دریا نیوزخودم را در جهنم دیدم

دریانیوز: در جهان ۱۰ درصد از مرگ‌ها مربوط به خودکشی است، که رقمی حدود ۸۰۰ هزار نفر در جهان را دربرمی‌گیرد

، 10:28   /   کد خبر: 36090   /   تعداد بازدید: 100


دریانیوز: مدت ها بود از قرص های آرام بخش برای خوابی راحت و بدون هجوم افکار مزاحم که موجب سر دردم می شد استفاده می کردم،تا شاید با خوردن آن ها لحظه ای از فکر به مشکلاتم دور شوم.دیگر قرص ها هم جواب گوی وضعیت اسفناکم که مرا به شدت تحت فشار می گذاشت نبودند .بار ها خواستم خودم را از این درد ها رها کنم، هر بار یک فکر به ذهنم می رسید ولی با دیدن مادرم پشیمان می شدم اما دیگر خسته شده بودم چاره ای برای پایان دادن به مشکلاتم جز این کار نداشتم.جعبه قرص های آرام بخش مرا به سمت خود می کشید، جعبه را برداشتم و همه ی محتویات داخل آن را کف دستم خالی کردم چشمانم را بستم و با هر قرصی که می خوردم درد هایم را می شمردم و داغی اشک هایم را روی گونه ام حس می کردم.چشمانم را باز کردم به سمت آینه رفتم تا خودم را برای آخرین بار در آن ببینم با دیدن خودم اشک هایم به هق‌هق تبدیل شد، از خودم و دنیایی که عامل مشکلاتم بود متنفر بودم. بی جان شدن و سنگین شدن زبانم را حس می‌کردم، کم کم تصویرم در آینه تار می شد .خودم را به سمت تخت کشیدم و دیگر هیچ...
با احساس گرمای طاقت فرسایی چشمانم را باز کردم. اینجا کجا بود؟ تا به حال این جا را ندیده بودم .صدای جیغ و داد کسی به گوشم می خورد که گویی داشتند شکنجه اش می کردند به دنبال صدا گشتم . تا چشم کار می کرد بیابان بود وخشکی!! طرفی دیگر دریاچه ای بود به رنگ قرمز، زنی را دیدم که در آن فرو می رفت از ته دل جیغ می زد و باز به بیرون کشیده می شد و این تصویر مدام تکرار می شد.ترس و وحشت وجودم را فرا گرفت، به دنبال راه فرار گشتم اما انگار دور خودم می‌گشتم از گرما و تشنگی به زانو افتادم و از حال رفتم. با نوازش‌های دستی به خودم آمدم نفس حبس شده ام را بیرون فرستادم. اولین چیزی که دیدم مهتابی روی سقف بود که چشمانم را اذیت می کرد.به دنبال دیدن صاحب دست سر چرخاندم. مثل همیشه صاحب آن دستان نوازشگر، مادرم بود .با دیدنش انگار دنیا را به من دادند.


تاریخچه ی خودکشی

در آتن باستان شخصی که بدون تصویب دولت مرتکب خودکشی می‌شد از تشریفات دفن عادی محروم می‌گردید. این فرد را به تنهایی در حومه شهر و بدون سنگ قبر یا نشانه دیگری دفن می‌کردند.در یونان باستان و روم خودکشی به‌عنوان روشی قابل قبول در مقابل شکست نظامی تلقی می‌شد. در روم باستان، در حالی که خودکشی در ابتدا مجاز بود، اما بعداً با توجه به هزینه‌های اقتصادی آن جرم علیه دولت تلقی شد. فرمان جنایی صادر شده توسط لویی چهاردهم در ۱۶۷۰ از حیث مجازات به مراتب شدیدتر بود: بدن فرد مرده در حالی که صورت آن رو به زمین بود در خیابان‌ها کشیده می‌شد، و سپس به‌دار آویخته شده یا در توده زباله انداخته می‌شد. علاوه بر این، تمام اموال شخص مصادره می‌گردید. از لحاظ تاریخی در کلیسای مسیحیت افرادی که اقدام به خودکشی می‌کردند تکفیر شده و کسانی که در اثر خودکشی می‌مردند در خارج از قبرستان به خاک سپرده می‌شدند. در اواخر قرن نوزدهم در بریتانیا اقدام به خودکشی معادل اقدام به قتل تلقی می‌شد و ممکن بود مجازات آن حلق‌آویز شدن باشد. در اروپای قرن ۱۹ عمل خودکشی از عملی ناشی از گناه به اقدامی ناشی از جنون تغییر ماهیت داد.

۶۰ درصد از افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند به علت افسردگی است که درمان ناموفق داشته و یا درمان نشده است. در جهان ۱۰ درصد از مرگ‌ها مربوط به خودکشی است، که رقمی حدود ۸۰۰ هزار نفر در جهان را دربرمی‌گیرد. در کشور ما ایران این آمار کمتر از نصف آمار جهانی است و در ایران خودکشی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۵ نفر است که این میزان در جهان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۲ نفر است. خودکشی شایع‌ترین اورژانس روانپزشکی و هشتمین علت مرگ در جهان است.با توجه به دلیل اصلی اقدام به خودکشی در افرادی که خودکشی ناموفق داشته‌اند، در تحقیقات صورت گرفته از این افراد مشخص شده است که در لحظه خودکشی به هیچ چیزی فکر نکرده و گویی هیچ راهی جز پایان دادن به زندگی خود را ندارند.عمدتاَ این افراد از اقدام خود پشیمان هستند و به دلیل این‌که اختلال زمینه‌ای آنها درمان نمی‌شود ۵۰ درصد از این افراد برای بار دوم اقدام به خودکشی می‌کنند.خودکشی در مردان شایع‌تر است، اما اقدام به خودکشی در زنان، ۵ برابر مردان است و به دلیل استفاده کمتر از روش‌های کشنده موفق به خودکشی نمی‌شوند و در نتیجه خودکشی موفق در مردان ۳ برابر از زنان بیشتر است.خودکشی هر چند در وهله اول یک مشکل فردی به شمار می‌رود ولی از آنجایی که فرد در اجتماع زندگی می‌کند و تأثیرات متقابلی همواره بین آنها برقرار است، به عنوان یک معضل اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرد. آمار خودکشی معمولا با سایر جرایم و آسیب ها ارتباط پیدا می‌کند، بطوری که در میان گروه های مبتلا به اعتیاد خودکشی بیشتر دیده می‌شود.


