دریا نیوزشهرک پیامبراعظم (ص) روستایی در دل کلان شهر بندرعباس

دریانیوز: یکی از دغدغه های مهم همه خانواده ها تهیه مسکن است و از نیازهای ضرروی در هر جامعه است

، 10:14   /   کد خبر: 36088   /   تعداد بازدید: 109


دریانیوز: یکی از دغدغه های مهم همه خانواده ها تهیه مسکن است و از نیازهای ضرروی در هر جامعه است. دولت های نهم و دهم در راستای پاسخگویی به این نیاز، طرح مسکن مهر را مطرح کرد و متعهد شد با اجرای این طرح سالانه بیش از یک و نیم میلیون واحد مسکونی در سطح کشور بسازد.درحالی طرح مسکن مهر برای خانه‌دار شدن اقشار متوسط و پایین جامعه در دولت نهم و دهم استارت خورد که اقشار زیادی برای خانه دارشدن امیدوار شدند.در ابتدا این طرح با استقبال زیادی روبرو شد و با موفقیت پیش می رفت تا حدودی توانست نیازهای مردم در زمینه مسکن را مهیا کند. اما متاسفانه رفته رفته به خواب و مرگ ابدی رفت، به گونه ای که با سرکارآمدن دولت یازدهم طرح راکد و اجرا و ادامه تکمیل آن به ورطه فراموشی سپرده شد.دولت یازدهم اعتقاد چندانی به طرح مسکن مهر نداشت و وزیر راه وشهرسازی عنوان کرد که طرح مسکن اجتماعی را جایگزین طرح مسکن مهر خواهد کرد .اگر دولت فعلی نواقص طرح مسکن مهر را مرتفع می کرد به طور یقین افراد زیادی می توانستند خانه دارشدن خود را جشن بگیرند و سازندگان مسکن در احداث مسکن دقت می کردند و از مصالح دست چندم استفاده نمی کردند و به خود اجازه نمی دادند که مجتمع ها را بدون آسانسور واگذار کنند و خود را پاسخگو ندانند.مسکن مهر در شهرستان بندرعباس نیز دارای مشکلات مهم و اساسی است که مهرنشینان از مسئولان ارشد هرمزگانی خواستار رفع مشکلات این بخش هستند چرا که این مشکلات سالیان زیادی است وجود دارد و عزمی جدی برای سروسامان دادن به این معضلات وجود ندارد.خانه های مسکن مهر به عنوان خانه های نوسازی عنوان می شوند وقتی وارد این شهرک می شوی، باید بهترین امکانات و یا حتی حداقل ها در این شهرک به چشم ببینیم، اما وقتی وارد شهرک پیامبر اعظم می‌شویم گویی وارد یک روستا شده ایم و یا خانه هایی تصور می‌کنیم که گویی 50 سال از ساخت آنان گذشته است.


بارها و بارها در مورد مشکلات این منطقه از شهر بندرعباس صحبت شده است. تمام روزنامه ها و خبرگزاری‌های استان از مشکلات این شهرک بارها و بارها گفته اند اما تاثیر گذار نبوده است.اما وقتی وارد این شهرک می شویم و این حجم از بی مهری و بی توجهی را می بینیم سکوت جایز نیست، مشکلاتی که یکی و دو تا نیست.چند هزار خانوار در این شهرک ساکن هستند، خانواده هایی که به امید خانه دار شدن کوچ کرده اند، وضعیت در این منطقه از یک روستا هم بدتر است و انگار وارد حلبی‌آباد شده ایم. اما مهم ترین مسئله و بزرگترین معضل در این منطقه بحث روشنایی است، کاش برای یک بار هم که شده استاندار و فرماندار شهر بندرعباس ساعتی از شب به این شهرک سر می زدند.تاریکی مطلق همه جا را فرا گرفته و همین تاریکی پیامدهای زیادی را تا به حال به بار آورده است.تصادف‌های مکرر، شاید در هر روز یک تصادف در خیابان‌های مسکن مهر به چشم می بینیم و گاهی هم بیشتر. دزدی‌ها که در تاریکی انجام شده و باعث رعب و وحشت ساکنان شده است.مگر نصب چند عدد تیر چراغ برق چه هزینه ای را به دنبال دارد و برای کلان شهر بندرعباس پروژه ای عظیم است؟تاریکی مطلق در خیابان های شهرک پیامبر اعظم(ص) باعث افتادن افراد و ماشین و موتور بسیاری در چاله ها و جوی ها شده است ، خسارت جانی و مالی زیادی به بار آورده است.با احداث پمپ بنزین در کنار خانه های مسکن مهر و پشت شهربازی زرون سابق، در اطراف این پمپ بنزین هم روشنایی وجود ندارد.وقتی از پشت گلزار شهدا وارد سایت لاوان می شویم از طرفی این خیابان به خانه های تپه الله اکبر می رسد و تردد در این مکان بسیار زیاد است. اما روشنایی وجود ندارد و تردد ماشین ها یی که از هر طرف می آیند بسیار زیاد است.


اما یکی دیگر از مشکلات این خانه های مسکن مهر که البته ناگفته نماند که در حال حاضر این معضل به همه نقاط شهر بندرعباس رسیده است وجود سگ های ولگرد است. سگ هایی که دیگر با خانواده های این منطقه زندگی می‌کنند. شاید یکی از دلایل حجم زیاد سگ ها در این منطقه وجود زباله های فراوان باشد.وضعیت جمع آوری زباله هم در خانه های مسکن مهر مطلوب نیست زباله هایی که اطراف سطل ها و یا در خیابان‌ها رها شده اند.بوی بدی از زباله ها به مشمام می‌رسد و باعث هجوم موش و سگ و گربه شده است.سگ‌های ولگردی که بارها و بارها بچه ها و افراد زیادی را زخمی کرده اند. وقتی از خیابان و کوچه های لاین بندی شده شهرک پیامبر اعظم عبور می کنیم و فرقی هم ندارد که از کدام سمت وارد شده ایم و یا خارج می شویم انگار وارد یک روستایی که تا به حال جاده های آن آسفالت را به روی خود ندیده است شده ایم.آسفالت های خراب با چاله‌های فراوان و خیابان های بدون روشنایی که ممکن است هر لحظه حادثه ای را بوجود بیاورد. چاله هایی که با شاخ و برگ درختان پر شده اند.روزانه حادثه های متعددی به علت نبود زیر ساخت در این منطقه رخ می دهد که بسیاری از آنان غیر قابل جبران است.مگر خانه های مسکن مهر چند دقیقه تا مرکز شهر فاصله دارد و چگونه ساخته شده است که آنتن دهی تلفن یکی از پیش پا افتاده ترین امکانات در کشور است در این منطقه به خوبی وجود ندارد؟بهتر است دیگر نگوییم شهرک پیامبر اعظم(ص) و یا خانه‌های مسکن مهر بگوییم حاشیه شهر و یا خانه های که بی مهر مانده اند. مکانی که از کمترین امکانات بهداشتی، روشنایی، جاده و.... بی بهره است. امکاناتی که دورترین روستاهای کشور هم از این موارد بهره مند هستند.و حال باید منتظر ماند تا مسئولین مربوطه از خواب بیدار شوند و وجدانشان بیدارتر . مسئولینی که هنوز مشکلات را در زمین یکدیگر پاس می دهند.

 

سعیده دبیری نژاد/ دریا