دریا نیوزمدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان : هرمزگان پیشگام در بازآفرینی بافت های فرسوده است

، 09:55   /   کد خبر: 35995   /   تعداد بازدید: 82


دریانیوز:  مدیر کل راه و شهرسازی استان هرمزگان توجه به شرایط محیطی، اقلیمی و حفظ سنت ها و بافت معماری پیشین استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: هرمزگان در ساماندهی و هدایت ساکنان بافت فرسوده در کشور همواره پیشگام بوده است.

«آرش رضایی» مدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان در نشستی که با حضور شهرداران استان هرمزگان و در حضور «سيدمسلم سيدالحسينی» عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران برگزار شد، اظهار داشت: امید است با همفکری یکدیگر بتوانیم شرایطی را در جهت توانمند کردن شهروندان ساکن در بافت های فرسوده فراهم آوریم که روز به روز شاهد کاهش معضلات اجتماعی در این دست محلات باشیم.

وی تصریح کرد: امروز توجه به بافت فرسوده و احیای آن با توجه به مشکلات روبنایی و زیرساختی متعدد آنها، یک ضرورت بسیار مهم در هرمزگان است و برخورد اصولی و منطقی با مشکلات این بخش شهری، کمک بزرگی به توسعه پایدار در شهرهای استان می‌کند.

رضایی با اشاره به اجرای طرح بازآفرینی محلات ناکارآمد شهری، بیان داشت: اجرای این طرح که البته با خود علاوه بر اهداف اقتصادی، اهداف فرهنگی و اجتماعی را نیز دنبال می کند، به کاهش بافت فرسوده در شهرها کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: برنامه بازآفرینی بافت‌های فرسوده با نگاه محله محوری در حوزه تامین خدمات روبنایی و زیربنایی، نوسازی مسکن و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در حال پیگیری است.

مدیر کل راه وشهرسازی استان هرمزگان در ادامه با اشاره به این که بخش وسیعی از اراضی محدوده‌ی شهری استان بافت ناکارآمد شهری است، افزود: با این حال هرمزگان در ساماندهی و هدایت ساکنان بافت فرسوده در کشور همواره پیشگام بوده است.

وی بیان داشت: فعالیت و عملکرد های قابل قبولی در دو دهه اخیر شکل گرفته و در نظر داریم با حضور دستگاه های متولی بتوانیم روند رو به رشد گذشته را در حوزه باز آفرینی بافت های ناکارآمد ادامه دهیم و عرصه را به گونه ای فراهم آوریم که فعالیت های کیفی‌تری را در این حوزه ها شاهد باشیم.

رضایی ضمن تقدیر از اقدامات شهرداران شهرهای مختلف استان هرمزگان در حوزه بازآفرینی بافت‌های فرسوده، اضافه کرد: یکی از بازوهای اجرایی ما شهرداران هستند به عنوان مثال در حوزه بندر کنگ و خمیر بافت طرحی در شورای عالی شهرسازی به تصویب رسید که این طرح را به طرحی ویژه و زبانزد اساتید این حوزه بدل کرد.

وی گفت: توجه به شرایط محیطی، اقلیمی و حفظ سنت ها و بافت معماری پیشین استان مد نظر ما قرار دارد و در این حوزه نیازمند توجه ویژه دولت هستیم تا این سنت ها به عنوان تاریخچه ای برای آیندگان به یادگار بماند.

وی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی امروز شهرداری‌های ما با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم می کنند با این حال باید کمک کنیم تا بتوانیم بافت شهری را در این استان به یک بافت کارآمد تبدیل کنیم.

مدیر کل راه وشهرسازی استان هرمزگان تاکید کرد: دولت با اجرای طرح بازآفرینی شهری، فرصت خوبی را به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده فراهم کرده و از آنجا که با تجمیع این بافت‌ها و ارائه خدمات می‌توان مشکلات و کمبودهای خدماتی را در این مناطق رفع کرد، پویایی و تحرک را در عمران و رفاه این مناطق رقم زده است.

وی افزود: باید در ساخت و سازها استفاده از نمادهای بومی و محلی و همچنین به کارگیری معماری سنتی این استان به عنوان یک سرمایه فرهنگی مهم مورد توجه باشد.