دریا نیوزضرورت برخورد قاطعانه با فروش و مصرف «قلیان» در بندرعباس

، 09:56   /   کد خبر: 35996   /   تعداد بازدید: 66


دریانیوز: نماینده هرمزگان در اتاق اصناف ایران با طرح این سؤوال که جزای استعمال دخانیات در فضای عمومی بایستی اطلاع‌رسانی و مطالبه شود، گفت: متأسفانه شاهد دهن‌کجی قلیان‌فروشان به قانون در اماکن عمومی، ساحل و پارک‌های بندرعباس هستیم.

مسعود محمدشاهی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، اسـتعمال دخانیات بـه‌عنـوان یکی از مهم‌تریـن عوامـل مرگ و میر در جهـان شــناخته شــده و در ســال‌های اخیــر مصــرف آن رواج گســترده‌ای داشــته اســت، اظهار داشت: ساحل شهر گردشگرپذیر بندرعباس به پاتوقی برای حضور جوانان و حتی نوجوانان برای مصرف قلیان تبدیل شده است.

وی در ادامه با اشاره به ماده ۷ آئین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل دخانیات، افزود: در این قانون آمده است، به منظــور حفــظ سـلـامت عمومــی، بــه‌ویــژه محافظــت در برابــر استنشــاق تحمیلــی دود محصـولات دخانی، اســتعمال ایــن مـواد در اماکــن عمومـی ممنـوع اسـت.

نائب رئیس اول اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان، بساط قلیان‌فروشان در حوالی بازار و ساحل را عامل نگرانی مردم و به‌ویژه بازاریان دانست و درخواست کرد: ضروری است مسؤولان رسیدگی به این وضعیت با تحکم بیشتری در راستای جمع‌آوری و مقابله با این معضل اجتماعی خانمان سوز برخود نمایند.

محمدشاهی در ادامه با اشاره به تأثیر منفی شیوع ویروس کرونا بر کسب و کار استان، تصریح کرد: تعطیلی واحدهای صنفی کافی‌شاپ و سفره‌خانه‌های قانون‌مدار استان از اسفندماه تا کنون بر افزایش فزاینده فعالیت قلیان‌فروشی‌های دوره‌گرد، بدون هیچ نظارتی در معابر، پارک‌ها و به‌خصوص ساحل شهر بندرعباس رشد قارچ‌گونهداشته است.

 وی در پایان ضمن تقدیر از اقدامات و برنامه‌های فرماندار بندرعباس، اداره نظارت بر اماکن عمومی و فعالان حوزه بهداشت محیط شهرستان گفت: امید است با برنامه‌ریزی دقیق و اقدامی بازدارنده، به این تهدید اجتماعی بزرگ پایان داده شود.