دریا نیوزدستگاه های متولی بهوش باشند: خانواده ها در تنش‌های اجتماعی و اقتصادی تنها رها شده اند

دریانیوز: در گذشته ريش سفيدان جايگاه ويژه اي را در خانواده ها داشتند و پادرمياني شان بسيار اثرگذار بود

، 09:14   /   کد خبر: 35484   /   تعداد بازدید: 399


  قسمت دوم


  دریانیوز: تنش ها و اختلافات خانوادگی دیگر برای کسی واژه‌ای ناآشنا  نیست که تازگی داشته باشد یا از آن نشنیده باشد. در دادگاه های خانواده، زن و شوهرهایی را می بینید که به قول خودشان به آخر خط رسیده اند و نتوانسته اند با همفکری و پادرمیانی بزرگترها برمشکلات فائق آیند وحال از طریق دستگاه قضایی می خواهند مشکلات شان را برطرف نمایند. حال بماند که در گذشته ریش سفیدان جایگاه ویژه ای را در خانواده ها داشتند و پادرمیانی شان بسیار اثرگذار بود وبسیاری از اختلافات در حوزه های مختلف با کلام شان برطرف می شد و زن وشوهرهای زیادی با نصیحت و راهنمایی آنها، زندگی شان سروسامان می یافت. اما امروزه نقش ریش سفیدها کمتر شده و از آن طرف سطح توقعات افزایش یافته و مشکلات اقتصادی و... نیز چنگال خود را در قلب زندگی ها فرو برده است و باعث شده است کمتر خانواده ای را ببینید که از مشکلات شان و اختلاف‌های خود یا اطرافیان گلایه نداشته باشند. از آن طرف دستگاه های دولتی متولی نیز بنظر می رسد در این بخش ها کوتاهی کرده اند واین موضوع باعث افزایش اختلافات و تنش ها در خانواده ها و افزایش حجم پرونده های قضایی و.... شده است ونیاز است که به موضوع پیشگیری در این حوزه نیز توجه بیشتری شود و برنامه ریزی مدون تر و بهتری صورت گیرد. در ادامه سلسله گزارش هایی با این موضوع، قسمت دوم گزارش را که گفتگو با برخی شهروندان می باشد، مرور می کنیم. در این گزارش نیز با ما همراه باشيد.


 دوری از مبانی دینی
  برخی از شهروندان مشکلات خانوادگی را بدلیل بی‌توجهی به مبانی دینی و سست شدن اعتقادات مذهبی و سبقت در توجهات به مادیات می دانند که در این بخش بایستی بگونه ای عمل شود تا خانواده ها و بخصوص جوانان بهتر با ارزش های اسلامی آشنا شوند و در زندگی از آنها استفاده کنند و الگوسازی شود.


  جلسات و ماموریت ها
  عباسی که سه فرزند دارد و خودش وهمسرش کارمند هستند و هردو از صبح تا ساعت 8 تا 9شب در اداره و بعد هم جلسات و ماموریت های مختلف هستند و خسته و برای خواب برمی گردند و در واقع خانه نقش خوابگاه برایشان بازی می کند و گاهی هم ماموریت های چند روزه خارج از استان بوده و این وضعیت باعث شده است که یک پرستار برای بچه های شان بگیرند، می گوید: شرایط کاری به گونه ای است که کمتر در کنار فرزندان مان هستیم و خودمان هم متوجه افسردگی و ناراحتی آنها شده ایم و می‌دانیم بچه ها علاوه بر امکانات، به محبت و حضور والدین هم نیاز دارند و نبودشان را با هیچ چیز نمی توان جبران کرد؛ اما متاسفانه شرایط موجود جامعه به گونه ای است که زمانی که زن و مرد با همدیگر کار می کنند، بازهم چرخ زندگی با گرانی های این چندساله و بخصوص دو سه سال اخیر به سختی می چرخد و از آن طرف هم سطح توقعات و چشم و هم چشمی ها افزایش یافته است. شهریه مدرسه و هزینه های بالای تحصیل، هزینه گران درمان، وسایل و امکانات زندگی و.... باعث می شود که فقط شب و روز تلاش کنیم تا در هزینه های زندگی درمانده نشویم و این موضوع باعث می شود از فرزندان و حتی خودمان غافل شویم و این وضعیت موجب شده گاهی با همسرم هم اختلافاتی داشته باشیم. اما واقعا گاهی می مانیم که چه کاری بایستی انجام دهیم که صحیح است و به زندگی مان کمتر لطمه وارد شود.


