دریا نیوزآغاز زندگی دوباره با اهدای عضو

، 11:32   /   کد خبر: 36051   /   تعداد بازدید: 80


دریانیوز: مرگ دست خداست و هیچ کس نمی‌داند کی و چگونه پیمانه عمرش پر می شود همه ما بعد از مرگ به خاک سپرده می شویم و مانند خیلی از گذشتگان از خاطر می‌رویم، اینکه کجا و چگونه برویم مهم است اما این داستان برای عده‌ای متفاوت‌تر است؛ مرگ برخی به گونه‌ای است که جان را در کالبد عده‌ای دیگر محفوظ می‌کنند.اهدا کنندگان عضو کسانی هستند که در مرگ‌شان، زندگی نهفته است و این نفس را بدون هیچ چشم داشتی به کالبد بیماران نیازمند می‌دمند.اهدای عضو به این معنی است که یک فرد یا ولی دم او اجازه می‌دهد تا بافت‌ها یا اعضای سالم او به شخص دیگری برای پیوند اهدا شود که این پیوند می‌تواند زمانی که فرد زنده است یا پس از مرگ او صورت گیرد. پیوندهای متداول عبارتند از: کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه‌ها، استخوان، مغز استخوان، پوست و قرنیه.برخی از ارگان‌ها و بافت‌ها را می‌توان زمانی که شخص اهداءکننده زنده است به شخص دیگری پیوند زد مانند یکی از کلیه‌ها یا بخشی از کبد.اما در بیشتر موارد اهدای عضو زمانی صورت می‌گیرد که فرد اهداکننده دچار مرگ مغزی شده باشد.در مرگ مغزی، خونرسانی به مغز متوقف شده، اکسیژن‌رسانی به آن انجام نمی‌گیرد.

مغز تمام کارکرد خود را از دست می‌دهد و دچار تخریب غیر قابل برگشت می‌گردد. اگرچه پس از مرگ مغزی اعضای دیگر از جمله قلب، کبد و کلیه‌ها هنوز دارای عملکرد هستند به تدریج در طی چند روز آینده از کار خواهند افتاد.در این بین اهدای عضو شاید عاقلانه‌ترین و البته انسانی‌ترین کاری باشد که خانواده بیمار مرگ مغزی می‌توانند انجام دهند. کاری که به زبان، ساده است اما در نهایت ممکن است نتیجه‌ای که مطلوب پزشکان و جامعه است، به همراه نداشته باشد. در اطراف ما افرادی هستند که به واسطه بیماری با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند ولی با دریافت اعضایی از بدن کسانی که عنوان مرگ مغزی رایدک می‌کشند، شربت زندگی را نوشیده و فرصت دوباره برای حیات پیدا می‌کنند.نیاز به اهدای عضو در حال افزایش است، در حالی که میزان رضایت به اهداء عضو ناکافی است. از جمله مهمترین عوامل محدود کننده اهداءعضو، عدم رضایت خانواده است. در ایران، علیرغم آمار بالای مرگ مغزی بسیاری از خانواده ها بر انجام این کار رضایت ندارند. یافته ها نشان داد که مهمترین دلایل موافقت با اهدای عضو مسائل دینی و پاداش اخروی بود؛ در حالی که مهمترین علت عدم موافقت علاقه به اعضای بدن و احتمال برگشت به زندگی بیمار مرگ مغزی بود.

حمایت تیم درمان و پزشک معالج، نگرش مذهبی و برونی در تصمیم رضایت خانواده های فرد مبتلا به مرگ مغزی جهت اهداء عضو تاثیر مملوس دارد. اما مولفه هایی از جمله دانش و آگاهی فرد هماهنگ کننده ، نگرش مذهبی درونی تاثیر قابل توجهی نداشت. شاخص هایی مانند سن، سطح سواد و شغل مولفه های اثرگذاری نبودند. توصیه می شود تیم مراقبتی و درمانی از درک خانواده نسبت به مفهوم مرگ مغزی و برگشت ناپذیری آن مطمئن شده و اطلاعات شفاف و کاملی در این رابطه به خانواده بدهند.همچنین نگرش مردم نسبت به اهدای عضو در مرگ مغزی مثبت است و دو عامل اعتقادات مذهبی و انسان دوستی نقش مهمی در اهدای عضو در مرگ مغزی در جامعه دارند.هر ایرانی می‌تواند با افزایش آگاهی خود و دیگران، بالابردن سطح اطلاعات جامعه در زمینه مرگ مغزی و اهدای عضو، گرفتن کارت اهدا و شرکت در طرح سفیران به ترویج فرهنگ اهدای عضو کمک کند. اهداء کنندگان عضو بخشندگان و سخاوتمندانی هستند که فریاد سکوت بیماران نیازمند را شنیده و دست‌ها و دل‌های پر از مهرشان با آن‌ها همنوا شده و مرهمی بر زخم آنان می‌شوند.

 

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا