دریا نیوزمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان عنوان کرد: درخشش کانون های مساجد در روزهای کرونایی

، 10:34   /   کد خبر: 36027   /   تعداد بازدید: 68


دریانیوز:  کمالی زرکانی به درخشش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در روزهای کرونایی اشاره کرد و گفت: طرح فاصله گذاری اجتماعی ظرفیت و پتانسیل کانون های مساجد را بیش از پیش معرفی کرد.

 رضا کمالی زرکانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات مومنان روزه دار، به شرایط فعالیت های مساجد در ایام کرونایی اشاره و اظهار کرد: اگرچه با شروع اپیدمی کروناویروس و ضرورت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، فعالیت مساجد همانند سایر اماکن محل تجمع افراد به تعطیلی کشده شد، اما به لطف وجود کانون های فرهنگی هنری در کنار پایگاه های بسیج و هیئت های مذهبی، چراغ خانه های خدا در راستای امیدبخشی به مردم همچنان روشن و پرفروغ است.

وی با اشاره به اینکه انتشار ویروس کرونا که قرنطینه خانگی را به دنبال داشت موجب شد تا ظرفیت و توان کانون های فرهنگی هنری به عنوان پایگاه های مهم اجتماعی بهتر دیده شود، افزود: هیئت های اندیشه‌ورز کانون ها در نخستین روزهای همه گیر شدن بیماری کووید 19 با رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای باز مساجد تشکیل جلسه دادند و با بررسی پتانسیل و ظرفیت های خود و اعلام فراخوان بسیج مردمی به مقابله با این ویروس منحوس پرداختند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان ادامه داد: پس از شناسایی و جذب نیرو و بررسی حوزه هایی که نیاز به حضور فعال برای پیشگیری و مقابله با کروناویروس داشت نظیر راه اندازی کارگاه های تولید ماسک، ضدعفونی و گندزدایی، استقرار تیم های غربالگری و کنترل مبادی ورودی و خروجی، همکاری با مراکز بهداشتی در ارائه پیام‌های بهداشتی به عموم مردم و همچنین شرکت در امر شناسایی افراد مشکوک و هدایت آنها به سمت مراکز بهداشتی از پیش تعیین شده، افراد در بخش‌های مختلف سازماندهی و بکارگیری شدند.

وی اضافه کرد: با همکاری بسیار خوب بانوان خیاط عضو کانون ها در تولید ماسک و دستکش یکبار مصرف، نگرانی جامعه در رابطه با نبود و یا کمبود این اقلام کاهش یافت و توجیه افراد جامعه از طریق ارسال پیام های بهداشتی در فضای مجازی گام مثبت دیگر کانون های فرهنگی هنری مساجد به شمار می‌رود که نقش بسیار خوبی در حاکم کردن آرامش در جامعه داشت.

دبیر شورای هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان همچنین از طرح ملی « راهکار » به عنوان ایده موفق ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور نام برد و عنوان کرد: این طرح به بهترین شکل ممکن به نیازهای اساسی جامعه در شرایط قرنطینه پاسخ می دهد.وی افزود: این طرح بسته کاملی از برنامه های متنوع ازجمله مسابقه کتابخوانی، تفسیر، طرح یاریگران زندگی و ... است که همگی در بستر فضایی مجازی در حال اجراست.

کمالی زرکانی گفت: اجرای میدانی گروه های سرود با رعایت پروتکل های بهداشتی ویژه جشن نیمه رمضان و اهدای جهیزیه به زوج های جوان بخش دیگری از اقدامات پسندیده کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان در این روزها بود.

وی همچنین به لبیک گویی کانون های مساجد هرمزگان به فرامین رهبر معظم انقلاب در رابطه با کمک مومنانه نیز بیان کرد: تهیه و توزیع بسته های ارزاق بین نیازمندان، ذبح 62 راس گوسفند و همچنین توزیع بیش از 800 کیلو گوشت نذری بین ایتام و فقرا با مشارکت 200 میلیونی ستاد هماهنگی کانون های مساجد استان بخشی از ویژه برنامه های رزمایش همدلی، مواسات و کمک مومنانه کانون هاست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با بیان اینکه اقدامات موثر صورت گرفته کانون های فرهنگی هنری مساجد در ایامی که کروناویروس در حال جولان دادن در جامعه می باشد موجب امیدبخشی به جامعه است، تصریح کرد: اعضای کانون‌های مساجد مصداق واقعی جوانان آتش به اختیار هستند.

وی افزود: اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در طول ربع قرن فعالیت این مراکز مهم همواره ثابت کرده اند که در دفاع از مبانی انقلاب اسلامی و آرمان های والای نظام مقدس جمهوری اسلامی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد.