دریا نیوزتناقض گویی حتی در زمان کرونا

، 09:22   /   کد خبر: 35603   /   تعداد بازدید: 144


دریا نیوز:  اولین مبتلایان بیماری کرونا در ووهان در بازار خوراک دریایی کار می‌کردند یا در آنجا حضور داشتند مشخص شد؛ ولی با توجه به گسترش بیماری در افرادی که با حیوانات در تماس نبودند سازمان بهداشت جهانی انتقال انسان به انسان را نیز مد نظر قرار داده‌است.
 علایم بیماری شامل تب، سرفه های خشک و گاهی مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس، تندنفسی و گلودردو آبریزش بینی است. بسته به نوع کروناویروس، روش‌های انتقال آن متفاوت است. در برخی از موارد روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود بوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده‌است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند.افرادی که در ساختمان ادارات در کنار یکدیگر باشند، افرادی که در بازارها و فروشگاه ها در کنار هم هستند.
در ایران، در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸، به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در بیمارستان کامکار قم، شایعاتی درباره مرگ این بیماران به علت کروناویروس شکل گرفت.کم کم به تعداد مبتلایان افزوده شد و تمام کشور را فرا گرفت.
  روزانه آمار زیادی از مبتلایان و فوتی ها اعلام می شود و هر روز سیر صعودی دارد. از آنجایی که همه دنیا را فرا گرفته است . همچنین  سرعت انتقال این ویروس بسیار بالا است و تا کنون هیچ دارویی برای آن پیدا نشده است مسئولین هشدارهای پیشگیرانه و تدابیری اندیشیده اند و سعی می کنن مردم را آگاه کنند.اولین قدم تعطیلی مدارس بود تا بچه ها در خانه باشند و از ویروس در امان بمانند. اما بعد از تعطیلی مدارس بسیاری از خانواده ها دست فرزندان خود را گرفته و به مسافرت رفتند .
  به همه گیری و افزایش این بیماری با کمبود تجهیزات و کمبود کادر درمانی بسیاری از پرستاران و پزشک های کشور مبتلا به این بیماری شدند و جان خود را از دست دادند.این امر هم باعث ترس و توجه بسیاری از افراد و خانواده ها نشد در خانه نماندند و به خیابان ها هجوم آوردند برای خرید شب عید شاید بسیاری از افراد تا وقتی این ویروس را از نزدیک نبینند و یا لمس کنند به هشدارها واکنشی نشان ندهند.
  اما آن چیزی که این روزها بیشتر به چشم می آید هشدارهایی که از طریق صداو سیما برای مخاطبین خود آماده کرده و پخش می کند . صدا و سیما تمام سعی و تلاش خود را انجام می دهد که مردم را نسبت به این ویروس و سرعت انتقال آن آگاه سازد مجری و تیزرهای تبلیغاتی متعددی پخش می شود اما بلافاصله بعد از آن تبلیغات متعددی پخش می شود که مردم را به بیرون رفتن از خانه ترغیب می کندو تبلیغ فروشگاه های زنجیره ای که تخفیف های زیادی دارد و یا فروش فرش، فروش لوازم منزل و.....این تناقض رفتاری در صداوسیمای ایران بسیار مشهود و جای سوال دارد . آیا این تبلیغات که به صورت متعدد هم پخش می شود باعث ترغیب افراد به بیرون رفتن از خانه نمی کند. اگر این روزها سری به فروشگاه های زنجیره ای بزنیم با تبلیغاتی که در تلویزیون می شود اینقدر شلوغ است که نه جای پارک وجود دارد و نه حتی می توان وارد فروشگاه شد مگر نه اینکه یکی از راه های انتقال ویروس کرونا در مکان های سر بسته است. پس چرا سعی نمی کنیم افراد را منع کنیم که در چنین مکان هایی حضور نداشته باشند  تا شاهد انتقال هر چه بیشتر این ویروس نباشیم. یا چرا تبلیغ‌ها را به سمت و سویی نبریم که خانواده ها بعد از نابودی ویروس کرونا هم می‌توانند خرید کنند و یا به آنها این اطمینان خاطر را بدهیم که قیمت ها افزایش پیدا نمی کند تا در خانه بمانند و از هجوم آوردن و تجمع به سمت فروشگاه ها و مغازه ها جلوگیری کنیم و باعث نابودی این ویروس بشویم.

سعیده دبیری نژاد/دریا