دریا نیوزلزوم آغاز آموزش بهیاری در هرمزگان

، 08:33   /   کد خبر: 35481   /   تعداد بازدید: 145


  دریانیوز: درحالی‌که مسئولان ارشد دانشگاه علوم پزشکی و آموزش و پرورش استان بارها موافقت خود را با آموزش بهیاری در استان اعلام کرده اند و اعلام آمادگی کرده اند؛ اما آموزش ها همچنان وارد فاز اجرا نشده است که جای بسی تامل است.این موضوع درحالی اتفاق می افتد که هرمزگان با کمبود شدید نیروی انسانی در حوزه های مختلف مواجه است و نیازمند بهیار، پرستار، پزشکان متخصص و فوق تخصص و.... می باشد و بایستی آموزش ها و جذب نیروهای مورد نیاز هرچه سریعتر صورت گیرد تا مردم از خدمات درمانی مناسبی برخوردار شوند؛ اما بنظر می رسد برخی‌ها عزم چندانی برای تحقق این مهم ندارد. وضعیت نابسامان بهداشت ودرمان در استان باعث شده است که برخی بیماران از گذشته تا کنون برای درمان شان به سایر استان های کشور از جمله یزد، شیراز، تهران و... رهسپار شوند ودر آنجا خدمات درمانی مورد نیازشان را دریافت کنند.

در حالیکه این استان ها برخلاف هرمزگان شرایط درمانی مطلوب تری دارند و نیروی موردنیازشان را دارند و رضایت بیماران را جلب می کنند؛ اما استان هرمزگان همچنان با کمبود شدید تخت بیمارستانی، نیروی انسانی، تجهیزات درمانی و... مواجه است و گاهی بیماران به دلیل همین کمبودها جان شان را از دست می دهند. این کمبودها در شهرستان ها و مناطق روستایی بیشتر است و بیماران همواره از این کمبودها گلایه مند هستند وگاهی جان شان را ازدست می دهند. انتظار می رود استاندار هرمزگان به عنوان نماینده عالی دولت در استان دستور دهندآموزش بهیاری در هرمزگان آغاز شود تا با جذب آنها، بخشی از نیاز درمانی استان برطرف شود. همچنین در احداث بیمارستان های استان تسریع شود و تامین نیروی مورد نیاز این مراکز درمانی درحال ساخت و کمبودهای فعلی مدنظر قرار گیرد تا مشکلات موجود برطرف گردد و عدالت بهداشتی ودرمانی در استان فراهم شود تا اینکه بیماران دغدغه چندانی نداشته باشند.

اگر که بهیار و پرستار در مراکز درمانی استان به اندازه مورد نیاز داشته باشیم، از یک طرف بر نیروهای مورد نیاز فشار وارد نمی شود و از طرفی دیگر میزان خدمات‌رسانی به بیماران افزایش می یابد. وزیر بهداشت نیز تاکید داشت که این پرسنل بایستی خدمات اولیه درمانی را به بیماران انجام دهند و سپس به پزشک ارجاع داده شود که نشان دهنده اهمیت نقش وجایگاه پرستاران، بهیاران و... در سیستم درمانی است. اما متاسفانه در هرمزگان حتی جمعیت پرستار استان با استاندارد بسیار فاصله دارد وبایستی دوبرابر جمعیت فعلی پرستار به سیستم درمانی استان تزریق شود تا کمبودها برطرف شود.  حق مردم هرمزگان نیست که با کمبودهای مختلف در حوزه بهداشت ودرمان مواجه شوند ونیاز است که تدابیر لازم توسط دولت برای رفع این کمبودها اندیشیده شود تا عدالت درمانی در هرمزگاني که همچنان واژه محرومیت را یدک می کشد، برقرار شود و بیمارانی جان شان را بدلیل کمبودها در حوزه های مختلف از دست ندهند. چرا در حالیکه استان های مختلف واز جمله استان های همسایه هرمزگان در حال تربیت بهیار هستند‌، اما در هرمزگان در این بخش تعلل می شود وبرخی ها عزمی را در این بخش ندارند؟


علی زارعی/ دریا