دریا نیوزساماندهی دکه‌های شهرداری به کجا رسید؟

دریانیوز: متاسفانه برخی از دکه ها دیگر دکه نیستند و به عمده فروشی تبدیل شده اند که باید نظارت کارشناسانه بر آنها صورت گیرد

، 08:23   /   کد خبر: 35072   /   تعداد بازدید: 343


دریانیوز: جلسه یکصد و سی و هشت شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان نطق پیش از دستور سه تن از اعضا در رابطه با ملحق شدن شهر بندرعباس به شبکه جهانی شهرهای خلاق برگزار شد که به موجب آن هر کدام از زاویه ای به این موضوع نگریسته و اندیشه خود را ابراز نمودند.


  پیوستن به شهر خلاق تهدید هم می تواند باشد
پیوستن بندرعباس به شهرهای خلاق نه تنها مزیت است بلکه می تواند تهدید هم باشد. به گزارش خبرنگار روزنامه دریا، فیصل دانش عضو شواری اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود در یکصد و سی و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: پیوستن شهر بندرعباس به شبکه شهرهای خلاق جهان افتخار بزرگی است كه با همت شهردار بندرعباس و پرسنل زحمت كش واحد شهر خلاق به نتيجه رسيد .
  وی افزود: پیوستن به شبکه شهرهای خلاق جهان هم مزیت است و هم تهدید، اگر در برنامه‌های ارائه شده نظارت شايسته نداشته باشيم اين فرصت تبديل به تهديد خواهد شد، لذا ضرورت نظارت بيشتر بر برنامه هاي عنوان شده اهميت بسزايي دارد.
  دانش ادامه داد: باید از شهرداری توضیحات برنامه های تدوین شده در خصوص حفظ این جایگاه را بشنویم و نظارت  کنیم، چراکه اگر ما نظارت نکنیم یونسکو وارد عمل می شود و نظارت می کند.
  سخنگوی شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: اگر نگاهی به تاریخچه یونسکو در خصوص شهر خلاق بیندازیم متوجه می شویم که برخی از شهرهای جهان که قابلیت پیوستن به شهر خلاق را داشتند، به علت کم‌کاری و عدم نظارت كافي از این شبکه حذف شده اند که اين اتفاق به مراتب تبعات بدتري را ايجاد خواهد كرد، حذف شدن از شبکه شهر خلاق در صورتي اتفاق مي افتد كه گزارش هاي دريافتي يونسكو نشانگر عدم توجه لازم به برنامه هاي پيشنهادي باشد كه در اين صورت مي تواند به‌مراتب از تبعات پیوستن به این شبکه بزرگ‌تر باشد. لذا باید برنامه‌هایی که ارائه کردیم را به‌درستی پیش ببریم تا بتوانیم جایگاه خود را نزد یونسکو حفظ کنیم، از این‌رو مي بايست نظارت دقیق‌تر را در دستور کار خود قرار دهیم و بديهي است كه مسئولیت ما و شهرداري از این به بعد بیشتر می شود.
  وی تاکید کرد: اگر طبق برنامه پیش نرویم، ابتدا از یونسکو اخطار می گیریم و اگر تغییری رخ ندهد، سپس حذف می‌شویم.


