دریا نیوزجزئیات نجات کوهنوردان تهرانی در ارتفاعات فین

  دریانیوز: بارندگی چند روز گذشته در استان هرمزگان باعث سیلابی شدن بسیاری از روردخانه های کوچک و بزرگ و همچنین آبگیری معابر شهری شد. البته از یک هفته قبل اداره هواشناسی و ستاد بحران استان اطلاعیه‌های متعددی را صادر کردند و هشدارهای لازم را به هم دادند

، 10:57   /   کد خبر: 35381   /   تعداد بازدید: 379


  دریانیوز: بارندگی چند روز گذشته در استان هرمزگان باعث سیلابی شدن بسیاری از روردخانه های کوچک و بزرگ و همچنین آبگیری معابر شهری شد. البته از یک هفته قبل اداره هواشناسی و ستاد بحران استان اطلاعیه‌های متعددی را صادر کردند و هشدارهای لازم را به هم دادند.
 جمعه با اوج بارش ها با خبر شدیم که 4 نفر از کوهنوردان که از خارج استان آمده اند اقدام به پیماش در کوه های اطراف شهر فین نموده اند و با سیلابی شدن رودخانه ها در کوه ها ماندگار شده اند و از جمعیت هلال احمر درخواست نجات کرده اند. این چهار دره نورد بدون توجه به وضعیت آب و هوایی منطقه وارد مسیر دره ناشناخته ای شدند که با بارش‌های شدید و بالا آمدن آب رودخانه گرفتار شدند. پس از 4 روز تلاش بی وقفه امدادگران هلال احمر و هیئت کوهنوردی و محلی های منطقه توانستند کوهنوردان را سالم پیدا کرده و از منطقه خارج کنند.
  با شنیدن این خبر به سراغ مسعود محمدی مسئول این عملیات رفتیم تا با جزئیات بیشتر این عملیات آشنا شویم.
محمدی نجاتگر و امدادگر داوطلب جمعیت هلال احمراست، شغل اصلی وی  آتش نشان است، مربی امداد و نجات کوهستان در هلال احمر است و از سال 81 با جمعیت هلال‌احمر همکاری می کند .همچنین مسئول کارگروه جستجو و نجات هیئت کوهنوردی است.این امدادگر در زمینه همکاری جمعیت هلال احمر و تیم کوهنوردی در ابتدا بیان کرد: با ارتباط خوبی  که بین هیئت کوهنوردی استان و جمعیت هلال احمر  هرمزگان وجود دارد، در عملیات‌های امداد کوهستان اعضای تیم کوهنورد کمک های زیادی برای نجات افراد  انجام می دهند و خودشان داوطلبانه حاضر می‌شوند و چه در لباس هلال احمر یا پوشش هیئت کوهنوردی هیچ  فرقی ندارد مهم خدمت رسانی است.
  محمدی در خصوص حادثه کوهنوردان درروزهای بارانی می گوید: روز شنبه بعد از درگیری سیل و بارندگی ساعت 11 صبح با من  تماس گرفتند که چند نفر با جمعیت هلال‌احمر ارتباط برقرار کرده اند و اعلام کردند که در کوه هستند و در نقطه ای مانده اند که سیلابی شده و نمی توانند از رودخانه رد بشوند و یک نقطه جی پی اس ارسال کرده‌اند و چند شماره تلفن.
  محمدی در ادامه افزود: چون در آن لحظه به دلیل شرایط جوی امکان پرواز بالگرد وجود نداشت، به کوهنوردان پاسخ دادند که به دلیل شرایط جوی در حال حاضر امکان بلند شدن هلی کوپتر نیست .کوهنوردان در همان نقطه ماندند به این نیت که تنها راه نجاتشان  می تواند بالگرد باشد .شرایط جسمانی کوهنوردان خوب  بود و آذوقه به اندازه سه روز همراه خود داشتند.  ولی ما در بندرعباس یک تیم تشکیل دادیم، تیم امداد آماده  شد جمعیت هلال احمر دستورات لازم برای اعزام تیم امداد کوهستانش را صادر کرد و مدیرعامل و بقیه مدیران و معاونان عملیات را رصد می کردند.
