دریا نیوزمرثیه ای که همچنان سراییده می شود؛ گلایه های شهروندان از قصه ناتمام آلودگی ساحل بندرعباس

دریا نیوز: دریا و ساحل در بندرعباس به ذخیره گاه فاضلاب و زباله تبدیل شده است و این آلودگی حتی برای بازی کودکان هم خطرناک است

، 10:17   /   کد خبر: 35122   /   تعداد بازدید: 210


دریا نیوز: دریا وساحل در بندرعباس به ذخیره گاه فاضلاب و زباله تبدیل شده است و این آلودگی حتی برای بازی کودکان هم خطرناک است.
  به تماشای نمایش غم انگیز غروب خورشید در ساحلی نشسته‌ام که بوی تعفن فاضلاب به مشام می رسد و لحظات به کندی می گذرد. رفته رفته آخرین پرده نمایشی همیشه با شکوه اجرا شد و خون خورشید پس از رنگین کردن افق بر بستر دریا ریخت و همزمان با برآمدن پرده سیاه شب گلگون افق در سیاهی محو شد و ستارگانی که خود را در روشنایی نور خورشید پنهان ساخته بودند، یکی یکی در پهنه آسمان بیکران ظاهر شدند. لحظات انتظار هر لحظه سنگین تر و سنگین تر می شد. دقایق دیگر گذشت و احساس می کردم انتظارم بیهوده است. بساط های قلیان فروشی توسط زنان و مردان جوان و میانسال پهن می شدند و اندک اندک دختران و پسران جوان که برخی با تیپ های آنچنانی هم بودند به عنوان مشتری به ساحل می آمدند و هر زوج قلیانی را در آغوش می گرفتند و در گوشه ای می نششتند و دودش را به سمت ساختمان های استانداری، فرمانداری، دانشگاه علوم پزشکی و گاهی به سمت ماهیان دریا و رهگذران فوت می کنند. شاید می خواهند از بساط امنی که این دستگاه های اجرایی روبرویشان برایشان فراهم کرده اند قدردانی کنند که به ریش رهگذران و آبزیان بخندند که صدای اعتراض شان را هیچ مسئولی نمی شنود و اگر می خواهند به ساحل بیایند وتفریح کنند، محکوم هستند که دود قلیان های میوه ای و لنگه ای و... را در ریه های شان حبس کنند و مشخص نیست کی به آسم و آلرژی و سرطان و... تبدیل شود. آنها فقط لذت بردن شان در عذاب دادن خانواده ها و کودکانی است که به ساحل می آیند که یا باید همنشین و همسفره آنها باشند در قلیان و یا اینکه نیایند. آنها نیمکت های ساحل و... را هم در تصرف خود درآورده اند. هرکس به ساحل می آید باید بوی فاضلاب و دود قلیان را توامان با جان دل بخرد، وگرنه در گوشه خانه اش حبس شود و نیاید.

واکنش های مردم

وقتی موضوع گزارشم را با مردم مطرح می کنم؛ واکنش ها متفاوت است. برخی می گویند مگر مسئولان خودشان وضعیت ساحل را نمی بینند؟ اتفاقا بسیاری از ادارات از استانداری، فرمانداری، دانشگاه علوم پزشکی، محیط زیست و.... در نوار ساحلی قرار دارند. چرا نمی خواهند مشکلات را برطرف کنند؟
  دیگری می گوید: سال گذشته که معاون اول رئیس جمهور، وزیر نیرو و تعدادی از مسئولان کشوری واستانی در ساحل خواجه عطاء قدم می زدند و گلایه مردم را از ورود فاضلاب به دریا و وضعیت نامناسب ساحل شنیدند، وعده دادند که مشکل را برطرف کنند که بنظرم بعد از خروج شان از بندرعباس، وعده شان را هم به فراموشی سپردند. در استان هیچ مسئولی گویا تصمیم ندارد وضعیت بغرنج ساحل را سروسامان دهد. شهروندی دیگر به ناگاه سر درد دلش را باز کرد و کلمات همچون آبی که سالها بر پشت دیواره سدی جمع شده باشند و ناگهان آن سد بشکند بر زبانش جاری شده است، از بی تفاوتی مسئولان نسبت به این نعمت خدادادی و کفران این نعمت گفت. اینکه مسئولان از این ظرفیت هیچگونه بهره مناسبی نمی برند و اینکه چرا همچنان ساحل و دریا با فاضلاب و زباله و دود قلیان و.... آلوده می شود و هیچکس هم حاضر نیست با این آلودگی مقابله کند. حتی تشکل های زیست محیطی نیز در مقابل این بحران زیست محیطی سکوت کرده اند و کمربند حمایتی از ساحل و دریا تشکیل نمی دهند و از مسئولان نمی خواهند از ادامه یافتن آلودگی ها جلوگیری کنند. زمانی که ساحل هم برای احداث خیابان و... خشک می شود، همه فقط نظاره گرند و اقدامی صورت نمی گیرد.

  گلایه زوج جوان

یک زوج را در حال سوار شدن بر خودرویی می بینم. سرصحبت را که با آنها باز می کنم، مرد نیز دل پر دردی از ساحل بندرعباس دارد و می گوید: یک روز به همراه همسرم به ساحل پشت فرمانداری بندرعباس رفته بودم. از یک طرف دیدم سکوها شکسته شده است وزیر آسفالت با امواج دریا خالی شده و احتمال سقوط مردم در زمان تجمع در ساحل وجود دارد. صحنه دیگری که دیدیم این بود که قلیان فروشان بسیاری از نیمکت های لب ساحل را تصاحب کرده و قلیان های خود را روی آن گذاشتند تا به مشتریان شان عرضه کنند وجایی برای نشستن مان نبود. روی نیمکت ها قلیان قرار داده شده بود ویا جوانانی نشسته بودند و قلیان می کشیدند. فضای ساحل آمیخته به  بوی قلیان های میوه ای بود که مدتی قبل هم در خبرها دیدم که برخی سوء استفاده می کنند وبا فضولات حیوانات تهیه می کنند. همسرش هم می گوید نمی دانم واقعا آیا استانداری، فرمانداری، دانشگاه علوم پزشکی و... که ساختمان های شان هم روبروی ساحل است چرا بر وضعیت ساحل نظارتی ندارند و حق شهروندان در این ساحل سلب شده است؟
 شهروندی دیگر می گوید برخی اسب و شتر های شان را به ساحل می آورند که هم باعث کثیفی ساحل با مدفوع این حیوانات می شود و هم اینکه نظارتی بر نرخ، میزان مسافت سوارکاری و... وجود ندارد و اگر حادثه ای نیز رخ دهد، هیچکس پاسخگو نیست ونیاز است آنها نیز ساماندهی شوند. از طرفی دیگر به دلیل آلودگی دریا هرازگاهی شاهد مرگ فانوس ماهیان، دلفین ها، ماهیان و... هستیم که اجسادشان به ساحل می رسند ومشخص نیست چه بلایی بر آبزیان در داخل دریا می آیدکه آنها را نمی بینیم.

استاندار از پنجره اتاقش، ساحل را تماشا کند

مقصد بعدی پارک دولت پشت استانداری هرمزگان است که از یک طرف فاضلاب از پشت ساختمان سفید استانداری وارد دریا می شود وبوی تعفنش فضا را پرکرده است. از طرف دیگر نورافکن هایی که در پارک دولت وجود دارند تا آن محوطه وسیع را روشن کنند، خاموش هستند و شب ها بخصوص در ضلع غربی پارک که درختان زیادی وجود دارد، ناامنی می شود ودر همانجا تابلوی برق هم بدون قفل و... رها شده و خطر رهگذران و کودکان را تهدید می کند. اطراف تابلوی برق هم حفاری و رها شده است. همچنین برخی سنگ فرش ها شکسته شده اند و ردپای هیچ مسئولی در این نقطه دیده نمی شود. البته اگر استاندار و معاونان شان درب پنجره اتاق شان را هم بازکنند وبه ساحل نظری بیندازند، هم بوی تعفن فاضلاب ورودی به ساحل به مشامشان می رسد و هم وضعیت ساحل و پارک ساحلی را مشاهده می کنند.

