دریا نیوزبازار ماهي فروشان، ميراث معنوي فراموش شده

 دریانیوز: استان هرمزگان يکي از مهمترين منابع توليدات ماهي و ميگو در سطح کشور به شمار مي رود و اين استان جنوبي به لطف خليج هميشه فارس و درياي عمان، ذخيره‌گاه بزرگ آبزيان به خصوص ماهي هاي خوراکي نه تنها براي داخل بلکه کشور هاي همسايه بوده و هست

، 08:53   /   کد خبر: 35080   /   تعداد بازدید: 336


 دریانیوز: استان هرمزگان يکي از مهمترين منابع توليدات ماهي و ميگو در سطح کشور به شمار مي رود و اين استان جنوبي به لطف خليج هميشه فارس و درياي عمان، ذخيره‌گاه بزرگ آبزيان به خصوص ماهي هاي خوراکي نه تنها براي داخل بلکه کشور هاي همسايه بوده و هست.

ماهي و ساير آبزيان جنوب کشور به لطف آب هاي شور دريا به صورت طبيعي رشد کرده که در طمع و مزه کم نظير هستند و همين امر باعث شده که آبزيان درياي خليج فارس طرفداران زيادي داشته باشد. صيد و فروش ماهي قرن ها است که جز اصلي ترين شغل بوميان جنوب به شمار مي رفته و مردم با لنج و قايق هاي خود در فصل هاي گرم و سرد اين کار را انجام داده و کسب روزي مي کردند.

با تمام توصيفات و با توجه به اين که ماهي به عنوان برند غذايي جنوب کشور و هر شهر ساحلي به حساب مي آيد اما همچنان در شهرستان بندرعباس بازاري مناسب براي فروش اين غذاي ارزشمند وجود ندارد. البته ناگفته نماند که وعده هايي داده شده است که بازاري براي فروش آبزيان در حال ساخت است و به مرحله پاياني رسيده است اما بايد اين مطلب را هم در نظر بگيريم که تا ساخت و آماده سازي قرار نيست که بازار قديمي را رها کنيم .

بايد اين امر را هم در نظر بگيريم که همانطور که گفته شد بازارماهي فروش ها نمادي از شهر بندرعباس و استان هرمزگان به شمار مي آيد . وقتي گردشگر و مسافري وارد يک شهر ساحلي مي شود يکي از اولين مکان هايي که براي بازديد در نظر مي گيرد بازار سنتي فروش آبزيان است و بسياري از آنان آبزيان را براي سوغات مد نظر دارند. بازارهاي سنتي و محلي به دليل ويژگي هايي که دارند نماد فرهنگ و ميراث ملموس هر منطقه است و از اين بابت بسيار حائز اهميت است.

ميراث معنوي به دليل اينكه قابليت انتقال فرهنگ و رسوم به نسل هاي ديگر را دارد حتي از ميراثي مثل بناهاي تاريخي نيز ارزشمند تر است.بازار ماهي فروشان بندرعباس به عنوان بخشي از ميراث معنوي جنوب کشور به شمار مي آيد که تاکنون اقدامي نه براي ثبت آن حتي براي بهسازي و پاکسازي و ساماندهي آن نشده است.

هميشه بازارها قلب تپنده يک شهر به حساب آمده اند . بازارهاي سنتي روح و جان يک شهر هستند .

هميشه قدم زدن در بازارهاي سنتي هر منطقه به خصوص شهر خودمان جذاب بوده است . صحنه هاي جالب و قابل تاملي در اين بازارها به چشم مي خورد که براي هر بيننده اي خيره کننده است. از مزاياي ديدني و خوب بازارهاي سنتي جنوب مي توان به ديدن ماهي هاي متنوع، فروشندگي خانم ها با لباس سنتي، حضور فعال بچه ها در کسب و کار و.... اشاره کرد.

در حاليكه بازارهاي سنتي يا بهتر است بگوييم بازار ماهي فروشان بندرعباس علاوه بر عرضه توليدات سنتي، نوع رفتار برخورد افراد با يکديگر، گويش، پوشش افراد و... همگي جز آداب و رسوم كهن محسوب مي شوند را مي توانيم در اين بازار ببينيم.يکي از مهمترين مشکلات اين بازار عدم رعايت موارد بهداشتي در توزيع و عرضه ماهي توسط فروشندگان است که ماهي ها بدون يخچال در هواي آزاد به فروش مي رسند.از همه مهم تر چيزي که در اين بازار خاطر هر رهگذري را آزرده مي کند و چهره بسيار بد و نامطلوبي را از خود به نمايش گذاشته ، رعايت نکات بهداشتي و به خصوص قسمتي که ماهي و ميگو را تميز مي کنند، است .

