دریا نیوزاولين طرح سوال از شهردار بعد از هفت سال

دریانیوز:  در یکصدو هفتادو پنجمین جلسه شوراي شهر بندرعباس طرح سوال از شهردار بندرعباس مطرح و به امضاي اسماعيل بواشه و فاطمه جراره رسيد و مقدمه استیضاح شهردار بندرعباس کلید خورد

، 09:52   /   کد خبر: 36048   /   تعداد بازدید: 209


دریانیوز: در یکصدو هفتادو پنجمین جلسه شوراي شهر بندرعباس طرح سوال از شهردار بندرعباس مطرح و به امضاي اسماعيل بواشه و فاطمه جراره رسيد و مقدمه استیضاح شهردار بندرعباس کلید خورد.

اصلي‌ترين موضوعات مطرح شده در طرح سوال از شهردار در خصوص كيفيت نامناسب آسفالت خيابانها، عدم جمع آوري مناسب زباله، آبگرفتگي محلات، نارضايتي كارگران، جذب غيرقانوني نيرو و تاريكي پاركها بود كه فقط دو نفر ازیازده عضو شورا اين طرح سوال را امضا نمودند.رضا حيدري زاده، مجيد عسكري زاده، جواد بلارك، آبتين اميري، حجت الاسلام احمد عامري، اسلام باوقار، كيانوش جهانبخش، فرزانه آرامش و فيصل دانش از جمله اعضايي بودند كه طرح سوال را امضا ننمودند.اين اولين بار است كه پس از هفت سال تصدي سمت شهردار توسط اميني زاده شورا طرح سوال از شهردار را به شهرداري ارسال مي نمايد.بر اساس ماده 83 قانون تشکیلات و وظایف انتخابات شورای اسلامی کشور، چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر نسبت به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراضی داشته باشند، ابتدا موارد توسط رئیس شورای شهر به شهردار به طور روشن تذکر داده می شود.در صورت عدم رعایت مفاد تذکر، موضوع به صورت سوال مطرح می شود و در این صورت رئیس شورا سوال را کتبا به شهردار ابلاغ و حداکثر ظرف 10 روز پس از ابلاغ، شهردار موظف به حضور در جلسه عادی یا فوق العاده جهت پاسخگویی به سوالات می شود.چنانچه شهردار از حضور امتناع ورزد و یا پاسخ وی قانع کننده تشخیص داده نشود، طی جلسه دیگر موضوع مجدداً به صورت استیضاح با امضای حداقل یک سوم اعضای شورای ارائه می شود.فاصله بین ابلاغ و تشکیل جلسه حداکثر 10روز است و شورا پس از طرح سوال و دریافت پاسخ از شهردار رای موافق یا مخالف می دهد.پیرو تذکرات مکرر( شفاهی و کتبی ) و عدم اصلاح یا اجرا اکثر موضوعات مورد تذکر و نارضایتی از عملکرد شهردار در ارائه خدمات مناسب و مطلوب به شهروندان که سبب نگرانی و دغدغه مردم شده است؛ فاطمه جراره رئیس و اسماعیل بواشه عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس طرح سوال از شهردار بندرعباس را بیان کردند و ضمن قرائت در صحن شورای شهر یک نسخه از سوالات به عباس امینی زاده شهردار بندرعباس ارسال تا در اسرع وقت جهت پاسخگویی به سوالات مطروحه در جلسه علنی شورا حضور یابند .

موضوع سوالات مطروحه به قرار ذیل است:

1- با توجه به قرارداد تنظیف با پیمانکاران و با استناد به شرایط پیمان متاسفانه در حسن اجرای مفاد قراردادهای تنظیف نظارت لازم و کافی صورت نمی گیرد که عدم نظارت و مدیریت صحیح باعث شده وضعیت تنظیف و پاکیزگی سطح شهر بسیار ضعیف باشد و همچنین بی توجهی نسبت به پرداخت به موقع حق و حقوق، سنوات، عیدی و سایر ملزومات کارگران باعث بروز مشکلات متعددی شده است که این مسایل باعث عدم ارائه خدمات مطلوب و نارضایتی شهروندان از تنظیف کوچه و خیابان ها شده است که علیرغم تذکرات متعدد تاکنون این رویه اصلاح نگردیده است.

2- کیفیت نامناسب اجرای پروژه ها و همچنین مطالعات ناقص و عدم نظارت و نگهداری اصولی از پروژه ها که موجب بلااستفاده ماندن و تخریب و اتلاف هزینه های بسیار گردیده است به عنوان نمونه :
الف ) عدم نظارت صحیح و درست بر عملیات آسفالت معابر و کوچه ها علیرغم تصویب و تخصیص بودجه فراوان .
ب ) تعداد هفت پروژه آبنمای موزیکال که با صرف چندین میلیارد تومان هزینه عمر مفید آنها به بیش از شش ماه هم نرسیده است.
پ ) پروژه المان بندرعباس با هزینه اجرایی بیش از یک میلیارد تومان کمتر از یکسال نیازمند بازسازی گردیده است.

