دریا نیوزدر یکصدو هفتادو پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس ؛ مقدمه استیضاح شهردار بندرعباس کلید خورد

دریانیوز: مقدمه استیضاح شهردار بندرعباس با امضای جراره و بواشه 2 عضو از 11 عضو شورای شهرکلید خورد

، 09:09   /   کد خبر: 36033   /   تعداد بازدید: 268


دریانیوز: مقدمه استیضاح شهردار بندرعباس در یکصدو هفتادو پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس با امضای جراره و بواشه 2 عضو از 11 عضو شورای شهرکلید خورد. فاطمه جراره رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس و اسماعیل بواشه عضو شورای شهر، در یکصدو هفتادو پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق های پیش از دستور خود طی تذکراتی به شهرداری بندرعباس، اعتراض خود را در برخی از موارد به عملکرد و انتخاب وانتصاب و نظارت شهرداری بر امور ابراز نمودند و خواستار طرح سوال از عباس امینی زاده، شهردار بندرعباس؛ پس از هفت سال تصدی وی بر این کرسی شدند.

 

 

تذکرات به شهرداری به جایی نمی رسد

فاطمه جراره رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود گفت: شهرداری بندرعباس بدون مجوز اقدام به جذب نیرو کرده است و از آنجایی که امکان پرداخت حقوق را ندارد، به اشتباه در محافل مختلف مسوولیت این کار به عهده شورا انداخته شده است.وی افزود: همه بدانند که شورا در جذب و یا اخراج این نیروها هیچ دخالتی نداشته است.جراره در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سریال تذکرات شورای شهر در مورد عدم پرداخت حقوق کارگران تنظیف و فضای سبز ادامه دارد.وی تاکید کرد: تذکرات متعدد شورای شهر در این خصوص به جایی نمی رسد و باید از این مرحله به مرحله بعد که قانون این اختیار را داده است وارد شد.

اعتراض کارگران پیگیری نمی شود

اسماعیل بواشه، عضو شواری اسلامی شهر بندرعباس درنطق پیش از دستور خود در این جلسه اظهار کرد: عرائضم را با درود به روح مطهر دو پاکبان پرتلاش زنده یاد سید علی حسینی و یوسف ارجمندی آغاز می کنم. دو پاکبانی که در حین خدمت صادقانه به مردم این شهر جان شیرینشان را برای راحتی ما فدا نمودند. وی افزود: لذا بر خود وظیفه می دانم که قدردان سایر همکاران این دو عزیز باشم و برای دفاع از حقوقشان سکوت نکنم چراکه متاسفانه در تمام ایام سال شاهد تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق کارگران زحمتکش بخش تنظیف و فضای سبز هستیم که در شرایط سخت گرما و سرما، با کمترین حقوق و بعضا بدون امکانات و وسایل کار، لباس و دستکش دچار مشکلات هستند. بواشه ادامه داد: مشکلات این کارگران بارها در همین صحن تذکر داده شد و تاکید گردید ولی هیج توجهی نمی شود. هر بار هم که برای دریافت حقوق قانونی و انسانی خود لب به گلایه و اعتراض باز می کنند تهدید به اخراج و حتی محکوم به اخراج می شوند. وی تا کید کرد: در همین زمینه مقصر اصلی شهرداری است چرا که نظارت بر کار پیمانکاران و اجرای صحیح مفاد قرارداد تاکنون به خوبی انجام نشده و علی رغم تذکرات متعدد کمیسون خدمات شهری بی توجهی به این مسائل همچنان ادامه دارد.

نظارت بر انتخاب پیمانکار کافی نیست

بواشه گفت: هرساله قراردادهای هنگفتی با موضوع جمع آوری نخاله منعقد می گردد که هر کدام به نوعی از وابستگان افراد خاص در شهرداری هستند. اما در عمل شاهدیم جای جای شهر نخاله های ساختمانی انباشته شده و هیچ مسئولی در شهرداری آنها را نمی بیند و پیمانکاران هر طور خودشان بخواهند صورت وضعیت صادر می کنند.


