دریا نیوزمدیرکل ثبت احوال هرمزگان اعلام کرد: زنگ خطر کاهش جمعیت

، 11:58   /   کد خبر: 36053   /   تعداد بازدید: 52


دریانیوز: داوید صادقی مدیرکل ثبت احوال استان هرمزگان طی نشستی همزمان با فرارسیدن روز ملی جمعیت نسبت به کاهش جمعیت ابراز نگرانی کرد.

داوید صادقی مدیرکل ثبت احوال استان طی نشستی همزمان با روز ملی جمعیت ، ضمن ابراز نگرانی از کاهش جمعیت طی سالهای اخیر اذعان داشت :در سال های اخیر با توجه به فراز و نشیب هایی که در تحولات جمعیتی کشور پدید آمده، رویکردهایی خاصی را در پی داشته است و بعضا در مقاطعی نیز مورد غفلت واقع گردیده که برآیند آن نشان دهنده تحولات اخیر در کاهش میزان باروری و زاد و ولد می باشد.

مدیرکل ثبت احوال استان هرمزگان در ادامه اظهار داشت: در سال 1398، 34714 مورد ولادت در استان ثبت شده است. در این مدت به طور متوسط در هرماه 2893، در هر شبانه روز 96 و در هر ساعت 4 نوزاد در استان چشم به جهان گشوده اند. آمار ولادت ثبت شده در مدت مشابه سال 97 ، 37934 نوزاد بوده و نشان می دهد در سال 98 آمار ولادت 8.5 درصد كاهش داشته است. روند کاهشی ثبت ولادت از سال 95 آغاز شده است و درصد کاهش به شدت در حال افزایش است. 

وی در ادامه خاطر نشان کرد:با عنایت به روند کاهشی ولادتها در سال های اخیر، جهت جلوگیری از پیری جمعیت، اجرای همه جانبه سیاست های کلی جمعیت جهت ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت در کشور و همچنین استان را طلب می کند. این مقام مسئول در ادامه اعلام نمود: مبحث جمعيت، جزو اساسي ترين مباحث مديريت هر کشور و نظام برنامه ريزي شمرده مي شود. به همين خاطر، حفظ تعادل و پويايي ساختار جمعیت، همواره مورد توجه حکومت ها و دولت ها در اعصار گوناگون بوده و هست.

وی خاطرنشان کرد: دولت ها با توجه به روند توسعه اي خود، سياست هاي جمعيتي مختلفي را در برابر رشد و يا کاهش جمعيت در پيش مي گيرند. از جمله اين سياست ها مي توان به سياست جمعيت مستقيم مانند تشويق ولادت، سياست غيرمستقيم سريع مانند مهاجرپذيري، سياست ضمني مانند تنظيم خانواده،سیاست مداخله اي مانند تغيير سن ازدواج يا سياست تک فرزندي و همچنین سياست داخلي و جهاني اشاره کرد.

مدیرکل ثبت احوال استان اظهار داشت : در کشور ما نيز اين موضوع اساسي در ادوار مختلف مورد بحث بوده و اقدام و سیاستگذاری هایی صورت گرفته است؛ که در قبل از انقلاب در دهه 41 به یک شکل و بعد از انقلاب نیز سياست هاي جمعيتي، 2بار در دهه شصت و سال های اخیر به شکل دیگر در دست بازنگري و تجديد نظر قرار گرفته است.

مدیرکل ثبت احوال استان در ادامه خاطر نشان کرد: سازمان ثبت احوال کشور در خرداد ماه 1393 ضرورت نام گذاری 30 اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی جمعیت را به شورای فرهنگ عمومی کشور اعلام نمود. با پیگیری های انجام شده و مساعدت شورای عالی انقلاب فرهنگی نام گذاری این روز به تصویب رسید.

وی یادآور شد: در همین راستا سازمان ثبت احوال، با هدف ایجاد بستر مناسب جهت تحقق اهداف و مهم شمردن نقش محوریت مباحث جمعیتی در کشور، هر ساله مصادف با این روز برنامه هایی در راستای تبیین و توجیه محورهای حوزه جمعیت، همراستا با مراکز علمی و پژوهشی، سازمان ها و نهادهای تاثیرگذار برگزار می نماید. لذا روز ملی جمعیت فرصتی مغتنم برای هم گرایی، هم اندیشی و هم افزایی ما در تمامی این ابعاد است.

مدیرکل ثبت احوال استان هرمزگان با اشاره برنامه های این اداره کل به مناسبت روز ملی جمعیت اظهار داشت: هر ساله اداره کل ثبت احوال استان با همکاری دستگاههای عضو شورای راهبردی جمعیت اقدام به برگزاری نشست ها و همایش روز ملی جمعیت می نمود که امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا این امکان میسر نگردید ولیکن در امسال برگزاری وسمینارهای تخصصی با دعوت از متخصصین و استفاده از ظرفیت های فضای مجازی در دستور کار این شورا قرار گرفته است و امید داریم برنامه های متنوع با بازخورد مناسب در این زمینه اجرا نماییم.