 قلیان فروشان پشت استانداری

دم دمای غروب تا پاسی از شب نیز قلیان ها خودنمایی می کنند وبه سیمای رهگذران چشمک و لبخند می زنند تا بوسه ای بر آنها بزنند و با ولع دودشان را میهمان ریه های خسته شان کنند. دودی که محیط ساحل را ابری ودودی می کند و کودکان را می آزارند. خانواده ها از بساط قلیان فروشان در ساحل گلایه مندند و می گویند: آنها نمی توانند به ساحل بیایند و حتی نیمکت ها در تصرف قلیان فروشان و مشتریان شان است و گویا هیچ مسئولی، نظارتی ندارد. با توجه به کمبود شدید اماکن تفریحی در بندرعباس، ساحل هم که اینگونه است و همین موضوع باعث شده که مردم خانه نشین شوند ویا به سمت تفریحات ناسالم بروند.یکی از شهروندان نیز  چندین گله سگ را در نوارساحلی نشانم می دهد که آسایش آنها، آرامش شهروندان را ربوده است و حتی کودکان و نوجوانان جرات نزدیک شدن به دریا را ندارند. دیگری می گوید: هرموقع بچه هایم را به ساحل می آورم، از یک طرف ترس از بیماری شان به دلیل آلودگی دریا وساحل بافاضلاب دارم که حتی لوله های بزرگی و خورها به راحتی فاضلاب را به دریا منتقل می کنند. از طرفی دیگر سگ ها و گاهی افراد مستی که به ساحل می آیند، امنیت مان را برهم می زنند. نمی دانم متولی رفع این مشکلات در بندرعباس کیست؟
  پرویزی، شهروند دیگری است که می گوید: واقعا از این فضای ساحلی و دریا در بندرعباس استفاده نمی شود. از پارک دولت به سمت پارک ولایت بیش از چندصد قلیان عرضه می شود وساحل به قلیان سرا تبدیل شده است. در این منطقه هوا را آلوده کرده اند که حتی نمی شود در آنجا قدم زد و تفریح کرد. هیچ نظارتی هم نیست. پشت استانداری محوطه بزرگی است ومشخص نیست آکواریوم هست یا پارک آبی که سالها نیمه تمام و بصورت خرابه رها شده و فضا و چهره و سیمای خیلی زشت و نازیبایی را ایجاد کرده است.

