دریا نیوزدر يکصدو چهلمين جلسه شوراي شهر تصويب شد؛ ممنوعيت کاشت درخت کنوکارپوس در بندرعباس

دریا نیوز: در يکصد و چهلمين جلسه شوراي اسلامي شهر بندرعباس طرح کميسيون بهداشت، سلامت و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر بندرعباس در خصوص ممنوعيت کاشت درخت کنوکارپوس بعنوان درخت سايه دار در سطح شهر بندرعباس به مدت دو سال تصويب شد

، 10:19   /   کد خبر: 35124   /   تعداد بازدید: 419


دریا نیوز: در يکصد و چهلمين جلسه شوراي اسلامي شهر بندرعباس طرح کميسيون بهداشت، سلامت و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر بندرعباس در خصوص ممنوعيت کاشت درخت کنوکارپوس بعنوان درخت سايه دار در سطح شهر بندرعباس به مدت دو سال تصويب شد.

   به گزارش خبرنگار دريا، مصطفي خادم ، رئيس سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شهرداري بندرعباس در اين جلسه گفت: کنوکارپوس گونه گياهي است که به هر حال حدود 10 سال از ورودش به کشور مي گذرد و زادگاه اصلي آن در آمريکاي مرکزي بوده است و اکنون در عربستان و کشورهاي حاشيه خليج هيمشه فارس کاشت مي شود.وي افزود: زماني با ورود اين گونه فکر مي کرديم که بتوانيم کلي اتفاقات خوبي در حوزه فضاي سبز رقم بزنيم و يا حتي جنگل کاري کنيم چراکه هم تکثير آن راحت است و هم مقاومت بسيار بالايي نسبت به شوري، گرما وخشکي دارد و حتي در بحث پالايش محيطي هم بسيار مفيد است و در جذب فلزات سنگين بسيار موثر است.

خادم تصريح کرد: از آنجا که کار درختان در پالايش محيط بدين سان مي باشد که آلودگي هاي معلق در هوا روي برگ درختان تثبيت مي شود و از آنجا خارج مي شود تا ذرات معلق جذب ريه شهروندان نشود، کاشت اين درخت در کشور ما به دليل آلودگي هاي مکرر هوايي از اهواز شروع شد.

رئيس سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شهرداري بندرعباس اذعان نمود: نتايج تحقيقات دانشگاه اهواز بر آن بوده است که اين درخت هيچگونه بيماري زايي ندارد و فقط مشکل اصلي اين بوده است که به دليل داشتن ريشه هاي خيلي قوي آب را جذب مي کند و به دنبال آب بوده است.

   وي ادامه داد: در واقع اين گونه گياه مي توانست براي ما يک فرصت باشد ولي به دليل آنکه خوب استفاده نکرده ايم و زياده روي کرده ايم اکنون به تهديد تبديل شده است.

وي با اشاره به اينکه گفته مي شود کنوکارپوس در سطح شهر زياد کاشته شده گفت: هر گونه گياهي که در سطح شهر زياد کاشته شود مشکل ايجاد مي کند و بايد تنوع ژنتيکي، زيستي وگونه اي در محيط شهري وجود داشته باشد.

خادم افزود: اينکه حدود60 درصد از کاشت گونه هاي درختي به کنوکارپوس اختصاص داده شده است ايراد بزرگي است و بايد اصلاح گردد.رئيس سازمان سيما، منظر و فضاي سبز شهري شهرداري بندرعباس بيان کرد: پيشنهاد مي دهم که اصناف را به گونه اي پاي کار بياوريم تابتوانيم در حوزه فضاي سبز شهري اقداماتي انجام دهيم از جمله اينکه هر مغازه دار آب کولرش را پاي درختان هدايت کند و به آبياري فضاي سبز شهري کمک نمايد.

   وي خاطرنشان کرد: بزرگترين معضل اين درخت اين است که به دليل داشتن ريشه قوي باعث آسيب زدن به تاسيسات شهري مي شود، بنابراين تدريجا جايگزيني کنکارپوس در خيابان هاي مرکز شهر را شروع کرده ايم و کم کم به فکر گسترش آن در تمام نقاط شهري هستيم.رضا حيدري زاده، رئيس کميسيون بهداشت، سلامت و خدمات شهري در اين جلسه گفت: به دنبال اين هستيم که شهر بندرعباس از نظر پوشش گياهي، تنفسي را براي حداقل 2 سال داشته باشد.وي افزود: به دليل مزاياي خوبي که اين درخت در جهت پالايش محيطي دارد همچنان بر آنيم که به عنوان پرچين نيز از آن استفاده کنيم. چراکه اگر پرچين شود و بذر آن به توليد نرسد موردي پيدا نمي کند و ريشه آن هم ديگر مهاجم نخواهد شد که آسيبي به تاسيسات شهري بزند و از آنجايي که خوب رشد مي کند، اجازه داديم که در کمربند سبز شهر بندرعباس که هيچگونه تاسيسات شهري در آنجا نيست، کاشته شود.   رئيس کميسيون بهداشت، سلامت و خدمات شهري ادامه داد: اگر در آنجا هم اين کاشت را غدغن کنيم به واسطه اضطراري که در سطح شهر پيش مي آيد و مجبور به جابه جايي اين درختان هستيم، ديگر جايي نخواهيم داشت که آنها را بکاريم و البته به تثبيت خاک هم کمک مي کند. حيدري زاده گفت: اگر اين درخت در کمربند سبز شهر استفاده شود مشکلي ندارد اما در داخل شهر بهتر است استفاده نشود و از اين پس از درخت هاي بومي و اقليمي مثمرثمر بهره برده شود.وي تاکيد کرد: سازمان فضاي سبز ملزم هست که نسبت به تهيه و کاشت درخت جايگزين اقدام نمايد.

رئيس کميسيون بهداشت، سلامت و خدمات شهري خاطر نشان کرد: هرگونه قلع و قمع بدون اجازه متوليان امر ممنوع است و تخلف محسوب مي شود و قطعا سازمان فضاي سبز و شهرداري بندرعباس درخصوص حفظ درختان اقامه دعوا مي کند، مگر مجوز لازم در هر بلوار و کوچه و خيابان توسط سازمان فضاي سبز شهرداري بندرعباس و يا متوليان امر صادر گرديده باشد.

   حيدري زاده در پايان تصريح کرد: از آنجايي که تا سال 1400 بايد به سرانه فضاي سبز 15 مترمربع برسيم، و از آنجايي که فعلا از استاندارد عقب هستيم فعلا همين وقفه دوساله مي تواند کمک بزرگي به محيط زيست انجام دهد ولي پس از آن تصويب کنيم که هرگز اين درخت کاشته نشود.