وی افزود: در بحث نظارت بر اجرای مفاد قراردادهای تنظیف هم مانند موضوع جمع آوری نخاله و سایر بخش ها نظارتی وجود ندارد، از فرماندار گرفته تا رسانه ها و شهروندان همه به این موضوع اعتراض دارند.بواشه تصریح کرد: وضعیتی ایجاد شده که از پیمانکار گرفته تا پاکبان و مردم همه ناراضی هستند، حقوق پاکبانان بر اساس طبقه بندی مشاغل اداره کار که پرداخت نمی شود هیچ، همان حداقل ها را نیز با تاخیر چند ماهه پرداخت می کنند. که دیگر رمقی برای پاکبانان باقی نمی ماند که با میل و رغبت کارکنند.

سرطان دکه در بندرعباس

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس خطاب به شهردار گفت: متاسفانه چند سالی است که در دوره مدیریت شما شهر بندر به سرطان دکه دچار شده است. شما نه تنها برای درمان این سرطان کاری از پیش نبردید بلکه با صدور مجوزهای جدید و مغایر با ضوابط ترافیکی و شهرسازی این سرطان را وخیم تر نمودید.بواشه عنوان کرد: امروز وضعیت این غده سرطانی به حدی وخیم است که دیگر هیچ امیدی به درمان آن نمانده است و کمترین عوارض آن زشت نمودن منظر معابر عمومی شهر و ترافیک و مشکلات اجتماعی ناشی از رسمیت دادن شما به مشاغل کاذب است.وی اذعان داشت: قطعاً هیچ یک از اعضای محترم شورا مخالف ایجاد شغل نیستند، اما ظاهرا شما شورا را در محاسبات خود بی اهمیت تر از آن می دانید که این قبیل مجوز ها را به سمت بازارچه های محلی که بارها مورد تاکید شورای شهر بوده است، هدایت نمائید.بواشه تاکید کرد: شاید هیچ یک از این مسائل به دردناکی این موضوع نباشد که با استفاده از خلاء قانونی آئین نامه معاملات و سو استفاده از اختیارات داده شده توسط شورا، این مجوزهای بی ضابطه بدون برگزاری مزایده به برادر فلان آقا، یا نورچشمی فلان آقای دیگر واگذار می گردد. وی اظهار کرد: اما زمانی که یک نیازمند واقعی، خانواده شهدا و یا ایثارگران از سر ناچاری برای این موضوع مراجعه می نمایند در بوروکراسی اداری و نامه نگاری های بی حاصل محو می گردندکه نمونه این قبیل واگذاری ها کم نیست....

انتصاب مدیران در شهرداری بر اساس صلاحیت نیست

بواشه در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: حضرت علی(ع) به مالک اشتر فرمود: ای مالک! در به کارگیری کارمندان و مدیرانی که باید زیر نظر تو کار کنند، هیچ گونه واسطه و شفاعتی را نپذیر، مگر شفاعت (کفایت) و (امانت) را.این توصیه امام علی در شهرداری بندرعباس کاملا برعکس انجام می شود. وی افزود: برای انتصاب افراد در مناصب مدیریتی و پست های کلیدی در شهرداری بندرعباس هیچ شاخصه ای یا وجود ندارد یا اگر وجود دارد اعتنایی به آن نمی شود. بواشه تصریح کرد: درحال حاضر اصلی ترین ملاک دستیابی به پست مدیریتی در شهرداری بندرعباس میزان بله قربان گویی، رفیق بازی و یا داشتن نسبت فامیلی است. این موارد را جایگزین تخصص، توانمندی و تجربه های اجرایی مدیران نموده اند. وی عنوان کرد: رقم بودجه شهرداری، از کل اعتبارات عمرانی استان هرمزگان بیشتر است اما نتیجه انتصاب های سفارشی این می شود که هزینه اداره شهرداری بندرعباس از بودجه عمرانی کل استان بیشتر شود. بواشه گفت: علیرغم احترامی که برای مدیران بخش های محتلف شهرداری دارم، اما مدیریت شهرداردر این زمینه بسیار ضعیف بوده است. انتصاب مدیران از اختیارات شهردار است اما باید به عنوان نماینده مردم اگر خطا و اشتباهی رخ می دهد به شهردار تذکر لازم را بدهیم تا به خود بیاید و رویه غلط را اصلاح کند.وی تاکید کرد: ظاهرا شهردار بندرعباس بعد از هفت سال تکیه بر این کرسی دچار روزمرگی شده است و مشکلات مردم را نمی بیند.

چاله ها و دست اندازهای شهر امان مردم را بریده است

بواشه با اشاره به نابسامانی آسفالت ها گفت: وضعیت آسفالت خیابانها، کوچه ها و محلات بسیار فاجعه بار است هر جا یک کنده کاری و حفاری صورت گرفته به امان خدا رها شده و هیچ کس در فکر مرمت آن نیست.وی ادامه داد: اصل نظارت بر حفاری ها و مجوز دادن به دستگاهی که وظیفه اصلی شهردار بوده رعایت نمی شود.بواشه عنوان نمود: حفاری صورت می گیرد،3یا 4 ماه می گذرد متأسفانه ترمیم صورت نمی گیرد، مردم گله مند می شوند با 137 تماس می گیرند باز انجام نمی شود.آیا حق مردمی که این همه عوارض نوسازی، ارزش افزوده و پروانه پرداخت می کنند این است که برای داشتن یک کوچه و خیابان با آسفالت صاف که حق اولیه شان است به هزار جا شکایت ببرند و هر روز پیگیر موضوع باشند؟وی تاکید کرد: به جرات می گویم وضعیت معابر در روستاهای اطراف بندرعباس خیلی بهتر از محلات مرکز شهر است.

همچنان سیل به برخی از محلات بندرعباس خسارت وارد می کند

بواشه با اشاره به موضوع آب گرفتگی پس از بارندگی ها در برخی از محلات بندرعباس، اظهار کرد: طی سالهای اخیر برای دفع آبهای سطحی و جلوگیری از آبگرفتگی در معابر، بودجه های سنگینی مصوب و توسط شهرداری هزینه شده است، اما با هر بارندگی شاهد آبگرفتگی و وارد آمدن خسارت به اموال شهروندان هستیم تا جایی که برخی اهالی محلات آسیب پذیر و بافت فرسوده مثل نخل ناخدا،سنگ کن، نایبند، نخل پیرمرد، کمربندی و سایر محلات در هنگام بارندگی و در نیمه های شب باید از ترس، روبروی منازل خود کیسه شن و خاک بچینند تا کم لطفی شهرداری همین اندک لوازم منزلشان را نابود نکند.وی افزود: شهروندان این مناطق حتی شهروند درجه دو هم محسوب نمی شوند که بعد از آب گرفتگی منازلشان به دادشان برسیم و علاج واقعه کنیم؟بواشه ادامه داد: با فرض درجه 2 بودن این شهروندان چه دلیلی می تواند آبگرفتگی مغازه های بلوار سید جمال حد فاصل مسجد بلال را توجیه نماید.وی تصریح کرد: زمانی هم که پیگیر پول های هزینه شده می شویم آقایان می فرمایند در گلشهر حدفاصل چهار راه نخل ناخدا تا خیابان صمدو برای دفع آبهای سطحی عملیات اجرایی انجامداده اند.بواشه عنوان نمود: پس چرا این پروژه میلیاردی شما در آن منطقه بعد از هر بارندگی به همان اندازه دوباره هزینه مرمت نشست خیابان را دارد؟ مگر موقع اجرا بر تراکم زیرسازی خیابان نظارت نمی کردید؟ موضوع سوال من این نیست مگر پیمانکار شما ضمانتنامه و رتبه ندارد؟ در کدام مورد از پروژه های ضعیف عمرانی تان برای دفاع از حقوق شهروندان طرح شکایت کردید و هزینه های شهرداری را برگرداندید؟ البته وقتی که پیمانکاران هم از نور چشمی ها باشند قطعا اینکار به صلاح نیست.

