دریا نیوزکرونا سر حاشیه نشینان و ساکنان بافت فرسوده را بی کلاه گذاشت

، 08:37   /   کد خبر: 36765   /   تعداد بازدید: 98


دریانیوز: درحالی‌که در ماه‌های اخیر بحث رفع مشکلات بافت های فرسوده و حاشیه ای از جمله صدور سند، بازسازی املاک فرسوده، بازگشایی معابر، تامین روشنایی و امنیت، جمع آوری معتادان و موادفروشان ومشروب فروشان، افزایش ارائه خدمات و.... در هرمزگان داغ داغ شده بود و استاندار در سطح ملی واستانی و فرماندار بندرعباس در سطح شهرستان پیگیر این موضوع بودند؛ اما با افزایش آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در استان، به یک باره این تب هم فروکش کرد وامیدی که در این حوزه ایجاد شده بود، کم رنگ تر شد.جلسات هفتگی فرمانداری برای پیگیری رفع مشکلات محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده بدلیل افزایش آمار مبتلایان به کرونا و ابتلای برخی ها در فرمانداری مانند سایر ادارات ونهادها، بیش از یک ماه برگزار نمی شود. جلساتی که نوید بخش رفع مشکلات این مناطق بود و هر هفته مسئولان مربوطه، معتمدین محلات، دفاتر تسهیلگری محلات و... در این جلسات، آخرین اقدامات یک هفته گذشته را تشریح می کردند و میزان تحقق مصوبات بررسی می شد و هر جلسه مصوبات جدیدی را به همراه داشت. تداوم برگزاری این جلسات می توانست فصل جدیدی را در رفع مشکلات این مناطق پدیدار سازد که برای نخستین بار با این شیوه نسبت به شناسایی و رفع مشکلات این مناطق اقدام می شد.

در این جلسات مقرر شده بود دفاتر تسهیلگری محلات، ساکنان مناطق حاشیه ای و بافت های فرسوده را ترغیب کنند تا نسبت به اخذ پروانه جهت اصلاح و نوسازی املاک فرسوده شان با استفاده از تسهیلات کم بهره نوسازی اقدام نمایند و همزمان صدور سند املاک شان توسط اداره ثبت اسناد کلید زده شود و از آن طرف بازگشایی معابر هم در این محلات آغاز شود. همچنین مصوب شده بود که نیروی انتظامی و سپاه در راستای تامین امنیت این مناطق و برخورد با هنجارشکنان برنامه های مشترکی را اجرا نمایند تا سرمایه گذاران هم تمایل شان به سرمایه گذاری و ساخت وساز و.... در مناطق حاشیه نشین افزایش یابد. چندی پیش وزارت راه وشهرسازی نیز اعلام کرد صدور پروانه ساختمانی در این مناطق رایگان است. ظواهر امر نشان می داد درصورتیکه این موارد بطور کامل اجرایی شود، تغییرات اساسی را می توان در بافت های فرسوده و حاشیه ای شهرهای استان هرمزگان وبخصوص بندرعباس مشاهده کرد که از یک طرف عدم برگزاری جلسات و از طرفی دیگر گرانی های اخیر که تعمیر و نوسازی در این مناطق را سخت تر کرد، باعث شده روند رفع مشکلات این مناطق بسیار کند شود و کرونا بهانه ای شد تا امیدی که برای رفع مشکلات در مناطق حاشیه ای ایجاد شود، کم فروغ شود.معتادان و موادفروشان و مشروب فروشان همچنان در محلات فعالیت دارند، کوچه های تنگ وتاریک تغییری نکردند.

برای ارتقای امنیت در این مناطق گام اساسی برداشته نشد.قفل صدور سند املاک در این محلات بطور کامل باز نشده است. انتظار می رود تدابیری اندیشیده شود تا روندی که برای رفع مشکلات در این مناطق و احیای بافت های فرسوده آغاز شده بود، باسرعت تداوم یابد؛ زیرا درصورت بروز زلزله ای نسبتا شدید ویا بارندگی شدید، تعداد زیادی از خانه های فرسوده در محلاتی مانند شهناز ریزش خواهند داشت و ساکنان در زیر آوار مدفون شده و فاجعه ای انسانی رخ می دهد. پس تاقبل از بروز هرگونه ای فاجعه ای در این مناطق بایستی اقدامات لازم صورت گیرد و مشکلات موجود گام به گام برطرف شود.کرونا، این بیماری منحوس باعث شده که مشکلات زیادی در حوزه های مختلف ایجاد شود و مشخص نیست این روند تاکی ادامه داشته باشد و به همین دلیل هم مسئولان بارها تاکید کرده اند که بایستی با این بیماری زندگی کرد و بگونه ای بایستی زیست که از خطرات آن تاحدامکان در امان ماند. حال برای رفع مشکلات مناطق حاشیه ای و بافت های فرسوده نیز در شرایط کرونایی بایستی بگونه ای برنامه ریزی کرد تا مشکلات موجود تا حد امکان برطرف شود و کرونا این روند را متوقف نکند.

 

علی زارعی/ دریا