دریا نیوزخرمشهر، شهر لاله های در خون خفته

، 09:03   /   کد خبر: 36076   /   تعداد بازدید: 62


دریانیوز: هیچ کس به یقین چیزی نمی‌دانست اما همه چیز خبر از یک اتفاق بد می‌داد. حس درونی ما می‌گفت که جنگ شروع شده است بی آنکه رسما اعلام شده باشد! بلاتکلیفی‌ها همچنان ادامه داشت اما هرچه بود نمی‌شد زندگی را تعطیل کرد. کم کم به زندگی زیر سایه جنگ عادت می‌کردیم.نمی‌دانم هنوز هم اسکناس دویست تومانی چاپ می‌شود یا نه، امروز بیشتر سکه‌ها جایش را گرفته‌اند. ولی روی اسکناس عیدی بچگی‌های ما تصویر رنگی یک عده رزمنده نقش بسته بود که جلو مسجد ایستاده بودند، عکس امام دستشان بود و تفنگ‌ها و پرچمی که نوید پیروزی می‌داد را بلند کرده بودند. کنارش نوشته بود «آزادی خرمشهر». آزاد سازی خرمشهر که در روز سوم خرداد سال ۱٣۶۱ خورشیدی پس از ۵۷۸ روز اشغال صورت گرفت را می‌توان مهم‌ترین و بزرگترین پیروزی ایران در جنگ ٨ ساله دفاع مقدس ارزیابی کرد. این رخداد در جریان عملیات بیت المقدس یکی از مهمترین و بزرگترین عملیات‌های نیرو‌های مسلح ایران انجام شد، که توسط سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران به وقوع پیوست. فتح خرمشهر بازتاب جهانی داشت و عراق با از دست دادن آن؛ تکیه گاه سیاسی برای انجام مذاکرات را نیز از دست داد. پس از آزادسازی خرمشهر رزمندگان ایرانی در اولین اقدام، در مسجد جامع خرمشهر نماز شكر به جا آوردند. با انتشار خبر این پیروزی در سطح كشور موجی از شادی و سرور سراسر ایران را فراگرفت، به طوری كه مردم در سرتاسر كشور به خیابان‌ها رفته و به شادی و پخش شیرینی پرداختند.امام خمینی(ره) در ۳ خرداد ۱۳۶۱ پیامی به مناسبت آزادسازی خرمشهر خطاب به مردم ایران صادر کرد.

در اولین بخش این بیانیه آمده‌است: «خرمشهر را خدا آزاد کرد» و سپس بیان شده با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به اینجانب شده‌است، سپاس بی‌حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود. چه خون ها که ریخته نشد، چه مادرانی که چشمشان در انتظار آمدن پسران سرو قامتشان به در خشک نشد، چه خانواده هایی که بعد از چندین سال انتظار از شهیدشان فقط یک پلاک نصیبشان شد،چه کودکانی که از پدر فقط پسوند شهیدش را دارند، چه خانه هایی که با توپ و تانک برسر ساکنانش آوار شد و چه رزمندگانی که در این بین گمنام شدند. خون دل ها خوردیم تا خاک وطن در دست بیگانه نیفتد اما با این حال خیلی ها قدر این خون های ریخته شده را نمی دانند . هنوز هم عده ای از مردم این شهر شهید پرور در بی امکاناتی به سر می برند، بعد 8 سال مقاوت در برابر دشمن، زندگی در جنگ با صدای تفنگ و گلوله، آوارگی و ویرانی خانه هایشان، از دست دادن عزیزانشان،از بین رفتن اموالشان، آیا این حقشان است؟

آزادسازی خرمشهر با شهادت طلبی و ایثار این رزمندگان محقق شد قدر خون های ریخته شده شان را بدانیم.روحشان شاد و یادشان تا ابد جاودان. سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد .

 

فاطمه هوشنگی/ دریا