  مسئول عملیات امداد و  نجات بیان کرد: در همان اول صبح دستور پرواز بالگرد صادر شد، تصمیم بر آن شد تا  یک تیم هیئت کوهنوردی زمینی حرکت کند و تیم واکنش سری هلال‌احمر از طریق بالگرد حرکت کند. تا پای هلی کوپتر هم رفتیم و دقیقا قبل از حرکت دستور دادند به دلیل بارش هایی که در منطقه جاسک و چابهار صورت گرفته اولویت های اعزام بالگرد بر اساس تعداد افراد درگیر در یک حادثه است اگر آنجا 100 نفر درگیر باشد خوب اولویت با آن مکان است. حرکت ما با بالگرد لغو شد، و قرار شد ما به صورت زمینی به سمت کوهنوردان در منطقه فین برویم. در چنین وضعیتی باز هم مسئولین هلال احمر در حال رایزنی و پیگیری ارسال بالگرد بودند.تیم متشکل از بچه های هلال‌احمر در واقع یک تیم امدادی از تیم واکنش سری هلال احمر و یک تیم از امداد کوهستان هیئت کوهنوردی با دو ماشین به منطقه اعزام شدند، به منطقه فین رفتیم و شرایط آب را بررسی کردیم،  در آنجا تصمیم گرفتیم که از کدام منطقه وارد بشویم.
  مسعود محمدی در خصوص نقطه دقیق حضور کوهنوردان گفت: ما از طرف دیگر با شهردار رویدر هم در ارتباط بودیم وایشان  یک تیم 3نفره اعزام کرده بودند .از سمت روستای مهدی آباد رویدر که روستایی در نزدیکی آن منطقه بود. ولی چون مرز بین رویدر و فین بود ما می توانستیم از دو مسیر اقدام کنیم. نقطه ای که کوهنوردان حضور داشتند 40 دقیقه بعد از خود شهر فین بود.
  محمدی می گوید عملیات ما آغاز شده بود ما وارد منطقه شدیم چند بار به آب زدیم ولی امکانش وجود نداشت. حدود ساعت یک ظهر بود که بالگرد به منطقه در حال جستجو اعزام شد.ولی چون بالگرد باید قبل از غروب آفتاب به آشیانه اش برگردد. توانستیم حدود یک ربع تا بیست دقیقه روی منطقه دور بزنیم .آمدن بالگرد به ما کمک کرد تا با ایجاد صدای بالگرد کوهنوردان از دره به سمت بالا بیایند و این احتمال را بدهند که برای نجات آن ها رفته اند. از دره بیرون آمدند و تلفن هایشان دسترس شد و تماس گرفتند و اعلام کردند که شرایط ما خوب است . هلی کوپتر را دیدیم، دست تکان دادیم ولی ما متوجه نشدیم چون آن‌ها در عمق دره بودند.
  نجاتگر هلال احمر می گوید: کوهنوردان با تماس با ما شرایط خودشون را اعلام کردند و گفتند منتظر هستیم که حجم آب کم بشود تابتوانیم از رودخانه رد بشویم .اطلاعی که ما داشتیم گفته بودند که کوهنوردان از روز چهارشنبه آمدند در منطقه ولی متوجه شدیم که از روز پنج شنبه وارد این منطقه شده اند و بر این اساس که گمان بر این بود که از روز چهارشنبه وارد کوهستان شده اند و چند روز در منطقه باشند، احتمال ریسکشان می رود بالا و در واقع احتمال اینکه مصدومیت داشته باشند و یا مصدوم بشوند وجود دارد و باید خودمان را سریع تر به آن ها برسانیم.
  محمدی می گوید محلی ها خوب منطقه را می شناختند و از ساعات اولیه عملیات همراه ما بودند  با تماسی که کوهنوردان با ما گرفتند محل دقیق آن ها را مشخص کردیم، با تیم رویدر هماهنگی های لازم انجام شد و نقطه دقیق را به آن ها اطلاع دادیم. در این منطقه فقط یک جا وجود دارد که می توان اسکان داشت. محلی ها کاملاً اشراف داشتند به آن منطقه و باعث شد تا زودتر به آن منطقه برسیم.
  مسئول عملیات امداد و نجات افزود: شب اول تصمیم گرفتیم به دلیل ریسکی که پیمایش شبانه در کوه دارد در منطقه فین تیم را در حالت تعلیق در بیاوریم، تا تیم حرکت نکند و فردا صبح تصمیم بگیریم اگر تیم رویدر به کوهنوردان  رسید، بعد از آن چه تصمیمی بگیریم.ساعت 6:30 صبح با ما  تماس گرفتند و گفتند که تیم رویدر که تیم سه نفره هستند به کوهنوردان رسیده ، بسیار از این موضوع خوشحال شدیم و کوهنوردان در سلامت کامل هستند.
