دریا نیوزهزینه‌های گزاف درمان در هرمزگان عامل کوچ بیماران

دریانیوز:  افرادی که به منظور برخورداری از خدمات سلامت (پیشگیری، درمان) به کشورو یا حتی شهرهای دیگری سفر می‌کنند، در زمره گردشگران سلامت قرار دارند

، 11:39   /   کد خبر: 36013   /   تعداد بازدید: 177


قسمت اول:
دریانیوز: گسترش صنعت گردشگری علاوه بر نقش و تاثیر آن در ابراز هویت ملی، موجب ارتقای ابعاد وسیع اقتصادی از جمله ایجاد فرصت‌های شغلی، درآمدزایی، كاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعی و رفاه در جامعه می‌شود. در ﻣﯿﺎن ﺣﻮزه ﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﮔﺮدﺷﮕﺮی، ﮔﺮدﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ و ﻣﺰﯾﺖ ﻫﺎی رﻗﺎﺑﺘﯽ از ﺗﻮﺟﻪ زﯾﺎدی ﺑﺮﺧﻮردار ﺷﺪه اﺳﺖ.گردشگری پس از صنعت نفت و خودروسازی، سومین صنعت بزرگ جهان به شمار می‌رود. این صنعت تاثیر بسزایی در درآمدهای ارزی کشورها دارد و به طور حتم در آینده‌ای نزدیک به صنعت اول جهان تبدیل خواهد شد. با گذر زمان و پیشرفت این صنعت، گردشگری از حالت عام خارج شده و به شاخه‌های تخصصی نظیر گردشگری فرهنگی، گردشگری ورزشی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت و غیره تقسیم شده است. آنچه که مبنای این تقسیم‌بندی قرار می‌گیرد «نیت یا قصد اصلی» گردشگر از گردشگری است. بنابراین، افرادی که به منظور برخورداری از خدمات سلامت (پیشگیری، درمان) به کشورو یا حتی شهرهای دیگری سفر می‌کنند، در زمره گردشگران سلامت قرار دارند. شاید روزانه بارها با افرادی صحبت کنیم که قصد مسافرت به شهرهای مختلف خارج از استان هرمزگان را دارند. از دوستان، فامیل همکاران و....و از هر کدام هم که پرسیده باشیم یک بار به شهر یزد سفر کرده اند. البته نه برای تفریح بلکه به قصد درمان. وقتی فردی خارج از هرمزگان شاهد چنین صحنه ای باشد با خود می گوید حتما بندرعباس دارای پزشک متخصص یا فوق تخصص نیست، یا با کمبود بیمارستان مواجهه است آیا واقعا چنین امری صحت دارد؟علت این امر که باعث شود راهی طولانی با سختی و مشقت فراوان را متحمل شوی خانه و زندگی را ترک کنی و برای کوچک ترین بیماری و درمانی ساده به شهر دیگری بروی چیست ؟

فقط یک خیابان در شهر بندرعباس از چهارراه فاطمیه تا چهارراه سازمان انبوهی از مطب های دکتر را می بینیم که روز به روز به تعداد آن ها افزوده می شود.آیا هیچ کدام از این پزشکان و متخصصین نمی توانند بیماران استان ما را مداوا کنند؟شاید هیچ گونه تخصصی نیست که در این خیابان مطبش را به چشم نبینیم. پس علت اصلی این امر چیست؟ که با افزایش روز افزون مطب های متخصصین، آزمایشگاه‌های متعدد و سونوگرافی ها باز هم مردم استان هرمزگان باید خطرات جاده و بسیاری از مسائل دیگر را به جان بخرند و به استان دیگری برای درمان بروند. وقتی در خیابان های شهر یزد خصوصاً اطراف مطب های پزشکان قدم می‌زنیم انگار در شهر بندرعباس هستید و احساس غربت نمی کنید به دلیل حضور بسیاری از هم استانی هایمان که هر کدام از سر اجبار و نه برای تفریح به یزد رفته اند.اگر این امر را ریشه یابی کنیم به دلایل مختلفی بر می خوریم که می توانیم آن ها را بررسی کنیم.درست است که ما در همه دنیا و نه فقط درایران و هرمزگان گردشگری سلامت را داریم و افراد برای درمان به شهرهای مختلف سفر می کنند و یکی از شهرهای مهم گردشگری سلامت در ایران یزد است.اما وقتی بررسی بیشتری انجام دادیم و با افراد بیشتری در این زمینه صحبت کردیم. افرادی که به قصد درمان به شهرهای مختلف سفر کرده اند، متوجه شدیم که مردم شهر بندرعباس برای ساده ترین بیماری ها تا سخت ترین آن مجبور هستند که به شهر دیگری بروند. در حدی که بسیاری از خانواده ها برای حتی آنفولانزا هم حاضر نیستند به بیمارستان و پزشکان شهر بندرعباس مراجعه کنند.در این مورد شاید مهم‌ترین موضوع بحث هزینه هایی چون خدمات درمان، ویزیت و عمل در هرمزگان است و باید این سوال را مطرح کرد که چرا این تفاوت ها وجود دارد و این هزینه ها در استان هایی مثل یزد بسیار کمتر از هرمزگان است.


وضعیت بهداشت و درمان استان هرمزگان سال هاست که به یک معضل بی درمان تبدیل شده است به طوری که مردم مجبورند با صرف هزینه های گزاف، بیماران خود را به استان‌های همجوار جهت درمان ببرند.اما چرا استان هرمزگان و شهر بندرعباس مقصدی برای گردشگری سلامت نباشد و نتوانیم بندرعباس را با این عنوان معرفی کنیم؟ در این زمینه سوالات متعددی بوجود می آید. هزینه در مان در هرمزگان به چه صورت است؟ کمبود پزشک متخصص و فوق تخصص. کمبود فضای درمانی. اعتماد به پزشکان در هرمزگان. و..... که در گزارش بعدی بیشتر این موارد را بررسی خواهیم کرد.اما چرا یزد به عنوان مقصد گردشگری سلامت انتخاب شده است؟ چرا هرمزگانی ها یزد را گزینه اول برا ی درمان خود انتخاب می کنند؟

گردشگری سلامت در استان یزد

 شهر تاریخی یزد جدا از جاذبه‌های میراثی و تنوع آب و هوایی خود، شهری مناسب برای گردشگران در حوزه درمانی هم به‌شمار می‌رود. وجود ۵۴۵ پزشک متخصص، ۹۱۵ پزشک عمومی، ۳۰۰ دندانپزشک و همچنین ۱۵ بیمارستان دولتی در زمینه‌ی ارائه‌ خدمات پزشکی در کشور شاخص است. همین ظرفیت و پتانسیل باعث شده که در طول سال مراکز درمانی استان یزد از گوشه و کنار کشور به خصوص از استان‌های همجوار میزبان هزاران گردشگری باشد که روزانه به این شهر تاریخی سفر می‌کنند.البته در این میان، درمان ناباروری و جراحی قلب علاقه‌مندان خاص خود را برای استان یزد داراست. خیلی‌ها توریسم درمانی یزد را با مرکز ناباروری یزد می‌شناسند چرا که این مرکز اولین مرکز درمان ناباروری در ایران و خاورمیانه است و بیمارانی حتی از کشور‌های دیگر هم به این مرکز برای درمان به یزد سفر می‌کنند.

 

سعیده دبیری نژاد/ دریا