دریا نیوزهمايون اميرزاده: تعداد سلبريتي‌هاي ميلياردي، کمتر از فعالان فرهنگي است

دریا نیوز: مدير انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: شرط شموليت مالياتي اين است که شفافيت مالي باشد. اظهارنامه‌ها بايد در موعد مقرر ارائه شود و مي‌توان تبصره‌هايي را بر مبناي دريافت‌هاي ميلياردي هنرمندان اتخاذ کرد

، 14:57   /   کد خبر: 35180   /   تعداد بازدید: 320


دریا نیوز: مدير انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: شرط شموليت مالياتي اين است که شفافيت مالي باشد. اظهارنامه‌ها بايد در موعد مقرر ارائه شود و مي‌توان تبصره‌هايي را بر مبناي دريافت‌هاي ميلياردي هنرمندان اتخاذ کرد.

به گزارش فارس، همايون اميرزاده، مدير انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامي، در گفت‌وگو با شبکه خبر درباره معافيت مالياتي اهالي فرهنگ و هنر و در پاسخ به اين سوال که چرا بايد بازيگري که براي چند روز بازي در يک فيلم يا سريال بيش از يک ميليارد درآمد دارد از ماليات معاف شود؛ در حالي که درآمدها در حوزه‌هاي مختلف هنر مثل نشر اينگونه نيست، گفت: بايد نگاه کلي و منصفانه داشته باشيم؛ چرا که دايره شمول، گسترده است، ما فقط 200 هزار نفر در بخش هنر، 3500 موسسه قرآني، بالغ بر 70 هزار فعال قرآني در اقصي نقاط کشور، 4 هزار ناشر فعال و 1500 کتابفروشي داريم. اينها همه مجموعه‌هاي ما هستند، اما از ميان اينها 200 نفر ممکن است درآمدهاي سنگين داشته باشند. اگرچه در حوزه موسيقي و برگزاري کنسرت همه درآمدها بين همه حلقه‌هاي فرهنگ و هنر تقسيم مي‌شود، در بحث فيلم هم اينگونه است.

وي در پاسخ به اينکه بازيگراني هستند که درآمد کلان دارد، اما اهالي فرهنگ و هنر به اين عدم توازن اعتراض دارند پس بهتر نيست راهکاري بيابيد تا به توازن برسيم، گفت: بله بهتر است. اول اينکه شرط شموليت مالياتي اين است که شفافيت مالي باشد،‌ اظهارنامه‌ها بايد در موعد مقرر ارائه شود و مي‌توان تبصره‌هايي را بر مبناي نکاتي نظير اين مسئله ايجاد کرد.

گفتني است، رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور با صدور يک دستور فوري با کاهش معافيت مالياتي هنرمندان در لايحه بودجه 99 مخالفت کرد.

دستور فوري معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص پيش نويس يکي از تبصره‌هاي لايحه بودجه 99 بوده است که بر اساس يکي از بندهاي آن «تمام فعاليت‌هاي انتشاراتي و مطبوعاتي، فرهنگي و هنري داراي مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مشمول 50 درصد معافيت مالياتي مي‌باشند.» که با دستور نوبخت، اين بند حذف شد، لذا فعاليت‌هاي مزبور کماکان از معافيت صد درصدي برخوردار خواهند بود.گفتني است اين تصميم به منظور حمايت از هنرمندان، کمک به بهبود صنايع فرهنگي و تقويت مشاعل فرهنگي و هنري اتخاذ شده است که تاثير مضاعف و مهمي بر سرانه مصرف کالاها و محصولات فرهنگي نيز خواهد داشت. پس از طرح کاهش يا لغو معافيت مالياتي هنرمندان، سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در نامه‌اي به 3 مقام مسئول دولتي يعني معاون اول رئيس جمهور، رئيس دفتر رئيس جمهور و وزير اقتصاد خواستار بازنگري در باب اين پيشنهاد شد.

اگرچه استدلال وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره نويسندگاني که حق‌التاليف ناچيزي بابت نوشتن کتاب دريافت مي‌کنند يا آن دسته از ناشراني که به دليل مشکلات بازار کاغذ، افتان و خيزان اقتصاد نشر را زنده نگه داشته‌اند مي‌تواند قرين صحت باشد، اما کارشناسان معتقدند اين استدلال قابل تعميم به همه کساني که ذينفع اقتصاد فرهنگ و هنرند، نيست. چنان که بسياري از بازيگران و خوانندگان و اصطلاحاً سلبريتي‌ها با وجود درآمدهاي بالا و دستمزدهاي قابل توجه به طور کلي ماليات پرداخت نمي‌کنند.