 جهت حفظ جایگاه شهر خلاق همه وارد عمل شوند
  عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: برای حفظ جایگاه شهر بندرعباس در شبکه جهانی شهرهای خلاق باید همه دست‌به‌دست هم دهیم.رضا حیدری زاده در نطق پیش از دستور خود در این جلسه اظهار کرد: اخیرا بندرعباس شهر آفتاب و شرجی جنوبی ترین شهر ایران اسلامی به همت شورای شهر، مجموعه شهرداری و جامعه هنرمندان و تمامی دلسوزان با افتخار در بین شهرهای خلاق دنیا قرار گرفت.
رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری  شورای اسلامی شهر بندرعباس افزود: بی شک تلاش هنرمندان این خطه با حمایت و پیگیری شهردار در تحقق این مهم را باید ستود و این بدان معنی است که شهرداری بندر عباس در همه ابعاد توسعه شهر گام بر می دارد و این نشان افتخار قدم بسیار بزرگی در معرفی ظرفیت های هنری، صنایع دستی و هنرهای محلی و بومی می باشد که باید قدردان آن باشیم.
حیدری زاده گفت: معرفی شهرهای خلاق یک حرکت نو و مدرن در دنیای امروز است که می تواند جایگاه خلاقیت مردم و هنرمندان شهر بندر عباس را ارتقا بخشد.
رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری  شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: کسب این جایگاه اولین مرحله بوده و مرحله بعد این است که بررسی کنیم آیا می‌توانیم این جایگاه را حفظ کنیم یا خیر ؟ برای حفظ این جایگاه باید همه مسوولین، نخبگان، هنرمندان و مردم شریف استان باید تلاش کنند.
حیدری زاده با اشاره به اینکه بندرعباس به عنوان نقطه شاخص استان می باشد و هرکسی از ظن خود این مقوله را تحلیل می کند، تصریح کرد: باید ضمن دعوت از شهردار بندرعباس به صحن شورا، درخواست کنیم با توجه به ظرفیت ها و امکانات،  برنامه‌هایی که برای حفظ این جایگاه دارند را ارائه دهندتا از هرگونه تفسیر نابجا در فضاهای مجازی جلوگیری شود.


 داشتن شهرخلاق آرزوی هرجامعه ای است
مجید عسکری زاده در نطق پیش از دستور خود در  یکصد و سی و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: از مجموعه شهرداری بندرعباس برای کسب جایگاه شهر بندرعباس در شبکه جهانی شهرهای خلاق قدردانی می‌شود، ثبت یونسکو می‌تواند بندرعباس را به دنیا معرفی کند.
  مجید عسکری زاده تصریح کرد: شهرهای خلاق
به عنوان مراکز نوآوری خلاقیت و تبدیل ایده به ثروت قلمداد می‌گردند و از آنجا که ایده و نوآوری عناصر اصلی رقابتی در عصرجهانی شدن هستند داشتن شهرخلاق آرزوی هرجامعه‌ای است که در مقطع فعلی شهر بندرعباس از طرف یونسکو به عنوان شهری خلاق در زمینه صنایع دستی معرفی شده است.
  رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه خاطرنشان کرد: این رویکرد فرهنگی در توسعه شهر محسوب و در این رویکرد شهر بندرعباس باید بتواند محیطی جذاب برای جذب و پرورش استعدادها، نوآوری ها و ایده ها باشد و بتواند از ایده ها و خلاقیت افراد چه افراد خاص و ویژه مثل هنرمندان، دانشمندان، نویسندگان و چه از ایده های شهروندان عادی درجهت حل مسائل اساسی و نیز درجهت پایه ریزی رشد و توسعه ای خلاق بهره ببرد دراین نگرش فرهنگ پایه اصلی توسعه محسوب و سایر بخش ها از آن متاثر است.وی عنوان کرد: اساس اقتصادی شهر برپایه فرهنگ و منابع فرهنگی است و ازمفاهیمی چون صنایع فرهنگی، صنایع خلاق و اقتصاد خلاق سخن به میان می آید.عسکری زاده گفت: جذب و پرورش استعدادها و ایده ها نیازمند محیطی تنوع پذیر بردبار و باز است بطوریکه افراد خلاق بتوانند به راحتی درآن فعالیت و کار کنند. یک شهرخلاق باید بتواند گروه های مختلف اجتماعی با فرهنگهای مختلف را درخود پذیرا باشد.
وی افزود:ایده شهر خلاق مبحثی نو و مورد توجه در حوزه مطالعات و برنامه‌ریزی شهری و به ویژه مدیریت شهری بوده و بر بهتر شدن محیط زندگی و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان تأکید دارد. فلسفه شهر خلاق این است که همیشه در یک مکان پتانسیل‌های خلاقی وجود دارد،  و شرایط باید به‌گونه‌ای باشد، که مردم فکر کنند، برنامه‌ریزی نمایند و در استفاده از فرصت‌های به وجود آمده، ابتکار عمل داشته باشند. هم‌چنین شهروندان بتوانند مسائل شهری مهارنشدنی را اداره و شهر با استفاده از اصطلاحاتی چون «شهر خلاق» و «طبقه خلاق»، که بیانگر اهمیت فرهنگ و هنر در بافت شهری است، به‌طور فزاینده‌ای در مرکز توجه قرارگیرند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: مزایای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق این است که با ثبت شهر بندرعباس در شبکه شهرهای خلاق، شهر در سطح جهان شناخته می شود که این امر، جذب گردشگر و سرمایه خارجی و رونق بیشتر  را در پی و در نتیجه شهر از لحاظ اقتصادی در مسیر پایداری گام بر می دارد و لزوم استفاده از مواد و مصالح بوم آورد در رونق هر یک از دسته بندی ها، شهر را در دستیابی به توسعه پایدار زیست محیطی یاری می کند.
وی در ادامه افزود: ارتباط با فرهنگ های گوناگون و در نتیجه شناخت بیشتر خود و تلاش برای گسترش عدالت اجتماعی در استفاده از صنایع خلاق، حرکت در مسیر پایداری اجتماعی را موجب می شود و این پیشرفت ها در درازمدت می تواند با همکاری های بین المللی کامل شوند، بنابراین همکاری های بین المللی راه را برای پیشرفت در دسته مورد نظر و نیز بیشتر شناخته شدن شهر نزد کشورهای مختلف هموار می کند.
  عسکری زاده تصریح کرد: بیشتر شناخته شدن ویژگی خاص شهر خلاق نزد جهانیان، موجب جذب گردشگر به آن شهر خلاق می شود و جذب گردشگر علاوه بر رونق بخشی به آن خلاقیت خاص، می تواند توسعه صنایع جانبی شهر را در پی داشته باشد. در نتیجه رونق صنایع خلاق و نیز ارتباطات بین المللی میان شهرهای خلاق می تواند به رونق اقتصاد و افزایش اشتغال در شهر و نیز ارز آوری در سطح ملی بیانجامد.


