دریا نیوزويروس رايانه‌اي Stration هر ‪ ۳۰‬دقيقه يكبار تغيير شكل مي‌دهد

، 23:02   /   کد خبر: 815   /   تعداد بازدید: 1509


  دريانيوز :  رفتار عجيب يك ويروس اينترنتي به نام "استريشن"(‪ (Stration‬يا "وارزوف"(‪ ،(Warezof‬كارشناسان امنيت اينترنتي و شركتهاي توليدكننده نرم‌افزارهاي ضد ويروس را به شگفتي واداشته است.
به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از ایرنا، اين ويروس ابتدا توسط ايميلهاي تبليغاتي موسوم به "اسپم" وارد صندوق ايميل كاربران مي‌شود و پس از آلوده كردن هر رايانه كه معمولا با كليك كردن و گشودن اين ايميل توسط كاربر رخ مي‌دهد، ويروس يك نسخه از خود را به تمامي آدرسهاي ايميل موجود در رايانه ارسال مي‌كند.
اما ويژگي كه سبب شگفتي كارشناسان شركتهاي سازنده نرم‌افزارهاي ضد ويروس شده، به روز شدن كد نرم‌افزاري اين ويروس در هر ‪ ۳۰‬دقيقه است به طوري كه ويروس "استريشن" هر ‪ ۳۰‬دقيقه نگارش جديدتري از خود را از ميان مجموعه‌اي از وب سايتهاي اينترنت دانلود و در رايانه آلوده نصب مي‌كند.
به گفته "ميكو هايپونن" كارشناس شركت توليدكننده نرم‌افزارهاي ضد ويروس "اف-سكيور" در فنلاند، در گذشته ويروسهايي شناسايي شده بودند كه قادر بودند كد نرم‌افزاري خود را تغيير بدهند اما آن ويروسها به راحتي توسط نرم‌افزارهاي ضد ويروس شناسايي و متوقف مي‌شدند و اين درحالي است كه ويروس "استريشن" توسط نگارندگان خود و با روشي ناشناخته هر ‪ ۳۰‬دقيقه به روز مي‌شود و به همين علت نرم‌افزارهاي ضد ويروس براي شناسايي آن دچار مشكل شده‌اند.
به طور مثال شركت "اف-سكيور" تاكنون ‪ ۱۵۰‬بار نرم‌افزار ضدويروس خود را براي شناسايي "استريشن" به روز كرده و شركت امنيتي "سوفوس" نيز ‪ ۳۰۰‬نگارش از اين ويروس را شناسايي كرده است.
نكته عجيب ديگر در مورد ويروس "استريشن" اين است كه اين ويروس در ظاهر هيچ عمل خاصي در رايانه‌هاي آلوده شده انجام نمي‌دهد. تخمينهاي شركتهاي امنيتي نشان مي‌دهد "استريشن" تاكنون چند صد هزار رايانه را در جهان آلوده كرده و نگارنده ويروس احتمالا منتظر است تا پس از آلوده كردن تعداد خاصي رايانه، از آنها براي هدفي خاص مانند ارسال انبوه ايميلهاي تبليغاتي و يا راه‌اندازي حملات اينترنتي بر عليه وب سايتها استفاده كند.
آمار جمع‌آوري شده توسط شركت "سوفوس" نشان مي‌دهند ويروس "استريشن" جزو ده ويروس شايع در ماه اكتبر بوده است. بر اساس همين آمار، ويروس "نت‌اسكاي‌پي" و "ماي‌تاب.اي‌اس" شايعترين ويروسهاي ماه اكتبر بوده‌اند.