دریا نیوزگره صدور سند املاک در بازگشایی معابر « شیراول » بندرعباس

 دریانیوز: سال گذشته و سال قبل تر آن گزارش هایی را از محله شیراول بندرعباس منتشر کردیم، اما متاسفانه مشکلات همچنان باقی است و تغییری نکرده است که ساکنان از این وضعیت بسیار گلایه مندند. در این محله نیازی به انتشار گزارش جدید نیست واگر همان گزارش ها را هم بازنشر کنیم، می بینیم که دردها همچنان درمان نشده است

، 12:15   /   کد خبر: 36093   /   تعداد بازدید: 85


 دریانیوز: سال گذشته و سال قبل تر آن گزارش هایی را از محله شیراول بندرعباس منتشر کردیم، اما متاسفانه مشکلات همچنان باقی است و تغییری نکرده است که ساکنان از این وضعیت بسیار گلایه مندند. در این محله نیازی به انتشار گزارش جدید نیست واگر همان گزارش ها را هم بازنشر کنیم، می بینیم که دردها همچنان درمان نشده است.برخی از اهالی محله شیراول بندرعباس می گویند از حدود دو دهه قبل که پیگیر اخذ سند املاکشان بودند، به آنها سند نداده اند وگفته اند که خانه شان در طرح بازگشایی معابر قرار دارد و اما تاکنون هیچ اقدامی هم برای بازگشایی معابر نشده است و آنها نیز بلاتکلیف مانده اند و امیدی هم به بازگشایی هیچ معبری در این محله وجود ندارد.  اهالی بازگشایی معابر در محلات را هم بصورت رابطه ای و سیاسی می‌دانند که این موضوع منجر به این شده است که تاکنون هیچ خیابانی در شیر اول احداث نشده است. کوچه هاهم فاضلابی است. سهم بیشتر کودکان محلات شهرم برای بازی کردن  فقط همین است و بجای پارک بایستی در فاضلاب بازی کنند وبه انواع و اقسام امراض و بیماری ها مبتلا شوند.  وقتي به گذشته هاي بسيار دور برمي گرديم، گفته مي شود اولين شيرآب مرکزي بندرعباس در ورودي اين محله بوده که ساکنان محلات حاشيه اي از مناطق مختلف شهر، آب مورد نيازشان را از آنجا تامين مي کردند و اين محله به همين نام مانده است و برخي چندين نسل در شيراول زندگي کرده اند و با مهاجرت روستاييان به حاشيه شهر و اين محله، محله گسترش يافت و اکنون گفته مي شود بيش از 200خانوار در شيراول ساکن هستند.در برخي خانه ها يک خانواده و برخي خانه ها هم عروس و داماد خانواده هم زندگي مي کنند وتوان خريد و رهن و اجاره نداشته اند تا از خانه پدري بروند و برخي پدرومادرها هم دوست دارند که فرزندان شان در کنارشان زندگي کنند.

گفته مي شود برخي ها چند نسل در اين محله زندگي کرده اند و به دليل وجود مشکلات و بي توجهي مسئولان، بعضي ها هم که شرايط اقتصادي بهتري داشته اند، به محلات ديگر شهر مهاجرت کرده اند و در سال‌های دور به غير از آسفالت غيراستانداردي که در کوچه هاي خاکي ريخته اند؛ اقدام چنداني براي عمران و آباداني محله صورت نگرفته است و بدليل کوچه هاي تنگ وباريک و تاريک، امکان خدمات رساني نيز وجود ندارد و حتي گاهي مردم مجبور مي شوند مريض خود را بردوش بگذارند تا به خيابان و يا کوچه اي بازتر بياورند که خودرويي بتواند در آن وارد شود.اگر خانه اي آتش گرفت، خاکستر مي شود و خودروي آتش نشاني نمي تواند وارد شود و در بندرعباس هم علي رغم وضعيت بافت محلات حاشيه اي و بافت فرسوده که دو سوم شهر چنين بافتي دارند، آتش نشاني به موتورسيکلت آتش نشاني مجهز نشده است. خودروهاي حمل زباله نيز نمي توانند وارد بسياري از کوچه ها شوند وبيشتر اهالي مجبورند زباله هاي شان را به کنار خيابان اصلي بياورند تا شهرداري آنها را جمع آوري کند. خانه ها فرسوده اند و برخي خانه هاي گلي از گذشته مانده اند ورويشان سيمان و پلاسترخورده است و برخي هم در حال فروريختن هستند و اقدام چنداني براي بازسازي خانه ها يا لاين بندي و خيابان کشي در محله صورت نگرفته است. بيشتر خانواده هاي محله نيز توان مالي براي بازسازي و تعمير خانه هاي شان ندارند.  جوانان هم گلايه دارند که چرا حتي يک پارک و زمين ورزشي براي شان در محله بعد از انقلاب احداث نشده است و نبود اين امکانات باعث شده است که وقت شان به بطالت هدر رود و برخي در چاه عميق اعتياد و مشروبات سقوط کنند وعمرشان دود شود.