انتظار مردم

مردم انتظار دارند با توجه به کمبود  فضای سبز و اماکن تفریحی در شهر بندرعباس، حداقل در ساحل، فضا به گونه ای باشد که بتوانند تفریح سالم را با خانواده  داشته باشند. اما متاسفانه دریای ما تبدیل شده به محل ورود فاضلاب و نمی توان به راحتی در آن جا تفریح داشت یا قدم زد یا با خانواده به ساحل بیاییم. این ساحل اگر در هر شهر دیگری بود به بهترین نحو استفاده می شد. از طرفی دیگر بهترین شهرها در دنیا شهرهای بندری هستند و زیباترین شهرها شهرهای ساحلی هستند اما در بندرعباس چقدربه ساحل بهاداده می شود؟ ورود فاضلاب به دریا باعث آلودگی شده و این آلودگی بر روی آبزیان هم تاثیر گذاشته است و  می بینیم که طعم و مزه و رنگ آبزیان نیز  تغییر کرده است و به طور حتم بایستی اقدام اساسی برای رفع چنین مشکلاتی صورت بگیرد. برخی دیگر از شهروندان می گویند: هر گردشگر و مسافر که از شهر دیگر به بندرعباس می آید. اولین مکانی که می‌خواهد مشاهده کند و برود، ساحل است و می خواهد دریا را ببیند و از تفریحات دریایی و آبی استفاده نماید و قایق سواری داشته باشد؛ اما این امکان در ساحل بندرعباس وجود ندارد و قایق سواری ممکن نیست. مگر اینکه از قایق های غیر مجاز استفاده شود که امنیت ندارد و گویی تا اتفاقی نیفتد و کسی جانش را از دست ندهد، اقدامی صورت نمی گیرد و این قایق ها ساماندهی نمی شوند . درصورتی که می‌توان با ساماندهی صدها قایق در بندرعباس، تفریحات دریایی را بنیان نهاد و برای صدها نفر اشتغالزایی نمود و گردشگران زیادی را جذب کرد. اما در حال حاضر وضعیت بگونه ای است که اگر کسی هم بخواهد قایق سواری کند، این امکان برایش فراهم نیست. از طرفی دیگر اماکن ساحلی مجاز و غیر مجاز برای شنا هم مشخص نیست و همین موضوع باعث شده است که در سال‌های اخیر، بارها افرادی که برای شنا کردن وارد دریا شده بودند، به دلیل عدم وجود علائم هشدار دهنده، جان شان را از دست داده‌اند و غرق شدند و نیاز است که اماکن مجاز برای شنا کردن مشخص شود و تیم‌های امداد نجات و امداد غریق هم در ساحل مستقر شوند  که تاکنون برای این موضوع تدبیری اندیشیده نشده است.انتظار می رود  مسئولان این مشکل را برطرف نمایند و زمینه گردشگری ساحلی را فراهم نمایند. موضوع دیگر برمی گردد به کثیف بودن ساحل و ریختن زباله در سواحل توسط برخی‌ها که مردم هم بایستی مراعات کنند والبته سطل زباله هم در ساحل کمتر دیده می شود.
  شهروندان می گویند: خانواده ها حق دارند که بتوانند از ساحل و دریای سالم و زیبا وعاری از فاضلاب و زباله و... بهره ببرند. اما بیشتر ساحل بندرعباس را قلیان فروشان در محاصره دارند که برخی از آنها حتی اقدام به فروش مشروبات و مواد مخدر صنعتی و سنتی و حتی اعمال خلاف عفت عمومی می کنند که مسئولان این موارد را گویا نمی بینند و  اقدامی نمی‌کنند که جای بسی تأسف است. به این دلیل که مشکل اشتغال وجود دارد، مسئولان نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند وآنرا اشتغالزایی می دانند و اینکه بگویند که عرضه قلیان باعث اشتغال زایی می‌شودو  این شغل کاذب را ترویج داده اند که آلودگی ساحل را به همراه دارد و خانواده ها را از تفریح سالم محروم می کند. فقط برخی از افراد و بیشتر جوانان و دختران پسر و دختر در ساحل به تفریح می پردازند وقلیان می کشند وجوانی شان را دود می کنند.

 حضور ناجا

یکی از شهروندان هم می گوید: نیاز است گشت های نیروی انتظامی در سواحل مستقر شوند و با بداخلاقی هایی که برخی ها انجام می دهند برخورد نمایند. همچنین نیاز است که در ساحل چند نقطه برای شنای بانوان و شنای آقایان بصورت جداگانه مشخص شود تا بانوان نیز با خاطر آسوده بتوانند وارد دریا شده و شنا کنند.مرادی، شهروند دیگری است که می گوید: ساحل  ما از جهت آلودگی، مشکلات خیلی پیچیده  و ثقیل و سنگینی دارد. اگر بودجه شهرداری جوابگوی رفع مشکلات در ساحل نیست،  اما برداشتن یک گام مثبت هم اثر گذار است و آنهم حرکت مردمی می باشد. همکاری اختیاری و وجدانی مردم با شهرداری با شعار شهر ما خانه ی ماست، جهت پاکسازی و پاک نگهداشتن ساحل  به صورتی که  هرکس مسئولیت و تعهد اخلاقی دارد نه اینکه فقط زباله در ساحل نریزد بلکه هر چیزی بعنوان زباله در حد توان خود در محدوده ساحل می بیند را جمع آوری نماید. از طرفی ریختن فاضلاب به دریا در طول ساحل شهر بندرعباس معضلی است که وظیفه مردم است تا متولیان را مجبورکنندکه حتی اگر در توان ندارد بطریقی از جهت مادی و معنوی و مشاوره از مرکز کشور استمداد و مدد جویی نمایند.

علی زارعی/دریا