دریا نیوزفوت 3نفری، ابتلای سه رقمی

، 09:05   /   کد خبر: 36077   /   تعداد بازدید: 119


دریانیوز: چهارشنبه هفته گذشته فوت سه نفر در 24 ساعت و در چندین روز این هفته هم آمار سه رقمی از مبتلایان به کرونا در استان هرمزگان به ثبت رسید که بسیار نگران کننده است و شرایط فعلی نشان می دهد که روزبه روز آمار مبتلایان شناسایی شده پس از آزمایشات افزایش یافته ودر صورتی که امکانات افزایش آزمایش در استان فراهم شود، بطور حتم میزان مبتلایان شناسایی شده نیز به اذعان متولیان مربوطه افزایش می یابد. از آن طرف تعدادی از بیماران حاد تنفسی که براثر کرونا فوت کرده اند وتست شان منفی است؛ اما علائم بالینی ابتلا به کرونا را نشان داده است، در لیست فوتی های کرونایی قرار نگرفته بودند که هفته گذشته نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در نشست خبری مجازی این موضوع را اعلام کرد.از چندهفته قبل که دولت بازگشایی اصناف و... را بتدریج آغاز کرد، بسیاری از شهروندان این بازگشایی را نشانه ای از عادی شدن شرایط قلمداد کردند و میزان حضورشان در شهرها بسیار افزایش یافت که به هشدارهای چندباره دانشگاه علوم پزشکی و ستاد کرونای استان در خصوص عدم حضور در بیرون از خانه و اماکن شلوغ و... چندان توجهی نکردند. متاسفانه در جامعه در این حوزه دچار افراط و تفریط شده ایم. برخی عنوان می کنند که کرونا جدی نیست وپروتکل های بهداشتی، ماسک، فاصله اجتماعی و... را رعایت نمی کنند و برخی هم وسواس بیش از حد دارند . چند روز پیش یکی از پرستاران می گفت که برای رسیدن به شیفت بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس، مجبور شدم دربست بگیرم وزمانی که جلوی بیمارستان رسیدیم، راننده حاضر نمی شد وارد بیمارستان شود و می گفت حتی محوطه بیمارستان آلودگی دارد و ویروس کرونا به تایرهای خودرویم می چسبد.

باکلی اصرار وارد بیمارستان شد وبعد هم کرایه چندبرابری را بخاطر ورودش به حیاط بیمارستان گرفت که همه می دانیم اینطور که برخی تصور می کنند، حیاط بیمارستان این نوع ومیزان آلودگی را ندارد که تصور می کنند آسفالت حیاط بیمارستان هم مملو از ویروس است که به تایرهای خودروها بچسبد وبیماری را منتقل کند. متاسفانه این افراط و تفریط ها بسیار اثرات منفی دارد. برخی می گویند کرونا شوخی است و برخی دیگر حتی تصور می کنند این ویروس چسبناک حتی به لاستیک خودروی در حال عبور از محوطه بیمارستان می چسبد و منتقل می شود و آلوده کننده است. بایستی بصورت منطقی و نه با افراط وتفریط با این بیماری ویروسی برخورد نمود. برخی از اماکن متاسفانه حتی اصول بهداشتی و پروتکل های اعلام شده را رعایت نمی کنند. چند روز قبل معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان به همراه رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان و فرمانداری بندرعباس با جمعی از مسوولان و خبرنگاران که به صورت سرزده از چند نقطه شهر بندرعباس (شامل یک جایگاه سوخت، شعبه شماره یک تأمین اجتماعی بندرعباس، بازار ماهی فروشان، بازار روز «بازار روبه روی بندر شهید حقانی» و بندر شهید حقانی بازدید کردند، این واقعیت تلخ را از نزدیک شاهد بودند. در جایگاه سوخت همانطور که این مسئولان مشاهده کردند برخی رانندگان بدون دستکش بودند و خودشان هم سوخت گیری را انجام می‌دادند درحالی که این وظیفه متصدی جایگاه سوخت است.این درحالی است که براساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای پیشگیری و مقابله با انتشار ویروس کرونا منتشر شده؛ «بایستی فرآیند سوختگیری و پرداخت هزینه سوخت در تمامی جایگاه‌های عرضه، توسط کارکنان جایگاه‌ها انجام شود و دستکش یکبار مصرف برای استفاده عموم در دسترس قرار داده شود و تاکید شده فرآیند سوختگیری و پرداخت هزینه بدون دستکش یکبار مصرف انجام نشود».

در بیشتر اماکن پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شود. از طرفی دیگر این وضعیت وافزایش آمار مبتلایان باعث فشار کاری بیشتر به کادر بهداشت ودرمان استان می شود و پرسنلی که در سه ماه اخیر تمام مرخصی های شان لغو شده است و شرایط سخت و دشواری را می گذرانند، تداوم شرایط موجود وافزایش بیماران، پرسنل و کادر بهداشت ودرمان که در این جبهه و خط مقدم سلامت بی وقفه مانده اند را خسته تر می کند و آنها نیاز به استراحت دارند واز آن طرف در استان هرمزگان که از گذشته با کمبود نیروی انسانی در حوزه سلامت مواجه بوده و در حوزه پرستاری 1600 پرستار کمبود وجود دارد که با استانداردها بسیار فاصله داریم، حال نیز فشار کاری مضاعفی بر این قشر وارد می شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان نیز هفته گذشته در نشست خبری با بیان اینکه اکنون با کمبود شدید پزشک و کادر بهداشتی به‌ویژه در روستاها روبه‌رو هستیم، تصریح کرد: همچنین در بیمارستان های استان نیز با کمبود پرستار هم مواجه هستیم. وی با اشاره به اینکه سؤالی که مطرح است این است که «تا کی باید در منزل بمانیم؟» این بسیار مهم است زیرا نمی‌توان فعالیت‌های اقتصادی را تعطیل کرد، چون کشور آسیب خواهد دید، افزود: مردم بعد از ۳ ماه با این بیماری کاملاً آشنا شده‌اند. تنها راه کنترل رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی است و قوانین قرنطینه باید توسط فرد مبتلا کاملاً رعایت شود تا بتوانیم از شیوع جلوگیری کنیم.درحالی مقام ارشد سلامت استان کاستی ها، هشدارها و راهکارها را بیان می کند که بنظر می رسد ضرورت دارد دولت و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای رفع کمبودها وچالش ها اقدام نمایند واز طرفی دیگر شهروندان نیز توصیه ها را رعایت کنند ودر شرایط غیرضروری از منازل شان خارج نشوند تا بتوانیم براین بیماری منحوس فائق آییم.


علی زارعی/دریا