دریا نیوزعید فطر نمادی از وحدت مسلمانان است

دریانیوز:  عید فطر؛ عیدی که زمین و زمان را غرق شادی و سرورمی کند

، 10:20   /   کد خبر: 36089   /   تعداد بازدید: 90


مصاحبه اختصاصی/ دریانیوز: عید فطر؛ عیدی که زمین و زمان را غرق شادی و سرورمی کند. ساکنان زمین به شکرانه یک ماه عبادت و نیایش، عید گرفته اند و ساکنان آسمان نیز مأمور شده اند که جوایز و پاداش هایی را از سوی عرش الهی برای ساکنان این کره خاکی بیاورند و به راستی که در این روز بزرگ، زمین، زمان و آسمان در جوش و خروش اند.عید فطر، روزی است که فطرت آدمی به واسطه سی روز اخلاص، شکوفا شده و به معطر کردن فضای زندگی انسان می‌پردازد. به راستی که فطرت، چه عطر دل انگیز و روح افزایی دارد و زندگی در پرتوی فطرت چه زیباست! عید فطر، عید بشارت و عید سعادت است. عید سعید فطر، شب نزول رحمت الهی و فرصتی برای پوزش طلبی از گناهان است. در روایات اسلامی آمده که فضیلت این شب عزیز، کمتر از شب قدر نیست. شب عید فطر، شبی است که خداوند پاداش های خود را به مؤمنان روزه دار می بخشد و آنان رامورد رحمت قرار می دهد. در هرمزگان روز‌های پایانی رمضان حال وهوای خاصی دارد مردم هرمزگان هر ساله دو روز قبل از فرارسیدن عید فطر به استقبال آن می‌روند. هرمزگانی‌ها هم مثل سایر مسلمانان هر سال با شور و شعف خاصی این عید را می‌گذرانند در گذشته زنان هرمزگانی دو روز قبل از عید فطر به خانه تکانی و غبار روبی مساجد می‌پرداختند که این رسم هنوز تا حدودی مثل گذشته حفظ شده است. هرمزگانی‌ها در گذشته روز عید فطر با پوشیدن لباس‌های نو پس از نماز عید به زیارت اهل قبور و بازدید از اقوام و دوستان و آشنایان می‌رفتند و گندم، خرما یا برنج را به عنوان زکات فطریه می‌دادند.

امروزه هم مثل سابق پرداخت زکات فطریه، رفتن به زیارت اهل قبور و بازدید از اقوام جز آداب مردم هرمزگان در عید فطر محسوب می‌شود اما امسال به دلیل کرونا وضعیت کمی متفاوت است.اهل سنت هم در روز عید فطر سفره‌ای از غذا و شیرینی‌های محلی در منزل پهن می‌کنند و درب منزل خود را به روی همسایگان باز می‌گذارند و از آن‌ها با سفره‌های رنگی پذیرایی می‌کنند. مسلمانان روزه داری که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می ‏طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است از این رو، هر انسان مؤمن باید از این فرصت نهایت استفاده را در ذخیره کردن ثواب و پاداش الهی بنماید و با انجام اعمال این شب، از فیض بی کران آن بهره مند گردد.مهم ترین اعمال شب عید فطر عبارت است از: غسل کردن بعد از غروب آفتاب، خواندن دعای ویژه رؤیت هلال ماه، خواندن زیارت امام حسین علیه السلام، احیای آن شب به دعا و نماز و استغفار، خواندن ده رکعت نماز، خواندن دعای های مخصوص این شب، کنار گذاشتن زکات فطره وعید فطر، روزی است که همه مسلمانان جهان در کنار یکدیگر به نماز می ایستند و به عبادت خداوند متعال می پردازند و کام خویش را با حلاوت ذکر او شیرین می کنند.در این مورد گفتگویی را با حجت الاسلام عبدالرسول باسیتن امام جماعت مسجد زین العابدین (ع) نایبند جنوبی انجام دادیم.

دریا: امسال نماز عید فطر با وجود ویروس کرونا در مساجد چگونه برگزار می شود ؟
دلخوشی همه مردم مورد قبول حق قرار گرفتن اعمالی است که در ماه رمضان انجام می دهند . یکی از شرایط قبولی عبادات همه مسلمین پرداخت فطریه و شرکت در نماز عید فطر است. عید فطر امسال با توجه به شرایط ناشی از بیماری منحوس کرونا، متفاوت از سال‌های پیش است به این صورت که نماز عید سعید فطر در همه شهرستان‌های استان صرفاً در مساجد محلات و ترجیحا در فضای باز و غیر مسقف و آن هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می شود. مردم از این بابت که نمی توانند مانند سال های قبل در مراسم نماز عید فطر شرکت کنند ناراحت هستند . با وجود اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا برای بازگشایی مکان های دیگرمجوز خاصی صادر کرده، ولی برای بازگشایی مساجد،حسینیه ها و مراکز مذهبی به دلیل تجمع مردم، مجوز صادر نمی کنند و این موضوع برای مردمی که با مسائل دینی سرکار دارند ناراحت کننده است. ما از کسانی که در راس کار قرار دارند در خواست داریم تغییر نظر بدهند تا بتوانیم به مسائل مذهبی، دینی بپردازیم و مکان های مقدس و متبرکه باز شوند تا مردم بتوانند اعمالشان را به جا بیاورند.مردم وابستگی شدید به مسائل دینی، ائمه و اهل بیت (ع)، نماز و... دارند. یکی از تعاریف همبستگی بین مسلمانان شرکت در مراسم جمعی و مذهبی است که در مکان‌های مقدس برگزار می شود.


دریا : مواسات و همدلی در مساجد چگونه است ؟
مواسات و همدلی در حسینیه ها، امامزادها باعث گرد هم جمع شدن مردم در این مکان ها می شود. مخصوصا در ماه مبارک رمضان که مردم دل هایشان به خدا نزدیک تر است بیشتر به مواسات و همدلی می پردازند و به یکدیگر کمک می کنند و این هم از برکات ماه مبارک رمضان است. باستین تاکید کرد: طبق آمارهایی که نهاد های حمایتی می دهند میزان دریافت فطریه که ازطرف مردم دریافت می شود به اندازه کل دریافتی نهادهای حمایتی در طول سال برابری می کند. این نشان دهنده آن است که این موضوع چقدر مردم را به خدا و مسائل دینی و مذهبی نزدیکتر می کند و قلبشان نسبت به ضعیفان و مستمندان می تپد. یکی از شرط های پذیرش عبادات در این ماه، نماز عیدفطر و پرداخت فطریه است. اما سوء برداشت نشود که اگر نماز شرکت نکنند روزه قبول نیست و قوانین سخت است.


دریا : عید فطر چه پیامی به دشمنان اسلام دارد؟
عیدفطر، نمادی از وحدت مسلمانان است ؛ وحدتی که سبب ذلت و ناامیدی شیطان و نیز خواری استکبار و دشمنان اسلام می شود. آنها با دیدن صف های به هم پیوسته مسلمانان در نماز عید فطر، می فهمند که دیگر جایی برای آنان نخواهد بود و نمی توانند اهداف شوم خود را در جامعه اسلامی پیاده کنند.

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا