دریا نیوز







علی رغم آماده بودن بازار جدید ماهی فروشان بندرعباس شهروندان محکوم به خرید آبزیان در شرایط غیربهداشتی هستند

دریا نیوز: وضعیت بازار ماهی فروشان پشت شهر و بخصوص دستفروشان ماهی فروش پشت شهر و پشت مسجد امام بندرعباس باعث شده است که چهره نازیبا و غیربهداشتی از شهر توریستی و مهاجرپذیر بندرعباس را به رخ مسافران و گردشگران بکشد و در ذهن آنها  این موضوع  تداعی می شود که در این شهر بهداشت جایگاه مناسبی ندارد و به همین دلیل عرضه آبزیان در بدترین شرایط ممکن در سايه عدم نظارت متولیان مربوطه صورت می گیرد

، 13:52   /   کد خبر: 35528   /   تعداد بازدید: 195


دریا نیوز: وضعیت بازار ماهی فروشان پشت شهر و بخصوص دستفروشان ماهی فروش پشت شهر و پشت مسجد امام بندرعباس باعث شده است که چهره نازیبا و غیربهداشتی از شهر توریستی و مهاجرپذیر بندرعباس را به رخ مسافران و گردشگران بکشد و در ذهن آنها  این موضوع  تداعی می شود که در این شهر بهداشت جایگاه مناسبی ندارد و به همین دلیل عرضه آبزیان در بدترین شرایط ممکن در سايه عدم نظارت متولیان مربوطه صورت می گیرد.
از آن طرف ساخت بازار جدید ماهی فروشان بندرعباس اگر چه هشت سال پیش کلید خورد، اما بعد از مدتی که به گفته سرمایه گذار و مجری این پروژه در حالیکه نیمی از بازار احداث شده بود، روند ساخت پروژه در آذر 93متوقف شد و چندین مرتبه دیگر این اتفاق افتاد و به ما می‌گفتند برای تعیین تکلیف شدن، پروژه متوقف شده و ایراد مشخصی هم ذکر نمی شد. این موضوع در حالی مطرح می شود و پیمانکار پروژه از حمایت مسئولان استان از جمله استاندار، شهردار، شورا، نمایندگان، دستگاه قضایی می گوید که بازاری که قرار بود سه ساله به بهره‌ برداري برسد، اما همچنان این بازار مورد بهره برداری قرار نگرفته است و در انتظار تصمیم مسئولان قرار دارد و شهروندان محکوم به خرید در بازار غیربهداشتی هستند که امکان ابتلای شهروندان به کرونا با توجه به شرایط غیربهداشتی بازار ماهی فروشان فعلی دور از انتظار نیست.
 آنطور که اوستا رضانیا مجری بازار جدید ماهی فروشان می گوید: این بازار درحال حاضر با 300 غرفه و در فضای 25 هزار مترمربع احداث شده است که 50درصد آن در زیرزمین به پارکینگ، خدماتی، انبار، سردخانه، تاسیسات، اداری، نمازخانه، اداری  و... اختصاص دارد که 200غرفه برای عرضه آبزیان و 100 غرفه هم برای عرضه مرغ و گوشت، موادپروتئنی، میوه و خشکبار، ادویه، پودر یخ، لوازم بسته بندی آبزیان و... در نظر گرفته شده است. همچنین درحاشیه بازار دو هزار مترمربع فضای هایپرمارکت، بانک، رستوران، فست فود، فروش تجهیزات صید وصیادی و... قرار دارد.وی در خصوص عدم تخلیه فاضلاب به دریا هم گفت: با نصب تجهیزات مورد نیاز جهت انجام مراحل پیش تصفیه و رسیدن آلایندگی و چربی، خونابه و... به حد استاندارد اقدام شده و پس از آن فاضلاب وارد شبکه فاضلاب شهری می شود.
به گفته سرمایه گذار  بازار جدید ماهی فروشان با راه اندازی این بازار هزار نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد خواهد شد. همچنین50 درصد از غرفه ها را ماهی فروشان خریده اند و این بازار بصورت هیئت امنایی با عضویت شهرداری، سرمایه گذار، شرکت تعاونی ماهی فروشان اداره می‌شود که در سال اول مدیریت به عهده سرمایه گذار می باشد.
  وی در خصوص حذف دلالان و فروکش کردن حباب قیمت ماهی با راه اندازی این بازار هم معتقد است: بستر لازم جهت فضای اداری استقرار دستگاه های نظارتی مانند دامپزشکی، بهداشت ودرمان، شیلات، تعزیرات، شرکت تعاونی،  ناظر مسائل شرعی بازار و... در این بازار وجود دارد و از طرفی فاصله بازار از درب بندر صیادی بندرعباس 20متر است که ده دقیقه ای می توان صید تخلیه شده را به بازار رساند و عرضه مستقیم آبزیان با قیمت غیرحبابی صورت گیرد.
  رضانیا می گوید: از طرفی دیگر این بازار که نظیرش فقط در دبی می باشد که آن بازار دیرتر از بازار ماهی فروشان بندرعباس شروع و زودتر ساخته شد، به گونه ای احداث شده است که می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد. وی به این موضوع نیز اشاره دارد که از سال 81 که شیلات با اخذ مجوزهای لازم از محیط زیست، بنادر و دریانوردی، راه و شهرسازی، استانداری، کمیسیون ماده 5 و... برای ایجاد موج شکن، اسکله و ساخت بندر صیادی را آغاز کرد و حدود ده سال بعد بازار ماهی فروشان وارد فاز اجرا شد و با دریا 110متر فاصله داریم و دریاخواری و تجاوز به ساحل صورت نگرفته و این بازار جزئی از بندرصیادی است و با توجه به تجربه ناموفق در بازار ماهی فروشان بلوار امام حسین(ع) و...، بهترین مکان جهت احداث بازار ماهی فروشان، همین مکان فعلی است.
به گفته وی در ضلع غرب وشرق بازار، فضای سبز و پارک حاشیه‌ای توسط این سرمایه گذار اجرا ودر زمان احمد مرادي فرماندار اسبق بندرعباس نیز مورد بهره برداری قرار گرفت‌؛ اما روند ساخت بازار ماهی‌فروشان بخاطر اختلاف سلیقه ها، به کندی پیش رفت ودر حال حاضر که آماده بهره برداری است وهنوز افتتاح نشده است.رضانیا گفت: توافقات و تفاهم هایی بین شهرداری و غرفه داران بازار ماهی فروشان فعلی و دستفروشان انجام شده و پس از انتقال به بازار جدید، بازار قبلی تعطیل می شود.

علی زارعی/دریا