دریا نیوزمشکلات روند توزیع کتب درسی در هرمزگان

دریانیوز: مدتی است آموزش پرورش در راستای رفاه حال خانواده ها و با فلسفله دریافت سود کمتر و حذف واسطه، کتاب را از طریق مدارس توزیع می کند

، 11:32   /   کد خبر: 36012   /   تعداد بازدید: 177


دریانیوز: از آنجا که سالیان سال فروش کتاب های درسی برعهده بخش خصوصی یعنی کتاب فروشی ها بوده است؛ طی مراحل طولانی در ابتدا مسوولیت فروش کتاب دبستان، سپس دبیرستان(متوسطه دوره دوم) و فنی حرفه ای و در آخر راهنمایی(متوسطه دوره اول) از کتاب فروشی ها گرفته شده و برعهده مدارس گذاشته شد.مدتی است آموزش پرورش در راستای رفاه حال خانواده ها و با فلسفله دریافت سود کمتر و حذف واسطه، کتاب را از طریق مدارس توزیع می کند؛ اما این تغییر و تحول عده ای را مانند مدیران مدارس، کتاب فروشی ها و برخی از خانواده ها را ناراضی کرده است . در اینجا نظرات و دیدگاه های برخی از آنها را منعکس می نماییم.

توزیع کتب به نفع مدرسه نیست

مدیر یکی از مدارس متوسطه اول منطقه یک بندرعباس، در گفتگو با خبرنگار دریا گفت: در بخش توزیع کتاب دچار مشکل هستیم که این مشکلات فقط از سمت مدرسه نیست و خانواده‌ها هم ناراضی هستند. حتی بخش خصوصی (کتاب‌فروشی ها) هم دچار مشکل شده اند.به عنوان مثال؛ بنده باید بروم انبار کتاب و کتاب‌ها را دریافت کنم و بیاورم مدرسه که زحمت و هزینه‌اش برای مدرسه است.وی با اشاره به اینکه زحمات توزیع کتاب تماما به عهده مدرسه است، ادامه داد: این روند به نفع مدرسه نیست. چراکه مدرسه نمی تواند هزینه اضافی از والدین برای حمل کتاب دریافت کند و از طرفی باید هزینه حمل و نقل و دستمزد کارگر هم پرداخت نماید که حدود 600-700 هزار تومان می شود.آموزش و پرورش هیچ نیرویی در اختیار ما قرار نمی دهد، فقط براساس لیست و آماری که هست کتاب ها را جدا می کنند وتحویل می دهند و بقیه اش به عهده مدرسه است. مدرسه 400 جلد کتاب توزیع می کند، ولی سود حاصل از آن به حساب هیچ مدرسه ای واریز نمی‌شود تا حداقل جبران این همه زحمت شود.مدیر این مدرسه با اشاره به اینکه تعداد مدارس زیاد است و آموزش و پرورش نمی تواند کار حمل ونقل را انجام دهد، افزود: ما درخواست کرده ایم توزیع کتاب بازگردد به کتابفروشی ها که در این صورت خانواده ها به راحتی می توانند کتاب تهیه کنند و همانجا منگنه کنند و جلد بگیرند؛ د رغیر اینصورت دوباره کاری می شود. چراکه باید کتاب را از مدرسه بگیرند و ببرند منگنه کنند و همچنین بسیاری از خانواده ها به اینترنت دسترسی ندارند و کار با آن را بلد نیستند و برایشان سخت است که در سایت ثبت نام نمایند.

کاهش درآمد کتاب فروشی ها

این مدیر مدرسه ادامه داد: توزیع کتب که از کتاب‌فروشی‌ها گرفته شده است، موجب شده که مقدار سود عایدی این صنف کاسته شود. زیراخیلی چیزهای دیگر هم از دست می دهند. مثلا در کنار فروش کتاب، لوازم التحریر خریداری می شد و سودی برای آنها داشت. از سال گذشته قانون توزیع کتاب توسط مدرسه برای مقطع متوسطه اول تصویب شده است. اما کتاب فروشی ها در خواست داده اند که فروش کتاب درسی دوباره در کتاب فروشی ها انجام شود. اگر کتابی در طول سال گم می شد اتحادیه کتاب فروشان، کتاب را تهیه می‌کرد و تا اسفند ماه کتاب را به دستشان می رساند اما الان اگر کتابی گم شود خانواده دچار معضل می‌شود.

افزایش 70درصدی قیمت کتب درسی

رییس اتحادیه نوشت افزار، کتاب، روزنامه و محصولات فرهنگی بندرعباس در این خصوص به خبرنگار دریا گفت: دولت طبق قانون اساسی مقرر کرده است تمام تصدی ها برداشته شود و به بخش خصوصی واگذار شود.آموزش و پرورش که خود دارای شرکت های خصوصی است و هر میزان در آمد داشته باشد میان مدیران آن شرکت تقسیم می‌شود. حسین نمازی ادامه داد: بنده 45 سال است که در صنف کتاب فروشی مشغول به کار هستم و از زمانی که بخاطر می آورم کتب درسی بین کتاب فروشی ها تقسیم و توزیع می شد. قیمت کتاب ها پشت جلد است و فردی نمی تواند مبلغ بیشتری دریافت کند و این قیمت در سراسر کشور یکسان است. وی تصریح کرد: سال های قبل فروش کتاب از تیرماه آغاز می شد و در مرداد، شهریور و مهر چهار ماه ادامه داشت. مثلا اگر یک خانواده 5 فرزند داشت که دو نفر از آنها دبیرستانی و دو نفر دیگر راهنمایی و یکی از آنها دبستانی بود و مشکل مالی داشتتند؛ می توانستند برای یکی از آنها در ماه آغاز فروش؛ کتاب بخرند و دوتا دیگر را ماه بعد بخرند و فشار مالی هم وارد نمی شد.