پروژه BRT بندرعباس در پاره ای از ابهام

بواشه با اشاره به تاخیر چند ساله پروژه اتوبوس های تندرو بندرعباس، گفت: از سال 94 به بهانه ی اجرای پروژه اتوبوس BRT هر ساله مبالغ هنگفتی در بودجه شهرداری قرار می گیرد. هفته دولت قول افتتاح در دهه فجر را می دهند و دهه فجر قول هفته دولت.وی ادامه داد: شهروندان هر روز صبح که از خواب بیدار می شوند باید خودشان را برای یک منظره جدید در خیابان ها آماده کنند. یک روز خیابانی را به بهانه BRTیک طرفه می کنند، روز دیگر چهار راه می شود، یک روز کلا خیابان را مسدود می کنند تا خیال خودشان و مردم را راحت کنند.بواشه گفت: موضوع اتوبوس BRT به مضحکه شهروندان و رسانه ها مبدل شده است. از BRT فقط هزینه های سنگین تخریب جداول، پیاده رو و فضای سبز به مردم رسیده است. اینکه اصولا خیابان های شهر ظرفیت قرارگیری ایستگاه های اتوبوس در وسط خیابان را دارد یا نه؟ بماند.وی تصریح کرد: تقاطع غیر همسطح مهرگان سالهاست به حال خود رها شده و آرماتور شمع های آن دچار خوردگی و زنگ زدگی شدید شده و دیگر قابلیت استفاده در پایه های پل را ندارد.بواشه اذعان نمود: عدم لایروبی و رسیدگی به وضعیت خورها در یک محله مردم را آزار می دهد و در محله دیگر با هر بارندگی، لجن و فاضلاب وارد خانه های مردم می شود و همچنین پروژه گردشگری خور شیلات با صرف هزینه های هنگفت به حال خود رها شده است.وی تاکید کرد: عدم نگهداری از پروژه های زیبا سازی عمر آنها را به چند سال که نه به زیر 6 ماه رسانده است و نگاه امروز شهرداری به پروژه های زیبا سازی، المان و آبنماها یک نگاه چند روزه و قرار گرفتن پشت ربان افتتاح است اما از نگهداری پروژه ها هیچ خبری نیست و هزینه های بیت المال به فنا می رود.

سرانه فضای سبز بندرعباسی ها پایین است

بواشه در بخشی دیگر از سخنان خود به پایین بودن سرانه فضای سبز شهروندان بندرعباسی اشاره نمود و گفت: همین اندک فضای سبز موجود هم نگهداری نمی شود و بوستان ها و پارک ها عمدتا با مشکل عدم روشنایی دست و پنجه نرم می کنند به عنوان نمونه بوستان خلیج فارس، بوستان معلم 2.5 هکتاری و پارک کاکتوس میدان صادقیه و دهها پارک دیگر در محلات مختلف شهر که بعضی از آنها بیش از یکسال است در تاریکی مطلق به سر می برند را می توان نام برد.وی تصریح کرد: نظارت بر نگهداری تجهیزات و فضای سبز بوستان ها بسیار ضعیف و توسعه در پارک ها به فراموشی سپرده شده است.بواشه با اشاره به اینکه واگذاری فضای تفریح و بازی کودکان و خانواده های بندرعباسی به قیمت لابی های کثیف سیاسی جز جنایت هیچ نام دیگری ندارد، اظهار کرد: زمانی شعار هر محله یک پارک داده می شد اما امروز همان پارک های قبلی را هم واگذار کرده اند تا به سوپر مارکت و کافی شاپ تبدیل شود و با قرارداد های بلند مدت بنام سرمایه گذاری و به کام اقوام و افراد خاص واگذار می شود.

وضعیت پایتخت اقتصادی کشور اصلا خوب نیست/ درخواست طرح سوال از شهردار

بواشه در بخش آخر سخنان خود گفت: وضعیت پایتخت اقتصادی کشور اصلاً خوب نیست، شهرداری از وظیفه اصلی که خدمات و اداره شهر است خارج شده و هر گوشه ای از شهر درگیر معضلی است و شهر به معنای واقعی کلمه بیمار است.وی افزود: شفافیت اصلا وجود ندارد و هیچ نظارتی بر نحوه انعقاد و اجرای قراردادها و هزینه های سرسام آور آن نمی شود.بواشه خاطرنشان نمود: علی رغم تذکرات زیادی که در طول این سه سال داده شد اما گوش شنوایی وجود نداشته است. لذا اینجانب و اعضای محترم شورا به واسطه وظیفه نمایندگی مان تقاضای طرح سوال از شهردار را داریم.وی ادامه داد: سعی کردم خلاصه ای از دغدغه های مطرح شده توسط اعضای محترم شورا را ذکر کنم و امیدوارم همکارانم در شورا در راستای مطالبه خواسته های شهروندان طرح سوال را امضا نمایند تا پاسخ شهرداری را بشنویم و جوابی برای سوالات مردم، رفع دغدغه و نگرانی آنها داشته باشیم.

 

مریم منصف/ دریا