بازار ماهي فروشان شهر بندرعباس به دو قسمت تبديل شده است يک قسمت بازار اصلي و رسمي که درون سالن است و مکاني سرپوشيده و افراد با کارت بهداشتي مشغول به فروش هستند و به نسبت وضعيت بهتري را دارند.

در کنار همين بازار ماهي‌فروشان، افرادي به فروش ماهي و ميگو اقدام مي‌کنند که حتي مانند بازار ماهي فروشان رسمي، داراي کارت بهداشتي نبوده و آموزش‌هاي بهداشتي نديده اند و برخي ماهي و ميگو را در فضاي باز و در دماي بندرعباس که گاهي از مرز 40 درجه هم مي‌گذرد، به فروش مي‌رسانند و آب، جايگزين يخ مي‌شود؛ ماهي و ميگو در دماي زيرصفر و يا يخ نگهداري و عرضه نمي‌شود و از طرفي هم ديده مي‌شود که ماهي و ميگو را بر روي زمين تميز مي‌کنند.گاهي برخي از افرادي که اقدام به تميز و تکه کردن ماهي يا ميگو مي‌کنند، از شرايط ظاهري مناسبي هم برخوردار نيستند و برخي هم معتاد بوده که اين وضعيت باعث گلايه‌مندي شهروندان شده است.اين وضعيت نامناسب در زمان صيد ميگو به اوج خود مي رسد . اگر اين روزها سري به بازار ماهي فروشان بزنيم چهره بد و نامطلوب اين بازار را مي بينيم. خانم ها و آقاياني که همگي روي زمين نشسته اند و مشغول تميز کردن ماهي و ميگو هستند و آشغال هاي آن را بر روي زمين و اطراف خود رها کردند و بوي نامطلوبي از اين بازار به مشام مي رسد. حتي لوله کشي آب مناسبي وجود ندارد که سريعاً آنجا شسته شود. و بو و چهره نامطلوب از بين برود. درست است که روزي يک يا دو بار شهرداري آشغال هاي آن بازار را جمع آوري مي کند اما سوال اينجاست که آيا صحيح است که اين چهره بد که دور تا دور فروشندگان ماهي و ميگو و کساني که در حال تميز کردن آبزيان هستند پر از پوست ميگو کله هاي ماهي و خون هاي ماهي باشد تا اينکه شب شود و شهرداري اقدام به جمع آوري آن کند؟

آيا نمي شود چند نفر نيروي بيشتر در اين بازار گذاشته شود تا با سرعت و لحظه به لحظه اقدام به جمع آوري و پاکسازي بازار کنند. اگر يک گردشگر خارجي و حتي داخلي براي عکاسي و بازديد از بازار سنتي فروش آبزيان ما بيايد و با اين صحنه ها مواجهه بشود، با صحنه بسيار بد و ناپسندي مواجهه مي شود.چرا بازار ماهي فروشان ما جزيي از مکان هاي گردشگري و نمادي از فرهنگ ما به حساب نيايد؟آيا از نظر بهداشتي خريد اين ماهي ها درست است؟

   حالا که بندرعباس به عنوان شهر خلاق از نظر يونسکو شناخته شده است، و از اين بابت همه ما خوشحال هستيم، بايد مقدمه اي شود تا اين عنوان را حفظ کنيم و با برند کردن همه جوانب به خصوص در زمينه صيد و صيادي و آبزيان اين عنوان را پررنگ تر کنيم و بازاري در خور شان مردم و ساکنان شهر بندرعباس شود که قرن ها است در اين زمينه در حال فعاليت هستند.بهتر است مسئولين مربوطه اين بازار را به يک برند تبديل کنند. اين وضعيت نامطلوب باعث شده است که گردشگران و مسافران با ديدن صحنه هايي از بازار سنتي فروش آبزيان ديگر هيچ وقت پا به بندرعباس نگذارند!!!

سعیده دبیری نژاد/ دریا