دریا نیوزرنج جوانان از واگذاری آموزش های فنی و حرفه ای

، 09:46   /   کد خبر: 35119   /   تعداد بازدید: 161


دریانیوز: موضوع واگذاری مراکز فنی وحرفه ای و رشته های آموزشی فنی و حرفه ای به آموزشگاههای آزاد و بخش خصوصی باعث شده است که برخی از شهروندان که توان مالی مناسبی برای ثبت نام در این کلاس ها ندارند، از ثبت‌نام باز بمانند. این موضوع در حالی اتفاق می افتد که بارها مسئولان مختلف استانی و کشوری تاکید کردند که جوانان عزیز کشورمان و استان در مراکز فنی حرفه ای ثبت نام کنند و آموزش های مهارتی را فرا بگیرند تا این که بتوانند شغل مناسبی را برای خودشان داشته باشند.یکی از واقعیت ها نیز همین است که مدارک دانشگاهی و رشته های نظری در حال حاضر چندان برای اشتغال زایی مناسب نیستند وکارایی ندارند و بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز بیکار هستند و به همین دلیل بسیار تاکید شده است که جوانان از رشته های مهارتی استفاده کنند و حتی فارغ التحصیلان دانشگاهی هم آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای را فرا بگیرند.

اما با شرایط فعلی و با توجه به افزایش هزینه ها و فشار اقتصادی بر مردم باعث شده است که شهروندان بخصوص اقشار متوسط و ضعیف نتوانند در کلاسهای آموزشگاه های خصوصی ثبت نام کنند. برای افراد فاقد شغل و درآمد پرداخت چنین هزینه‌هایی گاهی غیرممکن است. از آن طرف در محلات حاشیه ای نیز مشاهده می‌شود که  برخی از بانوان و آقایان خواهان شرکت در کلاس های فنی حرفه ای هستند، اما از یک طرف مرکز آموزش فنی حرفه ای دولتی در بندرعباس و استان برای بانوان وجود ندارد و از طرفی دیگر  مراکز دولتی در استان هم در سال‌های اخیر به بخش خصوصی واگذار شدند و بسیاری از رشته هایی که در مراکز دولتی تدریس و آموزش داده می شد، در حال حاضر به بخش خصوصی واگذار شده است و هزینه‌های بالای بخش خصوصی هم باعث می شود که برخی از متقاضیان رشته های مهارتی نتواند در این آموزشگاه ها ثبت نام کنند. در گذشته های نه چندان دور حتی رشته‌هایی که در مراکز خصوصی تدریس می‌شد و در مراکز دولتی آموزش داده نمی شد و متقاضی آن رشته توان پرداخت هزینه را نداشت، سازمان فنی حرفه ای هم فرد متقاضی را به آموزشگاه معرفی می‌کرد و هزینه‌ها را پرداخت می‌کردند؛ اما در سال‌های اخیر این روند وجود ندارد و حتی رشته های فنی حرفه ای که در مراکز دولتی آموزش داده می شد به آموزشگاه های خصوصی واگذار شده و همین موضوع باعث شده است که متقاضیان بسیاری نتوانند در رشته های موردنظر ثبت نام کنند.

در محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده و روستایی نیز مشکل بیشتر است و گهگاهی برخی از رشته‌ها در برخی مناطق برای تعداد محدودی افراد برگزار می‌شود. اما مشکل اساسی در این محلات برای آموزش  را برطرف نمی‌کند و بیشتر رشته ها نیازمند وسایل و تجهیزات هستند که در مساجد محلات وجود ندارد و متقاضیان زیادی در این مناطق نمی‌توانند از گواهینامه فنی و حرفه ای بهره مند شوند. از طرفی دیگر بی توجهی به آموزش رشته های مهارتی مورد نیاز استان باعث شده است که اشتغال جوانان استان در صنایع غرب بندرعباس و... بسیار کمرنگ باشد و این موضوع بارها مورد گلایه مردم و نمایندگان مجلس هم قرار گرفته است. در صورتی که انتظار می‌رود متولیان آموزش های مهارتی و دانشگاهی در استان نیروی مورد نیاز صنایع را آموزش دهند و تربیت کنند، اما به این موضوع هم توجه نشده است و دغدغه های جوانان بیکار و استان مورد بی‌توجهی قرار گرفتند و در حق آنها کم مهری شده است. برای رفع این مشکل بایستی اقدام اساسی وجود داشته باشد و به خواسته‌های مردم استان در این بخش نیز توجه شود.

علی زارعی/ دریا