دریا نیوزهرمزگان در کمای قرآن آموزی

، 10:53   /   کد خبر: 35173   /   تعداد بازدید: 167


دریانیوز: رهبر معظم انقلاب در مردادماه 1390  در دیدار با حافظان، قاریان و اساتید قرآنی، مطالبه‌ای را در خصوص تربیت 10 میلیون حافظ قرآن مطرح کردند. معظم‌له  در بیاناتشان چنین فرمودند:  یکی از چیزهایی که می‌تواند تدبّر در قرآن را به ما ارزانی بدارد، حفظ قرآن است. ما حافظ قرآن، کم داریم. من قبلاً گفتم که در کشور ما حداقل باید یک میلیون نفر حافظ قرآن باشند، حالا یک میلیون که عدد کمی است نسبت به این جمعیتی که ما داریم؛ امّا حالا چون دوستان الحمدللَّه یک مقدماتی فراهم کرده‌اند، کارهائی را مشغول شده‌اند و دارند برنامه‌هائی را فراهم می‌کنند برای اینکه ان‌شاءاللَّه حفظ راه بیفتد، ما هم امیدمان بیشتر شده و به جای یک میلیون، می‌گوئیم ان‌شاءاللَّه ما باید 10 میلیون نفر حافظ قرآن داشته باشیم.رهبر معظم انقلاب پیش از این دیدار، مطالبات متعددی در حوزه قرآن داشتند امّا این‌بار در رابطه با حفظ قرآن، مطالبات به صورت جدی‌تر و با طرح عدد و رقم از سوی ایشان مطرح شد.

بلافاصله پس از فرمایش ایشان؛ موضوع حفظ در دستور کار نهادهای حاکمیتی و مردمی قرار گرفت و  تلاش‌هایی نیز در این راستا صورت گرفت که از جمله آنها می‌توان به تهیه سند طرح ملی حفظ قرآن توسط شورای توسعه فرهنگ قرآنی،  فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و مؤسساتی همچون، بیت‌الاحزان حضرت زهرا، جامعة‌القرآن، مهد قرآن، مکتب‌القرآن ثارالله و... اشاره کرد.اما سوال اینجاست که پس از حدود 8 سال از مطالبه رهبری در این زمینه، آیا عملکرد نهادها و مراکز موثر قرآنی در این خصوص شایسته و مناست بوده  و تاکنون چه میزان از مطالبات ایشان در این حوزه محقق شده است؟ستاد راهبری حفظ قرآن با مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی راه‌اندازی شد و تعدادی از دستگاه‌ها و نهادها همچون آموزش و پرورش و سازمان اوقاف و... اقداماتی را در این زمینه اجرایی کردند.برای تربیت حافظ قرآن کریم در جامعه نیاز است که به موضوع آموزش توجه ویژه ای شود که متاسفانه وضعیت آموزش قرآن کریم برای تربیت حافظ و قرآن در استان هرمزگان وضعیت مناسبی نداشته است. از آن طرف آموزش ها توسط موسسات قرآنی خصوصی انجام می شود که بدلیل عدم حمایت از این موسسات، برخی از آنها تعطیل شدند و برخی نیز از رمق افتادند وکیفیت آموزش ها تنزل یافت.

از طرفی دیگر بدلیل کمبود مراکز قرآن آموزی در مناطق مختلف استان و بخصوص شهر بندرعباس، خانواده ها برای آموزش قرآن به فرزندان شان که تمایل به آموزش دارند، با مشکل مواجهند. در راستای تحقق فرمایش رهبر معظم انقلاب، برخی از فعالان قرآنی در مناطق مختلف شهری و روستایی استان تا بشاگرد، اقدام به آموزش قرآن نموده اند، اما نیاز است که از این فعالان قرآنی و موسسات فعال در عرصه آموزش قرآن حمایت های لازم صورت گیرد ودستگاه های متولی برای آموزش قرآن اهتمام لازم ورزند تا هرمزگان از کمای قرآن آموزی خارج شود و خانواده ها برای آموزش قرآن به فرزندان شان به عنوان دومین وظیفه پس از نام نیکو نهادن بر فرزند، با مشکلات کمتری مواجه شوند.


    علی زارعی / دریا