* خستگی از وعده های بی عمل
  اينجا از وعده هاي بي عمل خسته شده اند و برخي حتي حاضر نيستند از دردهاي شان بگويند و مي گويند مسئولان خود را به ندیدن ونشنیدن زده اند و نمي خواهند از مشکلات و خواسته هاي مان بشنوند و ببينند و به همين دليل اقدامي نکرده اند. اينجا مردماني ولايتمدار زندگي مي کنند که در انتخابات و راهپيمايي ها و دفاع از انقلاب و نظام در خط مقدم قرار دارند؛ اما خدمات رساني مسئولان به آنها در خط پاياني است و نياز است که مسئولان عينک خدماترساني را بجاي عينک وعده و وعيددادن بر چشم بگذارند تا مردم اميدوارتر شوند.


 *  معبري که بعد از دو دهه بازگشايي نشد
   بيش از دودهه از وعده بازگشايي يک معبرشمالي جنوبي در محله شيراول مي گذرد و همچنان در حد وعده باقي مانده است. البته برخي مي گويند از حدود سه دهه قبل که پيگير اخذ سند املاک شان بودند، به آنها سند نداده اند وگفته اند که خانه شان در طرح بازگشايي معابر قرار دارد و اما تاکنون هيچ اقدامي نشده است و آنها نيز بلاتکليف مانده اند واميدي هم به بازگشايي هيچ معبري در اين محله وجود ندارد؛ زيرا برخي از اهالي بازگشايي معابر در محلات را هم بصورت رابطه اي وسياسي مي دانند که اين موضوع منجر به اين شده است که تاکنون هيچ خياباني در شير اول احداث نشده است. در این سال ها حتي يک قدم هم براي عمران و آباداني و رفع مشکلات ساکنان اين محله قديمي و محروم در قطب اقتصاد کشور برداشته نشده است که مشخص نيست چرا عزمي براي رفع مشکلات اين محله وجود ندارد؟ به رسم گذشته، تعدادي از زنان اين محله قديمي جلوي خانه هايشان نشسته اند که کودک دوساله يکي از زنان مي دود به داخل کوچه و مي رود به درون فاضلاب روان وسط کوچه و در آن بازي مي کند وبا فاضلاب خود را خيس مي کند. مادر که صدايش مي کند ومي گويد بيا تا دستان کثيفت را بشويم. کودک از آب بيرون مي آيد و مي دود و مادرش هم بدنبال کودک مي دود. کودک مي افتد ودست وپايش زخمي مي شود و گريه مي کند. چند متر آن طرف تر هم چندکودک ديگر چهار پنج ساله را مي بينم که کنار فاضلاب روان داخل کوچه هاي محله ايستاده اند و به همديگر نگاه مي کند و بعد به من مي نگرند. شايد شرم مي کنند که در حضورمان به داخل فاضلاب بروند و دست بزنند و بازي کنند. صحنه هاي بازي کودکان در فاضلاب براي من و ساکنان مناطق حاشيه اي و بافت هاي فرسوده شهرم تکراري شده اند؛ همانطور که براي اهالي اين محله تکراري شده اند.

کودکاني را ديده ام که موش مرده اي را که داخل فاضلاب کوچه بود را به طرف همديگر پرتاب مي کردند و جيغ شان گوش فلک را کر مي کرد وبرخي مي ترسيدند ومي لرزيدند و برخي از ترس و لرز دختران کوچک از موش مرده در فاضلاب قهقهه مي زدند.سهم بيشتر کودکان محلات شهرم براي بازي کردن فقط همين است و بجاي پارک بايستي در فاضلاب بازي کنند وبه انواع و اقسام امراض و بيماري ها مبتلا شوند. کودکان و نوجوانان و حتي جوانان محله قديمي شيراول بندرعباس حتي يک پارک يا زمين ورزشي ويا فرهنگسرا هم ندارند.  پيگيري جوانان براي احداث مجموعه فرهنگي ورزشي در محله بي نتيجه مانده است. قطعه زميني ديگر در کنار اين زمين را سال ها قبل که فاقد سند و مالک بوده است، جوانان پيگيري مي کنند که برايشان زمين ورزشي درست کنند که چندي بعد فردي اين زمين را از شهرداري تملک مي کند. اگر مجموعه ورزشی داشته باشند، آنها نيز مي توانند ورزش کنند و جوانان بسياري از خلاف و بزه دور مي شوند و ورزش و تفريح مي کنند. مسئولان به محله نمي آيند و فقط گاهي به مسجد محله مي آيند و از داخل محله بازديدي ندارند و با مردم صحبت نمي کنند تا از خواسته هاي اهالي و مشکلات شان مطلع شوند. به وعده هايي هم که مي دهند، عمل نمي کنند.    روبروي دوربرگردان دوراهي ايسيني در بلوار جمهوري اسلامي، کوچه آدينه 5 محله شيراول بندرعباس قرار دارد که از بيش از دو دهه قبل بحث بازگشايي معبر از اين کوچه و اتصالش به کوچه شاهد16 در خيابان 20 متري شاهد بطور جدي مطرح است و براي اجراي اين طرح هم چندين خانه تملک و تخريب شده اند که اگر معبر بازگشایی شود، برخي از مشکلات محله برطرف مي شود و امنيت در محله افزايش مي يابد.

علی زارعی/ دریا