3-عدم اجرا و بهره برداری به موقع از پروژه های ذیل علیرغم تصویب و تخصیص بودجه مربوطه
الف)- پروژه های تقاطع غیر همسطح (مهرگان)
ب ) شهر بازی پ ) پارک ده هکتاری بوستان هنر پارک آبی، پارک ترافیک ، پارک موضوعی ت ) خور نایبند

4-محکومیت و شکست تیم حقوقی شهرداری در دعاوی مختلف و عدم پیگیری اجرای احکام قضایی و توافقنامه ها که موجب ایجاد خسارات مالی فراوان به شهرداری می گردد.
الف ) پرونده مربوط به اصلاحات زمین مجتمع زیتون 1 در خصوص محکومیت شهرداری به مبلغ 10 میلیارد تومان
ب ) محکومیت شهرداری بندرعباس در پرونده مرتبط با خانم محسنی در خصوص انتقال مالکیت دو دستگاه اتوبوس.
پ ) عدم اجرای فاز یک آیت الله غفاری و اجرای توافقنامه‌ها و برطرف نمودن مشکلات اهالی بیش از 10 سال

5-نارضایتی پرسنل ناشی از عدم رعایت ضوابط و مقررات تبدیل وضعیت پرسنل شرکتی به قراردادی و قراردادی به پیمانی

6-عدم بهره برداری و اتمام به موقع از پروژه بی آر تی (اتوبوس ویژه) با توجه به گذشت حدود 5 سال از شروع پروژه در تاریخ 24/6/94 این در حالی است که هر ساله هزینه های زیادی جهت انجام پروژه صرف گردیده و همچنین ( تغییرات محیطی اصلاح هندسی، تخریب خیابان ها و فضای سبز ) باعث ایجاد مشکلاتی برای شهروندان گردیده است .7-توسعه نگهداری و بهسازی بوستان ها و پارک های سطح شهر علیرغم تصویب و تخصیص بودجه سنواتی، متاسفانه به نسبت بودجه هزینه شده نامطلوب است. اکثر بوستان ها از لحاظ روشنایی بسیار ضعیف است فضای سبز و وسایل بازی کودکان به علت فرسودگی خطرآفرین می باشد. به عنوان نمونه (بوستان خلیج فارس بوستان معلم و غیره...)

8-آبگرفتگی شدید منازل و مغازه های شهروندان در نقاط مختلف محلات و خیابان های اصلی حتی در نقاطی که پروژه‌های هدایت آب های سطحی در آن اجرا شده است .

9-عدم تعیین و تکلیف و ساماندهی نمودن دکه ها و کانکس‌های سطح شهر که علاوه بر ایجاد ترافیک و مسدود نمودن پیاده روها، باعث از بین رفتن زیبایی و منظر شهری گردیده است. علیرغم تاکید شورا مبنی بر راه اندازی و تقویت بازارچه های محلی جهت دسترسی آسان مردم و تامین مایحتاج روزانه و حمایت از اقشار آسیب پذیر محلات، اما متاسفانه هر روز به تعداد دکه‌ها افزوده شده و حتی برخی از این غرفه ها بدون برگزاری تشریفات قانونی ( مزایده )به افراد خاص واگذار گردیده است. به‌طور مثال به گل فروشی های جنب بوستان خلیج فارس و بلوار راه آهن و ده‌ها مورد دیگر .... می توان اشاره کرد.

10- بی توجهی به مصوبات و اجرایی نکردن حدود 70 درصد از طرح های مصوب که انجام هر یک از طرح ها می توانست در جهت اصلاح امور و کیفیت پروژه ها و کاهش هزینه و رضایتمندی شهروندان موثر واقع گردد .

الف)- مصوبه مورخ 19/8/97 در خصوص الزام شهرداری به ایجاد سامانه مناقصات و مزایدات و پروژه های سرمایه گذاری شهرداری با هدف شفاف سازی معاملات شهرداری.

ب )- الزام شهرداری به راه اندازی آزمایشگاه کنترل کیفیت آسفالت در سازمان عمران و آموزش نیروی متخصص و ماندگار در مجموعه شهرداری بندرعباس مصوبه تاریخ 3/10/96

ب ) - مصوبه مورخ 24/4/97 در خصوص الزام شرکت‌های پیمانکار آسفالت در جهت گذراندن دوره های آموزشی مدیران و پرسنل تحت پوشش، در زمینه آسفالت که از سوی سازمان عمران شهرداری و دریافت گواهینامه صلاحیت اجرای پروژه‌های عمرانی (آسفالت) و عدم تهیه شیوه نامه مربوطه علی‌رغم گذشت دو سال از زمان تکلیف و اجرای آن.

پ)- طرح الزام شهرداری به تقویت سازمان عمران جهت تجهیز و خرید کارخانه جدید و ارتقاء ظرفیت تولید کارخانه آسفالت 26/9/96 

ت )- در خصوص المان ها ، مبلمان و نمادهای شهری پس از تصویب در کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی ، قابل اجرا می باشد.
ث )- مصوبه مورخ 1/4/97 در خصوص کمک مالی به هیئت ورزشی جانبازان و معلولین استان از محل بودجه سازمان فرهنگی ورزشی.

ج )- مصوبه مورخ 13/10/96 :

1-مناسب سازی ساحل دریا جهت معلولین . 2- احداث پارک ویژه معلولین توسط شهرداری بندرعباس با تجهیزات لازم.

ح )- بی توجهی به مصوبه شورا و عدم اخذ مجوز و تاییدیه هزینه اجرایی المان ها و مبلمان های شهر که به دنبال آن اجرای المان ها با هزینه های سرسام آور و بدون عمر مفید اجرا می‌شود.

 

مریم منصف/ دریا