دریا نیوزآسیب هایی که خانواده زندانیان متحمل می شوند

، 08:47   /   کد خبر: 36767   /   تعداد بازدید: 79


دریانیوز: در حال حاضر یکی از مشکلات جدی جامعه ایران ورود سالانه هزاران نفر به واسطه ارتکاب انواع جرایم، به زندان است. متاسفانه آمار زندانیان در سال های اخیر رو به افزایش بوده است.درست است که هر انسانی مسئول اعمال و کردار خویش است. اما در میان خانواده ی هر فرد شامل همسر و فرزندان، کسانی هستند که در بسیاری از مواقع متحمل آثار اشتباه عضوی از خانواده می شوند.برای مثال ارتکاب جرم و زندانی شدن یکی از اعضای خانواده آثاری مانند فقر که مسئله اصلی خانواده زندانیان است و با آن دست به گریبان هستند را به همراه دارد.مشکلات اقتصادی حدود صد هزار خانواده زندانی در کشور باعث شده است که آمار ۷۰ درصدی خانواده های فقیر مورد توجه قرار بگیرد.مشکلات اجتماعی بعد از مشکل اقتصادی دومین مسئله ای است که گریبانگیر این خانواده ها می شود چرا که فرزندان افراد زندانی در مدرسه و اجتماع مورد آزار اذیت قرار می گیرند و برخورد درستی با آنان نمی شود، به خانواده آن ها کار نمی دهند وهمچنین اگر فرزند آن ها دختر باشد در مسئله ی ازدواج با خواستگار و خانواده ی او به مشکل می خورد لذا هر کسی تن به ازدواج با دختر یک زندانی یا سابقه دار نمی دهد و برایشان چندان خوشایند نیست.


مهران منتظر، مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز درباره مشکلات این خانواده ها می گوید: مسئله پیداکردن شغل مناسب و تامین هزینه های مادی زندگی از اساسی ترین مشکلاتخانواده های زندانیان در کشور است. ۷۰ درصد این خانواده ها از فقر مالی رنج می برند و به همین دلیل، خیرین باید این مسئله را به صورت جدی مد نظر قرار بدهند.

وی می افزاید: عدم رسیدگی به مشکلات اساسی این خانواده ها ممکن است مشکلات زیادی را سر راه آنها قرار بدهد؛ به عنوان مثال اگر آنها نتوانند از نظر روحی و روانی مشکلات خود را حل کنند و همچنین فکری به حال وضعیت اقتصادی و معیشتی خود نکنند، جرم در این خانواده حالت مسری پیدا خواهد کرد.

* آثار مخرب زندانی شدن والدین بر فرزندان

الگوپذیری فرزندان از خانواده به ویژه از والدین مورد تاکید همه روانشناسان است تحقیقات مختلفی در زمینه آثار مثبت والدین بر فرزندان صورت گرفته است. تاثیر والدین بر فرزندان فقط به آثار مثبت محدود نمی شود و پیامدها و عوارض منفی دراین زمینه مشاهده می شود به نوعی می توان گفت محیط خانواده و وضعیت زندگی عامل موثری در ایجاد جرم است هم چنین سستی و تزلزل والدین، خانواده را در معرض خطر قرار می دهد .از عوامل موثر بر بزهکاری کودکان و نوجوانان از هم گسیختگی خانواده است. غالب کودکان بزهکار متعلق به خانواده های متلاشی هستند. براساس آمار موجود با توجه به مناطق مختلف، ۳۰ تا ۸۰ درصد دلیل مجرم شدن کودکان به واسطه متلاشی شدن خانواده آنان است. رفتارهای خشن والدین نیز از عوامل بزهکاری کودکان است.