سازمان آموزش و پرورش طی مراحل طولانی در ابتدا مسوولیت فروش کتاب دبستان، سپس دبیرستان(متوسطه دوره دوم) و فنی حرفه ای و در آخر راهنمایی(متوسطه دوره اول) را از کتاب‌فروشی‌ها گرفت تا بدون واسطه با سود کمتر کتاب را به دست دانش آموزان برساند. اما نه تنها قیمت کتاب کاهش نیافت؛ بلکه حدود 70 درصد افزایش پیدا کرده است. در صورتی که کاغذ کتاب‌های درسی با دلار 4200 وارد می شود و افزایش جهانی قیمت کاغذ را در خارج از ایران نداریم. نمازی تاکید کرد: امسال نسبت به سال گذشته قیمت کتاب حدود 70 درصد افزایش پیدا کرده است و شخصی که خریدار است از افزایش قیمت نسبت به سال گذشته اطلاعی ندارد. ما کتاب فروش ها می دانیم قیمت کتاب دوره هفتم سال پیش چقدر بوده است و الان چقدر است؟اولیا هم درگیر شده اند زیرساخت های اینترنتی در کشور ما درست نیست مخصوصا در استان هرمزگان اهالی روستاها که دسترس به اینترنت و کافی نت ندارند برای ثبت نام کتاب گرفتار و سر گردان شده اند. زمانی که فروش کتب درسی در کتاب فروشی ها بود مشکلی به وجود نمی آمد. سه ماه فروش وجود داشت و بین کتاب فروشی‌های سراسر استان تقسیم می شد ازدحام و شلوغی به وجود نمی آمد و به تعداد آمار در سراسر استان حتی روستا ها تقسیم می شد. الان فقط و فقط نارضایتی مردم را در بر دارد وقتی با مسئولین صحبت می کنیم، می گویند از مرکز تصمیم گرفته شده است ما نمی توانیم کاری انجام دهیم؛ حداقل می توانند مشکلات را انعکاس بدهند اما نمی دهند.

ارسال قطره ای کتب درسی؛ معطلی در صفوف طولانی

مدیر مدرسه ای دیگر در مقطع متوسطه دوم در گفتگو با خبرنگار دریا می گوید: هزینه کتاب به حساب وزارتخانه واریز می شود. زمانی که فروش کتاب بر عهده کتابفروشی ها بود کتاب به قیمت پشت جلد فروخته می شد و وزارت خانه درصدی تخفیف کلی برای کتابفروشی ها در نظر می گرفت اما برای مدرسه نه تنها سودی ندارد بلکه ضرر هم دارد زیرا به مدارس اعلام شده است نمی توانند درصدی بیشتر دریافت کنند یا از خانواده ها هزینه حمل و نقل کتاب را بگیرند و مدرسه باید هزینه حمل و نقل و کارگری که برای جابه جایی کتاب گرفته می شود را پرداخت نماید. کتاب به تعداد دانش آموزان نمی آید. اول مهر که کتاب می آید لیست کتاب ها کامل نیست و ممکن است به یک مدرسه کامل برسد و مدرسه ای دیگر دیرتر دریافت نماید.از دیگر معضلات این است که در انبار کتاب به دلیل گرما و ازدحام، شمارش کتاب اشتباه می‌شود چراکه افرادی که کتاب ها را دسته بندی می‌کنند با موضوع کتاب های هر رشته آشنایی ندارند و ممکن است در آمار دچار خطا شوند و کتاب ها کم و زیاد می شود و بعدا هیچکس متقبل نمی شود. خانواده ها هزینه کتاب را کامل پرداخت می کنند ولی کتاب کامل به فرزندانشان نمی رسد و مدرسه باید هزینه کند و دوباره کتاب بخرد. جالب‌ترین بخش ماجرا آن است که به دلیل ارسال قطره ای کتاب های درسی به مراکز توزیع مدارس مجبورند روزانه با اجاره وانت و اسیر کردن یکی دو نفر به مراکز توزیع کتب سرک بکشند و بعد از ساعتها معطلی در صفوف طولانی، چند کتاب دریافت کنند تا مبادا از قافله پخش عقب بمانند.

مزایا و معایب دریافت کتب درس از سامانه الکترونیکی

دریافت کتب مدارس از مسیر سامانه الکترونیکی دارای مزایا و معایب جدی است که از مزایای واگذاری الکترونیکی کتاب می توان به حداقل رسیدن اسراف کتاب و همچنین درگیر کردن خانواده‌ها به کسب سواد لازم برای دریافت الکترونیکی کتاب اشاره نمود.از مهمترین مشکلات این موضوع می‌توان به جدی نگرفتن ثبت در سامانه کتب و عادت داشتن خانواده به دریافت سنتی کتا بها اشاره نمود. بسیاری از خانواده ها به دلیل نداشتن آشنایی لازم و عدم ثبت نام به موقع در سامانه کتب، هم خود و هم مسئولین مدارس را دچار دردسری تمام نشدنی کرده‌اند. لذا باید چاره ای اندیشید تا نسبت به رفع مشکلات جاری این شیوه توزیع کتاب اقدام شود یا برای جلوگیری از دردسرهای بیشتر مدیران مدارس در ایام پرترافیک آغاز سال تحصیلی این شیوه از فروش کتاب به متولی اصلی و حرفه ای آن یعنی کتاب فروشی ها واگذار گردد.

 

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا