریزی‌های راهبردی، صادرات این شرکت از طریق مرزهای دریایی رونق یافته است که ارزآوری را برای میهن اسلامی‌مان به همراه داشته است.
  مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس با اشاره به اجرای طرح ملی صادرات دریایی گاز مایع در سال ۱۴۰۱، گفت: این طرح با هدف برداشت مستمر گاز مایع از دو پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بندرعباس به منظور جلوگیری از هدر رفت آن اجرا شد تا امکان صادرات دریایی گاز مایع گرم از اسکله شهید باهنر عملیاتی شود. با تحقق این طرح، این شرکت در سالی که گذشت حجم قابل توجهی از صادرات دریایی گاز مایع را به خود اختصاص داد.
  دومین شرکت برتر کشور
  وی خاطرنشان کرد: در بیست و پنجمین سال رتبه بندی شرکت‌های برتر کشور که به همت سازمان‌ مدیریت‌ صنعتی برگزار شد، شرکت نفت ستاره خلیج فارس از میان ۱۰۰ شرکت بزرگ رتبه بندی شده کشور توانست مقام دوم را از آن خود کند. جعفرپور افزود: این رتبه بندی با الهام از رسالت سازمان با فراهم نمودن آمار و اطلاعات شفاف و مفید در مورد بنگاه‌های اقتصادی کشور، فضای روشن‌تری از کسب و کار اقتصادی کشور ارائه می‌دهد و مبنای اولیه این رقابت میزان فروش شرکت‌هاست؛ این شاخص، از منطق اقتصادی بالایی برخوردار بوده و بیانگر خروجی شرکت‌ها و اثرگذاری‌شان بر اقتصاد ملی است که این نشان از جایگاه ویژه شرکت نفت ستاره خلیج فارس در اقتصاد کشور دارد.
  نام نویسی آزمون جذب نیروی انسانی
  مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس اظهار کرد: از دیگر اقدامات مهم شرکت نفت ستاره خلیج فارس در سالی که گذشت برنامه ریزی برای جذب نیروی انسانی شیفت چهارم و رفع کمبود نیروی انسانی مورد نیاز روزکار، از طریق آزمون استخدامی بود. وی ادامه داد: از این رو نام نویسی برای آزمون جذب نیروی انسانی با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد و بیش از ۹ هزار نفر در آن اقدام به ثبت نام کردند که هدف از برگزاری این آزمون جذب حداکثری نیروی ماندگار در استان است و متقاضیان تمامی رشته‌ها به جز مهندسی شیمی به طور ۱۰۰ درصد بومی هستند.
  اجرای امور مالی در استان هرمزگان
  جعفرپور بیان کرد: با عنایت به رسالت و تعهد شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در راستای آبادانی و محرومیت‌زدایی از استان هرمزگان، خود را متعهد به پرداخت مالیات در استان هرمزگان می‌دانیم. برای ما بسیار حائز اهمیت است زمانی که تولید در استان صورت می‌گیرد، بهره‌مندی از مالیات و عوارض آن نیز برای هم استانی‌هایمان در هرمزگان باشد و معتقدیم که این مهم به تقویت منابع بانکی استان و حمایت از اقتصاد محلی کمک شایانی خواهد کرد.

  وی تأکید کرد: در حال حاضر ما با بسیاری از بانک‌های استان هرمزگان همکاری نزدیک و مراودات قابل‌توجهی داریم و می‌توانیم اعلام کنیم که تمام عملیات بانکی جهت دریافت ضمانت‌نامه، پرداخت حقوق، دریافت تسهیلات کارکنان و انواع خدمات بانکی موردنیاز این شرکت در استان انجام می‌شود و همکاری ما با بانک‌های تهران صرفاً بابت پرداخت اقساط تسهیلات ارزی اخذشده جهت احداث پالایشگاه در دوران ساخت است.

  این مقام مسئول ادامه داد: هدف ما از استقرار حساب‌های بانکی شرکت در استان هرمزگان، افزایش منابع بانک‌های استان و گشایش باب اعطای تسهیلات موردنیاز به سایر شرکت‌ها و چرخش سرمایه در هرمزگان و رشد اقتصادی استان است و بی‌تردید موفقیت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در تأمین انرژی کشور را نیز می‌توان مصداق همکاری سیستم بانکی با بخش تولید انرژی در دوران ساخت پالایشگاه تفسیر کرد که خودکفایی در تولید انرژی، افزایش صادرات و اشتغال گسترده ازجمله نتایج همکاری و همراهی گذشته و حال نظام بانکداری با ابر پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس است.
  انتقال کارت بازرگانی به هرمزگان
  وی افزود: با عنایت به رسالت و تعهد این شرکت در راستای آبادانی و محرومیت‌زدایی از استان هرمزگان و تعهد خود به استان، کارت بازرگانی شرکت نفت ستاره خلیج فارس را به عنوان اولین شرکت بزرگ مستقر در استان از اتاق بازرگانی تهران به هرمزگان انتقال داده‌ایم.
  توجه ویژه به جوامع محلی
  جعفرپور اظهار کرد: شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس عمل به مسئولیت‌های اجتماعی را همواره مدنظر قرار داده و سعی داشته است تا به‌عنوان صنعتی نمونه با نگاه به جوامع محلی و توانمندسازی آنان نقش‌آفرینی کند. این مقام مسئول اضافه کرد: به عنوان متولیان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی کشور هم‌راستا با وظیفه اصلی خود که تأمین امنیت سبد سوخت کشور است، ایفای مسئولیت‌های اجتماعی در راستای توسعه پایدار را از اهم برنامه‌های خود مد نظر قرار داده‌ایم که پروژه ساخت بیمارستان مدرن ۲۶۴ تخت خوابی به عنوان برجسته‌ترین آن‌هاست.

  وی با بیان اینکه این بیمارستان فوق تخصصی تا حدود دو سال آینده به طورکامل با تزریق اعتبارات لازم به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: مصوبات لازم برای ادامه روند ساخت بیمارستان نفت ستاره خلیج‌فارس به دلیل تأمین اعتبار به‌کندی پیش می‌رفت تا اینکه پس از رایزنی و بحث و تبادل‌نظر با مجمع عمومی و سهام‌داران، اعتبار مناسبی برای این پروژه تخصیص یافت و پس از برگزاری مناقصات، پروژه به پیمانکار جدید تحویل داده شد تا ساخت این مجموعه عظیم درمانی تسریع یابد.
  جعفرپور افزود: پس از وقوع زلزله در منطقه غرب هرمزگان، این شرکت بر اساس مسئولیت اجتماعی خود نسبت به اعزام تیم پزشکی و کارشناس مددکاری اجتماعی به منطقه سایه خوش اقدام کرد. وی با تأکید بر لزوم همکاری و تعامل این شرکت برای امدادرسانی به مردم زلزله‌زده، این تجهیزات را شامل ارسال انواع ماشین‌آلات سبک و سنگین برای آواربرداری و جابه‌جایی تجهیزات، برق‌رسانی، کانکس‌ و اعزام تکنسین‌های برق، مکانیک و تأسیسات به منطقه نام برد.
  این مقام مسئول خرید و اهدای ۸۰ دستگاه یخچال ساخت داخل به ساکنان مناطق محروم شرق هرمزگان را از دیگر اقدامات شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی نام برد. مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس افزود: در راستای توانمندسازی جوانان استان هرمزگان، دوره آموزشی جوشکاری صنعتی برای نخستین مرتبه به همت شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در مرکز شماره یک فنی و حرفه‌ای بندرعباس برگزار شد.

  وی ادامه داد: این دوره آموزشی که به صورت پودمانی به مدت ۶ ماه توسط متخصصان شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس برگزار شد، شامل سرفصل‌های تئوری و عملی جوشکاری در صنعت و همچنین اصول ایمنی و بهداشت جوشکاری بود و ۲۵ درصد از سهمیه مهارت آموزان این دوره را خانواده شهدا و ایثارگران تشکیل می‌دادند.
  پیشگامی در برپایی اردوهای راهیان پیشرفت
  جعفرپور ابراز کرد: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر جهاد تبیین و اولویت مهم تاریخ‌نگاری و بازگو کردن دستاوردهای نظام اسلامی در تمامی حوزه‌ها از جمله صنعت نفت، بهترین راهکار در راستای ابهام‌زدایی و هویت‌سازی برای مردم به ویژه جوانانی که در معرض خوراک خبری مسموم قرار دارند، تشریح این دستاوردها است. وی ادامه داد: در راستای شناساندن دستاوردها و توانمندی‌های متخصصان جوان کشور در بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان اردوهای راهیان پیشرفت در این پالایشگاه به صورت هفتگی در سالی که گذشت برگزار شد.

  مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس اظهار کرد: با توجه به لزوم روایت گری جهاد در پالایشگاه این اردوها اجرایی شدند و در سال ۱۴۰۱ بیش از ۴ هزار نفر از دانش آموزان و دانشجویان کشور از ستاره پالایشی کشور بازدید به عمل آورده‌اند. وی اضافه کرد: امیدوارم آینده‌سازان این مرز و بوم با الگوبرداری از مسیر شهدا در مسیر پیشرفت و ترقی روز به روز کارآمدتر و موفق‌تر باشند و سرافرازی ایران اسلامی را همچون گذشته به ارمغان آورند.

  جعفرپور در پایان گفت: در انتها لازم می‌دانم از همه همکاران شریفی که با فداکاری و تلاشی خستگی‌ناپذیر مسیر پر فراز و نشیب نیل به اهداف کلان را هموار می‌سازند، صمیمانه قدردانی نمایم و امیدوارم تا در ادامه، با اتکال به خداوند متعال و همت والای تمامی کارکنان بتوانیم به تلاش‌هایمان برای خدمت به کشور و مردم شریف ایران ادامه داده و گام مؤثر دیگری برای توسعه میهن عزیزمان برداریم.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.