دریا نیوزهشدار یک مشاور کودک به والدین هرمزگانی؛ ضرورت جلوگیری از کرونا هراسی در کودکان

دریا نیوز: کودکان همواره قربانی شیوه های ناصحیح تربیت والدین می شوند و به همین دلیل در سنین بالاتر ودر مراحل مختلف زندگی بخاطر  تربیت غیرصحیح با مشکل مواجه می شوند که نشان می دهد والدین نیازمند مهارت آموزی در تربیت فرزندان با توجه به شرایط امروز جامعه هستند

، 15:01   /   کد خبر: 35535   /   تعداد بازدید: 161


دریا نیوز: کودکان همواره قربانی شیوه های ناصحیح تربیت والدین می شوند و به همین دلیل در سنین بالاتر ودر مراحل مختلف زندگی بخاطر  تربیت غیرصحیح با مشکل مواجه می شوند که نشان می دهد والدین نیازمند مهارت آموزی در تربیت فرزندان با توجه به شرایط امروز جامعه هستند.
بیماری کرونا هم که در یکی دو هفته اخیر مردم کشورمان را با مشکلاتی مواجه کرده است، خانواده ها را دچار ترس و نگرانی کرده است و والدین گاهی از شیوه های ناصحیح برای آموزش به فرزندان شان نسبت به رعایت بهداشت فردی و... جهت مقابله با این بیماری استفاده می کنند که نظرات یک روانشناس و مشاور خانواده و کودک را در این خصوص جویا شدیم.فاطمه آسا گفت: والدین بایستی از کرونا هراسی که اثراتش در آینده رشدی کودکان هم اثرگذار است، خودداری کنند.آسا اظهار داشت: اگر بچه ها را بترسانید و دست شستن شان را به کرونا ارتباط دهید، این ارتباط شستشوی دست با کرونا همواره در ذهن کودکان تا سنین بالاتر می ماند ؛ درصورتیکه می توان با شعر وبازی، شستن دست ها را لذت بخش نمود واز ایجاد استرس و اضطراب در کودکان کاست.این مشاور خانواده و کودک تاکید کرد: والدین نباید به گونه ای اقدام نمایند که اضطراب کرونا تا بزرگسالی در ذهن کودکان باقی بماند و این « استرس پس از سانحه» می تواند اثرات منفی را در روند رشدی کودکان داشته باشد.وی به والدین توصیه کرد با پرهیز از وسواس زیاد نسبت به ضدعفونی کردن خانه و...؛ براساس توصیه پزشکان فقط به شستن دست ها پس از تماس با سطوح در بیرون از خانه اقدام نمود و تغذیه مناسب فرزندشان جهت تقویت سیستم ایمنی شان بپردازند واز ایجاد ایجاد اضطراب در کودکان خودداری کنند. آسا خاطرنشان کرد:والدین و بخصوص مادران در گام نخست بایستی خودشان به آرامش برسند تا دچار افسردگی ونگرانی شدید نشوند و از طرفی دیگر از این فرصتی که در کنار فرزندان شان هستند، برای بازی های فکری و خانوادگی ودسته جمعی وبانشاط پرانرژی با بچه ها استفاده کنند؛ زیرا آنها تشنه بازی و درکنار هم بودن شاد هستند. وی گفت: در علم روانشناسی  دارونماهایی به بیمار می دهیم که فقط شبیه قرص است وهیچ دارویی در آن وجود ندارد که بیمار با این باور که دارو مصرف می کند، بیماریش بهبود می یابد؛ حال در خصوص شرایط موجود اگر بهداشت فردی رعایت وتغذیه مناسب به کودکان داده  شود وباورمان هم این باشد که با رعایت این موارد، کودکان مان و خودمان بیمار نمی شویم، بسیار اثرگذار است. آسا بر لزوم پیشگیری و مدیریت ترس ونگرانی نسبت به کرونا تاکید کرد وگفت:از ترساندن و شستن دست کودکان با تهدید  بشدت باید خودداری کرد؛ زیرا این شیوه رفتاری باعث مراقبت بهداشتی کودکان نمی شود.
وی به والدین توصیه کرد که به بچه ها با لحن آمیخته با ترس و نگرانی و پرخاشگرانه نگویند که اگر دستت را نشویی، کرونا می گیری ویادستت را دهانت نکن  وچرا به این چیز و آن چیز دست زدی و... و  این رفتار فقط باعث ترس و نگرانی بیشتر واضطراب شدید  در کودکان می شود واین اضطراب تا سال ها در بچه ها ماندگار شده واثرات منفی روحی وروانی را در آینده نیز برایشان به ارمغان خواهد آورد. این مشاور کودک گفت: بایستی کودکان را اخبار مرگ ومیر ناشی از کرونا دور نگه داشت و آنها فقط بایستی بدانند این بیماری خطرناک است و بایستی پیشگیری کرد. وی گفت: با آرامش با کودکان صحبت کنید و ببینید اطلاعات شان از بیماری کرونا چه اندازه است و براساس میزان اطلاعاتی که از مدرسه، دوستان، تلویزیون، فضای مجازی و... دریافت کرده اند، متناسب با سن شان بااستفاده از فیلم، قصه، بازی، شعر و... برای آموزش بهتر شستن دست ها و رعایت بهداشت فردی شان استفاده کرد.آسا گفت: وقتی کودکان کارتون و انیمیشن وشعری درخصوص شستن دست ها و... را می بینند ومی شنوند، والدین می توانند به کودک شان بگویند برویم با هم انجام دهید که در چنین مواقعی کودکان هم استقبال می کنند واین شستن دست ها همراه با شادی وبرای شان لذت بخش است و همراهی بچه ها هم با والدین بیشتر خواهد بود. وی گفت: زمانی که مادر به کودکش بگوید که اگر کرونا داشته باشی، تورا در اتاق شیشه ای قرار می دهند و نمی توانی با پدر ومادر ارتباط داشته باشی، فقط ترس و اضطراب در کودک ایجاد می شود و شیوه پیشگیرانه صحیحی نیست.