دریا نیوزسرمایه ای به رنگ سبز از جنس طبیعت

دریانیوز: هرساله با مشکلاتی از قبیل آلودگی هوا، کم بودن آب و سفره های آب زیر زمینی، گرمی هوا روبه رو هستیم که کم بودن درختان و فضای سبز یک سر این مشکلات هستند

، 09:31   /   کد خبر: 36080   /   تعداد بازدید: 56


قسمت اول
دریانیوز: امروز در تاکسی با پیرمردی از تبار کرد برخوردم که تار های جوانی اش در انبوهی از مو های سفیدش پنهان شده بود و با آن لهجه ی شیرینش داشت از مرگ درختان و کم شدن فضای سبز گله می کرد، من در حال لذت بردن از لهجه اش غرق در صحت و درستی حرفهایش شدم.درست می گفت، کسی به درختان اهمیت نمی دهد. همه فقط از سایه اش لذت می برند و در سلفی هایشان دنبال زاویه ای می گردند که درخت ها در آن مشخص باشند بلکه رنگ و لعاب بیشتری به عکس های شان دهد.هیچ کس به دنبال حفاظت و گسترش فضای سبز و درختان نیست.نه که درختی نباشد و اغراق کرده باشم، اما در مقابل جمعیت ایران و دی اکسید کربن آزاد شده در هوا تعداد آنها بسیار اندک است و از همین مقدار اندک آن طور که باید محافظت و رسیدگی نمی شود.هرساله با مشکلاتی از قبیل آلودگی هوا، کم بودن آب و سفره های آب زیر زمینی، گرمی هوا روبه رو هستیم که کم بودن درختان و فضای سبز یک سر این مشکلات هستند.خیلی ها فکر می کنند درختان فقط برای درست کردن کاغذ، تولید غذا و میوه و... وجود دارند، اما درختان فواید دیگری هم دارند که شاید کم تر کسی بداند، درختان انرژی را حفظ می‌کنند و در تعیین دمای منطقه نقش دارند به طوری که هوای یک منطقه درختکاری شده می‌تواند تا ۱۱ درجه سانتیگراد خنک‌تر از منطقه بی‌درخت همجوار آن باشد. همچنین نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه‌ها دارند، چرا که سه درخت بالغ در اطراف یک خانه می‌توانند نیاز به تهویه مطبوع آن خانه را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.از یاد نبرید هر چقدر انرژی کمتری برای خنک کردن خانه مصرف شود، به همان اندازه انرژی کمتری از نیروگاه‌ها که عمدتا از سوختن مواد نفتی انرژی تولید می‌کنند، دریافت می‌شود.بی شک درختان بهترین مانع برای جلوگیری از ایجاد سیل هستند.

همان طور که می‌دانید دامنه‌ها و کوه‌ها اگر دارای پوشش گیاهی و جنگلی باشند. خطر سیل به اندازه چشمگیری کاهش می‌یابد. اما اگر آن‌ها فاقد چنین پوشش‌هایی باشند بی شک با یک بارش شدید جریان‌های آبی بسیار تندی در دامنه کوه‌ها ایجاد می‌شود.درختان از کودکان و دیگر انسان‌ها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند و قادرند تا حدود ۵۰ درصد از اشعه‌های ماوراء بنفش که یکی از عوامل ایجاد سرطان پوست است را کاهش دهند، این گزینه برای کودکان که در زمین‌های بازی و محوطه باز مدرسه بازی می‌کنند، می‌تواند بسیار موثر باشد. درختان نشانگر فصل‌ها هستند .گونه‌های متفاوت درختان می‌توانند گونه‌های جانوری بسیار زیبا و نادری را به سطح شهر بکشانند فقط کافی است که نوع درختی که در شهر‌ها کاشته می‌شود مورد پسند جانوران چه پرندگان و چه جوندگان باشد . درختان فرصت های اقتصادی ایجاد می‌کنند و گروه‌های مختلفی از مردم را یکجا جمع می‌کنند. درختان قادرند زیبایی یک مزرعه، خیابان و حتی محله اطراف ملک شما را افزایش دهند. معمولا این افزایش زیبایی می‌تواند تا ۱۵ درصد قیمت ملک شما را بالا ببرد.با این تفاسیر کسی می داند سالانه چه مقدار از درختان دنیا صرف ساخت کاغذ، لوازم چوبی و تهیه زغال و .... می شود وآیا کسی می داند در مقابل، سالانه چه مقدار نهال جایگزین این درختان می شود ؟فهمیدنش سخت نیست، احتمالا با تفاوت چشمگیری روبه رو خواهید شد!این فوایدی هستندکه درخت ها را به یک سرمایه طبیعی با ارزش تبدیل می کنند و همین دلیل کافی است که به آن بیشتر اهمیت دهیم و آن ها را از نابودی نجات دهیم چرا که نابودی درختان و فضای سبز منجر به نابودی خودمان نیز می شود.

ادامه دارد....

فاطمه هوشنگی/ دریا