  ساعات مدرسه
  مصلحی کارمند یکی از ادارات بندرعباس هم می گوید: يكي از بزرگترين مشكلاتي كه خانواده هاي ايراني با آن دست و پنجه نرم مي‌كنند، در خصوص فرزندانشان ساعت شروع مدرسه هست كه خود باعث پايين آمدن سطح يادگيري و كاركرد و بازدهی دانش آموزان مي‌شود. دانش آموز بايد ساعت 6تا ٦:٣٠ از خواب بيدار شده و ساعت ٧ الي ٧:١٥ در مدرسه حاضر شوند. در صورتي كه هنوز غرق خواب بوده و فكر نكنم تا ٨:٣٠ دقيقه بدن بچه ها به حالت بيداري كامل در بياييد تا بتواند سرحال در كلاس درس بنشيند.در حالي كه در كشورهاي پيشرفته، كما اينكه در كشورهاي حوزه خليج فارس ساعت مدرسه رفتن دانش آموزان راس ساعت ٩:٠٠ صبح مي‌باشد كه دانش آموزان كاملا سر حال صبحانه خورده و در كلاس درس حاضر مي‌شوند كه در نتيجه با افزايش كارايي او همراه مي‌شود. البته اين موضوع بايد مورد بحث و بررسي قرار گيرد. چون با رفتن ساعت ٩:٠٠ به مدرسه، والدين آنها نيز مي‌توانند با دادن صبحانه كامل به بچه ها آنها را روانه مدرسه كنند.


  خانه آپارتمانی
  شهروندی دیگر معتقد است که زندگی در خانه های کوچک آپارتمانی که برخلاف خانه های بزرگ ویلایی گذشته باعث می شود تحرک را از اعضای خانواده و بخصوص کودکان گرفته شود واز آن طرف باعث می شود که در خانه مرتب به بچه ها تذکر دهیم که ندوند و بازی پرسروصدا نکنند و به همین دلیل بچه ها را وادار می کنیم که با تلویزیون و بازی های رایانه ای و فضای مجازی خودشان را سرگرم کنند که نامناسب هستند. تماشای برنامه‌های تلویزیون حتی شبکه پویا هم چندان مناسب نیست و در برخی برنامه هایش، حرکات و کلمات بد و نامناسب را کودک از آن می آموزد. برخی کودکان که ساعت ها به تماشای فیلم های سینمایی وسریال و... در شبکه های مختلف می نشینند که مناسب سن شان نیست. متاسفانه در کشورمان به این بخش هم توجه نشده است. از طرفی دیگر استان هرمزگان هم که با کمبود اماکن تفریحی، فرهنگی، ورزشی و.... مواجه است و ساحل بندرعباس هم که آلوده به فاضلاب و دود قلیان و... است و برای کودکان و خانواده ها ضرر دارد. این موضوعات باعث می‌شود که انرژی کودکان تخلیه نشود و تفریحات مناسبی نداشته باشند و فقط با امر و نهی والدین مواجه شوند. بطور حتم این شیوه زندگی بر کودکان اثر منفی خواهد گذاشت و بایستی برای آن توسط دولت چاره اندیشی شود. این موضوع باعث می‌شود کودکان بیشتر اوقات در خانه حبس شوند و نیاز به تفریح و گردش دارند. از طرفی دیگر هزینه‌ها هم بالاست که بردن بچه ها به پارک بادی و... بسیار هزینه بر است.


  درس بچه ها
  خانم برزکار که در موسسه ای در بندرعباس فعالیت دارد، هم می گوید: یکی از مشکلاتی که من از چندتا از والدین شنیدم این است که بعضی معلمان در برخی مدارس به درس بچه ها اهمیت چندانی نمی دهند ، یعنی درس می‌دهند، ولی برای شان مهم نیست بچه ها درست یاد بگیرند و درست درس ازشون نمی‌پرسند  و خانواده ها خودشون مجبورند کل وقتشان در خونه برای دانش آموز بگذارند و با بچه‌هاشون کار کنند. چند بار هم از والدین بچه ها شنیدم که در بعضی مدارس، آهنگ هایی در  زنگ تفریح ها پخش می شود برای شادی بچه ها که اصلا مناسب بچه ها نیست و خانواده ها گله دارند.