همچنین در آسیب های مربوط به انحرافات جسمانی بویژه در میان قربانیان این انحراف خودکشی پدیده شایعی است. در میان بیماران روانی بویژه افسردگی های شدید نیز اغلب خودکشی مسأله قابل توجهی است. به هر حال خودکشی پیوندهایی با متغیرهای اجتماعی دارد بطوری که علاوه بر تأثیری که از شرایط اجتماعی می گیرد، اجتماع را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.ارائه راهکارهای مناسب در بررسی مشکلات گروه‌های در معرض خطر مثل معتادین و خانواده‌های آنها، بیماران روانی و خانواده‌های آنها، خانواده‌های نابسامان و آموزش‌های فردی در مواجهه با تغییرات اساسی روش‌هایی سودمند خواهد بود. در این راستا توجه به گروه های سنی که در معرض خطر بیشتری هستند و خودکشی در میان آنها رواج بیشتری نسبت به سایر گروه های سنی دارد، مثل نوجوانان و جوانان اهمیت زیادی دارد. زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد خودکشی می کنند و بیشتر به دلیل مشکلاتی که در زندگی خانوادگی شان و نارضایتی ای که از زندگی مشترک دارند و سختی روند طلاق به دلایل مادی، فرهنگی و اجتماعی بیشتر از زنان مجرد دست به خودکشی می زنند اما خودکشی در مردان مجرد که کار ندارند بیشتر دیده می شود و فراموش نکنیم خودکشی تنها به یک دلیل انجام نمی شود و همیشه چندعاملی است و دلایل زیادی فرد را به سمت اقدام به این کار می برد اما اتفاقی مثل شکست مالی، عاطفی، تحصیلی و... در نهایت باعث می شود فرد این کار را انجام بدهد و اشتباه است که ما فقط اتفاق آخر را ببینیم.

 

علل اصلی خودکشی چیست؟

نداشتن مهارت سازگاری، خشم شدید، بیماری‌های جسمی، اختلالات روانی، ارتباطات ناسالم، سوءمصرف مواد مخدر و ناامیدی که مهم ترین عامل است.

به عقیده روان پزشکان، خودکشی کننده ها در روزهای آخر زندگی شان این نشانه ها را در رفتارهای خود ابراز می کنند:
* مدام صحبت کردن یا فکر کردن در مورد مرگ
* ابتلا به افسردگی بالینی که خود را با اندوه عمیق، از دست دادن علاقه و اختلال در الگوی خواب و تغذیه نشان می دهد
*آرزوی مرگ کردن
* از دست دادن علاقه نسبت به چیزهایی که قبلا به آنها علاقه داشته
* بیان مداوم حرف های ناشی از ناامیدی، درماندگی یا بی ارزشی
* بیان مداوم جملاتی مثل «کاش به دنیا نیامده بودم»، «اگر من اینجا نبودم، بهتر بود» یا «با مردنم همه راحت می شوند.
* از خودبیزاری، احساسات برآمده از بی ارزشی، گناه، شرم و نفرت از خود
* روی آوردن به رفتارهای مخرب مثل مصرف الکل یا مواد مخدر، رانندگی بی پروا و...
* چرخش ناگهانی خلق و خو و ناگهانی تبدیل شدن به آدم خوشحال و آرام
* فاصله گرفتن ناگهانی از آدم ها و منزوی شدن


چند راه کار برای جلوگیری از خودکشی

ازدواج را می‌توان یکی از راه‌های مؤثر در پیشگیری از خودکشی دانست، بررسی‌ها نشان می‌دهد، افراد متأهل دارای فرزند، کمتر اقدام به خودکشی می‌کنند.کاهش دسترسی به روش‌های کشنده نیز یکی دیگر از عواملی است که آمار خودکشی‌های موفق را کاهش می‌دهد، هم‌چنین در مدارس باید مکانیزم‌های برخورد با مشکلات به کودکان و والدین آموزش داده شود.نقش رسانه در کاهش آمار اقدام به خودکشی را بسیار مؤثر است، رسانه باید سخن و تجربه افرادی را که اقدام به خودکشی کرده‌اند، در اختیار جامعه قرار دهد، اما این مهم باید به گونه‌ای مطرح شود که منجر به تقلید افرادی که زمینه خودکشی دارند نشود چرا که بر اساس یافته ها خودکشی مسری است. به همین دلیل مهم است که چطور خبر خودکشی را منتشر کنیم تا دیگران تحریک به انجام آن نشوند و آن را به عنوان راه حلی برای بیرون رفتن از مشکلات نبینند.


ما نیز به نوبه خود خواستیم با در اختیار قرار دادن این اطلاعات که از منابع مختلف جمع آوری شده و بالا بردن آگاهی خانواده ها نقشی در کاهش آمار خودکشی در کشورمان داشته باشیم. امیدواریم این اطلاعات به افراد برای فهم و جلوگیری از اتفاقات این چنینی در خانواده‌ها کمک کند.