  در ادامه عملیات باید کوهنوردان و تیمی که به آنان رسیده را از رودخانه رد کنیم.ما باید از جناحی دیگر واردبشویم.رودخانه در مسیرمان بود و یک معدن، با هماهنگی که با شهرداری فین انجام شد، با ماشین آلات کارگاهی راه را برای ما باز کردند تا بتوانیم از رودخانه رد بشویم. بالاخره از رودخانه رد شدیم و وارد روستایی شدیم به نام گل اندام و درآخرین تماسی که با ما داشتند، گفتند که تانیم ساعت دیگر به روستای گل اندام میرسیم و ما پیمایش را متوقف کردیم و در همان روستا منتظر ماندیم تا بیایند و بتوانیم با هم از آن رودخانه رد بشویم.
  محمدی در ادامه گفت: بالاخره افراد به ما رسیدند بعد از پیمایش فراوان، و 2 روز ماندن در کوهستان همگی آنها در صحت و سلامت کامل بودند و باعث خوشحالی تمام تیم شد. ما متوجه شدیم به جزآن  4 نفر کوهنورد، 7 نفر دیگر از محلی ها که دو تیم 3 نفره ویک تیم 1 نفره برای کمک به کوه رفته بودند که ما از این افراد اطلاعی نداشتیم. افراد محلی از روستای دشت، مهدی آباد روستای گل اندام توانستند در ابتدا به کوهنوردان برسند. ما نمی‌دانستیم که این تعداد افراد محلی برای کمک و امداد رفته اند. محلی ها در این عملیات بسیار زحمت کشیدند و در تمام مراحل یاریگر ما بودند.
  نجاتگر هلال احمر بیان کرد: بعد از آن همگی توانستیم با لودری که ماشین ما را بوکسل کرد از رودخانه رد بشویم. چون حجم آب خیلی زیاد بود. برگشتیم و به منطقه فین رسیدیم. چهار نفری که مفقود شده بودند، دچارهیچ آسیب‌دیدگی نبودند و این باعث خوشحالی تیم ما ومحلی ها بود. کوهنوردان بعد از استراحت در شهر فین به بندرعباس اعزام شدند تا به تهران بازگردند.
محمدی در خصوص مفقود شدن و در کوه ماندن کوهنوردان، اظهار داشت: کوهنوردان پیش بینی ها را دست کم گرفته بودند فکر می کردند بارش کم باشد و آشنایی نداشتند با بارندگی منطقه و خطای آن ها این بوده که با پیش بینی غیرصحیح به منطقه آمده بودند.
  محمدی مربی امداد و نجات کوهستان در زمینه عملیات‌های امدادی کوهستان می گوید: موردی که ما در انجام عملیات بسیار با آن روبرو می شویم و یکی از مشکلات ما است، در زمینه بالگرد است، جمعیت هلال احمر یک بالگرد  دارد و در بسیاری موارد بالگرد هلال احمر ماموریت است به استان‌های دیگر و یا در حال عملیات خود در استان است.ما بخواهیم بالگرد از ارگان های دیگر بگیریم یک مقدار دیر به ما اعتماد می کنند و وقتی که هماهنگی انجام می شود دیر شده است و زمان ما کم است.
  وی همچنین افزود: ما  شرایط را بهتر درک می کنیم چون در آن موقعیت بوده ایم و فقط بالگرد در آن شرایط می‌تواند در کوهستان باشد ولی مسئولی که در آن اداره است گاهاً شرایط را نمی داند و انتقال یک مسدوم در کوهستان می‌تواند حوادث بعدی را به دنبال داشته باشد. برا ی انتقال یک مصدوم که نتواند راه برود، باید حداقل سی نفر نیرو داشته باشیم تا بتوانیم آن را انتقال بدهیم و زمان دو ساعت تبدیل می‌شود به 7 یا 8 ساعت و حادثه های بعدی را هم به دنبال خواهد داشت.  مورد بعدی تجهیزاتی که بچه های کوهنوردی استفاده می‌کنند، تجهیزات به صورت شخصی است و هزینه های آن بسیار زیاد است یک کفش کوهنوردی یک یا دو میلیون است. کوله پشتی کوهنوردی دو یا سه میلیون قیمت آن است. تمام تجهیزات فردی است و هیچ بودجه و متولی درواقع در بحث کوهستان در استان نداریم، جمعیت هلال‌احمر و هیئت کوهنوردی ساختارشان به شکلی نیست که بتوانند این هزینه‌ها را قبول کنند و بپذیرند. محمدی در پایان افزود: جمعیت هلال احمر تا جایی که در توان داشته باشد تجهیزات خود را در اختیار امدادگران قرار می دهد، اما در واقع نمی‌تواند به تعدادزیاد از این تجهیزات خریداری کند.
باید در واقع یک ارگان، سازمان، نهادی متولی امداد و نجات کوهستان بشود تا بتواند این هزینه ها و بودجه ها در آن دیده شود.

سعیده دبیری نژاد/ دریا