خانواده ای که یکی از والدین آن در زندان به سر می برد دچار نابسامانی می شود و خانواده های نابسامان در اختلال شخصیتی رفتار کودکان نقش بسزایی دارند.لغزش و جرم والدین از بابت بد آموزی و تقلید کودک و احساس شرمساری فرزندان در بین هم سن سالان خود و اجتماع عامل مخربی در تربیت فرزندان محسوب می شود.کودکی که یکی از والدینش در زندان به سر می برد،از لحاظ پذیرش اجتماعی در بین همسالان هم مدرسه ای و سایر موقعیت های اجتماعی با مشکلات عدیده ای روبرو می شود و همواره یک احساس حقارت، شکست، سرخوردگی، خود کوچک بینی و خود پنداره منفی را با خود حمل می کند و تمامی روابط اجتماعی و انسانیش را تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین جبار باقری، مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان در خصوص آثار و پیامد های زندانی شدن افراد بر خانواده می‌گوید: در شرایط فعلی به دلیل تحریم‌ها در صورتی که پدر خانواده حضور داشته باشد نیز زندگی با مشکلات متعددی از جمله هزینه مسکن، معیشت، درمان، اشتغال، ازدواج فرزندان و... مواجه است و عده‌ای به دلیل تأمین برخی از این موارد، رفتار خلاف قانون انجام می‌دهند که منجر به زندانی شدن آن‌ها می‌شود و این در حالی است که با وجود وی زندگی با مشکل مواجه بوده، حالا اگر این فرد به زندان بیفتد به طور حتم مشکلات چند برابر خواهد شد که می‌تواند منجر به فروپاشی خانواده شود.

باقری ادامه می‌دهد: برای زندانیانی که راهی زندان می‌شوند، برنامه زندگی تعریف شده‌ای مشخص شده است. آن‌ها طبق قانون علاوه بر دوره‌های آموزشی اصلاح و تربیت، از خوراک، پوشاک، بهداشت و درمان برخوردارند که با اعتبارات دولتی در حد لازم پوشش داده می‌شوند. اما خانواده زندانی با زندانی شدن فرد با مشکلات متعددی مواجه می‌شود و ممکن است از حداقل‌ها نیز محروم باشد و در واقع خانواده زندانی، زندانی محسوب می‌شود، به همین دلیل در همه دنیا به میزان توسعه یافتگی کشورها حمایت از خانواده زندانیان متداول است.

وی در پاسخ به این پرسش که حمایت از خانواده زندانیان در ایران چگونه است، می‌گوید: در ایران اگر کمک‌های مؤسسات، تشکل‌های مردمی و خیریه‌ها نباشد، این کمک‌ها در حد بسیار ضعیفی است که هم اکنون نیز قابل قبول نیست چرا که انجمن حمایت از زندانیان، اعتبار تعریف شده‌ای برای حمایت از خانواده‌های آن‌ها ندارد و تدابیر خاصی برای این مهم اندیشیده نشده است.

روح الله بابایی صالح، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه زندان محلی برای تربیت مجدد مجرمان برای بازگشت به جامعه و آخرین راه برای پیشگیری از جرم محسوب می‌شود، می‌گوید: نباید از این مهم غافل بود که وقتی یک سرپرست خانوار به دلیل ارتکاب جرمی وارد زندان می‌شود خانواده‌ آن در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

وی می‌افزاید: تدوین بسته‌های حمایتی این قشر بویژه در شرایط فعلی جامعه، ضرورتی انکارناپذیر است و طبیعی است که در صورت حمایت نکردن از خانواده زندانیان، مشکلات زیادی در خانواده‌ها و همچنین جامعه ایجاد می‌شود که در پی آن آسیب‌های زیادی به اجتماع وارد خواهد شد.

بابایی صالح ادامه می‌دهد: برای پیشگیری از بروز مجدد آسیب به خانواده زندانیان، باید کمک‌های خیران، انجمن‌های حمایت از خانواده زندانیان و دولت افزایش یابد زیرا در شرایط اقتصادی حال حاضر کشور همه خانواده‌ها با مشکلات مالی روبه‌رو هستند، اما خانواده زندانیان به واسطه نبود سرپرست به حاشیه رانده شده و با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

هر سال روزهای مختلفی از جمله در ماه رمضان، جشن گلریزان برای حمایت از زندانیان و خانواده آن‌ها وجود دارد که با کمک مردم خیر بسیاری از مشکلات زندانیان کاهش پیدا می‌کند و انتظار می رود دولت، خیران و انجمن‌های حمایتی توجه بیشتری به آن‌ها داشته باشند لذا همانطور که در گزارش به آن اشاره شده آنان متحمل آسیب های زیادی هستند که بدون کمک های مردم خیر و دولت روز به روز بر این آسیب ها افزوده خواهد شد.

 

فاطمه هوشنگی/ دریا