  مصوبات مجلس
برخی از شهروندان هم امیدوارند نمایندگانی انقلابی و مردمی در این دوره به مجلس راه یابند تا مشکلات مردم و خانواده ها را بهتر درک کنند و مصوباتی را برای رفع این مشکلات داشته باشند.


  اعتیاد در محلات
  خانم بندری هم می گوید: زیر مجموعه و ریشه غالب مشکلات خانوادگی درسطح محلات به مشکل اعتیاد برمی‌گردد. خانواده هایی که بخاطر اعتیاد والدین، بنیاد بسیار سستی دارند و بچه ها نقش حمایتی لازم را نمی‌توانند از خانواده دریافت کنند و از آنجایی که این مشکل تبدیل به یک اپیدمی شده است، از دیگر نزدیکانشون هم نمی‌توانند انتظار حمایت چندان یا پررنگی داشته باشند و در نتیجه ناامنی روانی فوق العاده زیادی را تجربه می‌کنند که همین سبک مشکلات باعث می شود، سرریز روانیش را در مدرسه و در برخورد  با بچه های دیگر داشته باشند که در شکل های مختلف، رفتارهای پرخاشگرانه و هنجارشکنانه و یا انزوا و گوشه گیری خودش را نشان می‌دهد و سیستم مدارس در اکثر موارد نتوانسته برای این دانش آموزان تغییری که نیاز دارد را پیاده کند و تا حدودی آن جنبه حمایتی رو داشته باشه و خواه ناخواه اعتیاد با خودش فقر اقتصادی و مالی رو هم به همراه داردکه باز هم باعث افزایش تنش و اضطراب خانواده ها می شود.


 ضعف اطلاع رسانی
  برخی دیگر از شهروندان هم عنوان می کنند مردم نمی‌دانند برای رفع مشکلات خانوادگی شان و تربیت فرزندان شان بایستی به کجا مراجعه کنند و مشاوره دریافت کنند و اطلاع ندارند که آیا بصورت تلفنی هم می توانند مشاوره دریافت کنند یا خیر؟ مشخص نیست کدام دستگاه متولی این بخش است؟


  مسجد
برخی از شهروندان هم معتقدند از یک طرف بایستی در مساجد شرایط به گونه ای فراهم شود تا کودکان، نوجوانان و جوانان جذب برنامه های مسجد شوند که بچه مسجدی‌ها کمتر به انحراف کشیده می شوند و در زندگی هم مشکلات شان با فرزندان و همسرشان به مراتب کمتر است و از طرفی دیگر بایستی در مسجد برنامه های مهارت‌های زندگی، احکام و... برای جوانان و خانواده ها برگزار شود تا استفاده کنند و به سئوالات شان در حوزه‌های مختلف پاسخ داده شود. خانواده ها برای تربیت فرزند ویا رفتار همسرشان گاهی بامشکل برمی خورند و نمی دانند چه کار کنند که اگر بصورت هفتگی مشاوران خانواده و تحصیلی، روانشناس و... در مساجد حضور داشته باشند، بطور حتم بهتر می توانند خانواده ها را راهنمایی کنند تا آنها بر مشکلات فائق آیند و راه حل های اصولی و علمی را بیاموزند وپیاده سازی کنند.


  چشم وهم چشمی
  مصلی نژاد، شهروند دیگری است که می گوید: خیلی عوامل در بروز اختلافات و تنش های خانواده ها اثرگذار است. اما به نظر من همه آنها ریشه در عوامل مادی و معنوی دارد که متاسفانه عوامل مادی تاثیر گسترده و بیشتری دارد. چه کسی که ثروتمند هست و همه اعضای خانه بخاطر مسائل چشم و هم چشمی و کلاس گذاشتن‌های بیخودی امروزی با همدیگر دچار اختلاف سلیقه و نظر و بوجود آمدن تنش هستند و چه افراد طبقه متوسط و پایین جامعه که بدلیل نداشتن امکانات اولیه زندگی و از طرفی داشتن انتظارت بالا با همدیگه دچار تنش و اختلاف و نارضایتی هستند وهمه عوامل اجتماعی و مذهبی و سیاسی و... را تحت تاثیر خودش قرار داده و همه آنها در نهایت منجر به اختلافات عمیق می شود.

 

علی زارعی/ دریا

لینک قسمت اول:

http://www.daryanews.ir/news.php?id=35475