  سپس جلسه وارد دستور کار خود با عنوان «ارائه گزارش شهرداری در خصوص وضعیت کانکس های موجود در سطح شهر» شد.
  در هفته های پیش جلسه ای با دستور کار بررسی و ساماندهی دکه ها و کیوسک های سطح شهر بندرعباس در شواری شهر برگزار شد که طی آن جلسه مقرر شد اسماعیل موحدی نژاد، معاونت خدمات شهری شهرداری بندرعباس اطلاعاتی از قبیل تعداد و جایگاه و صنف دکه ها و اینکه هر دکه با مجوز کدام سازمان شروع به کار کرده است، در اختیار  شورا قرار دهد.
  موحدی نژاد، به عنوان نماینده شهردار بندرعباس پس از دو هفته در جلسه صدو سی و هشت شورای اسلامی شهر بندرعباس همچنان نتوانست با توضیحات خود پاسخگوی سوالات اعضا باشد، ضمن اینکه همچنان مدارک و اسناد ارائه شده کامل نبوده است.
  بنابراین دستور کار «ارائه گزارش شهرداری در خصوص وضعیت کانکس های موجود در سطح شهر» بی نتیجه ماند و مقرر گردید یا مدارک خواسته شده به طور کامل به شورا تحویل داده شود و یا در جلسه ای دیگر با حضور خود شهردار به این مساله رسیدگی شود.
فاطمه جراره رئیس شورای شهر بندرعباس با اشاره به اینکه نبود مدیریت واحد شهری مشکلات بسیاری را به وجود آورده که عدم هماهنگی در زمینه واگذاری دکه‌ها ازجمله این مشکلات است، اظهار کرد: در مناطق و سازمان‌های شهرداری بدون روال قانونی و با تبعیض واگذاری کانکس‌ها صورت می‌گیرد که باید ساماندهی در این خصوص انجام شود.وی افزود: یکی از مشکلاتی که در حوزه واگذاری دکه‌ها وجود دارد دوگانگی رفتار و تبعیض در واگذاری ها است که موجب بروز مشکل شده است و بایستی واگذاری دکه و کانکس به صورت ساماندهی شده و از یک مجرا باشد.
 فیصل دانش سخنگوي شوراي شهر بندرعباس گفت: مشکلی که در ماجرای واگذاری دکه ها وجود دارد عدم رعایت قانون بوده و هدف از برگزاری این جلسه تصمیم‌گیری برای اصلاح عملکرد و روش های گذشته است، تعداد دکه‌ها سنخیتی با جمعیت شهر ندارد، مصوبه شورای سوم مبنی بر این بوده است که واگذاری دکه ممنوع است و پس از آن تاکنون مصوبه‌ای در زمینه لغو این تصمیم نداشته ایم و  در واقع هرگونه واگذاری بعد از این مصوبه غیرقانونی تلقی می گردد.
وی افزود: متاسفانه سه سازمان شهرداری در واگذاری دکه‌ها در سطح شهر دخالت دارند و برخی سازمان ها از جمله سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری و سازمان سیما منظر که وظیفه ذاتی شان چیز دیگری است اقدام به واگذاری دکه کرده‌اند كه جاي تامل دارد.  
  دانش عنوان کرد: نکته جالب اینجاست که سازمان حرف و مشاغل ۴۸ غرفه دارد و سازمان فرهنگی و ورزشی ۱۵۸ غرفه دارد و سازمان سیما و منظر ۸۲ غرفه دارد و در زمینه‌هایی فعالیت می‌کنند که ارتباطی به آن‌ها ندارد.وی ابراز کرد: متاسفانه برخی از دکه ها دیگر دکه نیستند و به عمده فروشی تبدیل شده اند که باید نظارت کارشناسانه بر آنها صورت گیرد.
 دانش تصریح کرد:  واگذاری دکه ها باید متولی مشخصی داشته باشدوعقيده دارم اين واگذاري ها و نظارت فقط مي‌بايست توسط سازمان حرف و مشاغل انجام شود، شایدزمین مربوط به سازمان دیگری باشد اما واگذارکننده و ناظر باید سازمان حرف و مشاغل باشد و شورای شهر با یک عزم جدی برای برطرف كردن مشکلات واگذاری دکه های سطح شهر ورود کند.
  احمد عامری سیاهوئی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه بیان کرد: انجام کارهای جزیره‌ای موجب بی نظمی و از بین رفتن منابع مالی می شود و تداخل امور و سردرگمی را در پی دارد.
  وی افزود: باید سیستمی برای اطلاع‌رسانی واگذاری‌ها صورت بگیرد و سازمان‌های شهرداری در زمینه واگذاری‌ها هماهنگی داشته باشند.
  عامری تاکید کرد: انجام کارهای فرهنگی نیز همچون ساماندهی دکه‌ها نیاز به همسان‌سازی دارد و این موضوع در خصوص تابلوهای سطح شهر نیز صدق می‌کند، همه سازمان‌ها و مناطق برای خود تابلو و کانکس دارند.
  رضا حیدری زاده، عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: بر طبق اساسنامه ها سازمان‌ها مکلف به کسب درآمد هستند و تا زمانی که تجمیع پرداخت‌های هزینه‌ای را نداشته باشیم این مسئله ادامه خواهد داشت.وی عنوان کرد: باید متولیان امر نظارت را مشخص کنیم، همچنین در زمینه نظارت واگذاری‌ها باید دید به عنوان مثال آیا سازمان حرف و مشاغل می‌پذیرد واگذاری و نظارت غرف را داشته باشد و درآمدش به سازمان دیگری برسد یا خیر؟
  وی افزود: باید این مسئله در کمیسیون تلفیق بررسی کارشناسانه شود، تا با پیگیری‌های بیشتر حل‌وفصل گردد.
اسماعیل موحدی نژاد، معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در این جلسه بیان کرد: در سازمان سیما و منظر ۸۲ کانکس و غرفه داریم که نوع فعالیت‌های مشخصی چون اغذیه، گل‌فروشی، کافی‌شاپ، سینما سه‌بعدی، پوشاک و ... هستند، در سازمان فرهنگی ورزشی ۱۵۸ غرفه شامل فعالیت‌هایی چون نشریاتی، قهوه‌فروشی، کتاب‌فروشی و ... داریم و در سازمان حرف و مشاغل ۴۸ غرفه شامل فعالیت‌هایی چون میوه‌فروشی، مرغ فروشی، خواروبارفروشی و ... داریم.
و این اطمینان را می دهم که در دو سال گذشته هیچ گونه واگذاری غیر قانونی و از روال نامتعارف صورت نگرفته و تمام موارد واگذاری اصول قانونی رعایت شده است.
  وی افزود: بخشی از مشکلات درزمینه کانکس‌ها میراث گذشته است و در حال حاضر برنامه جامع و مشخصی برای ساماندهی طراحی‌شده که در حال اجراست.
معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس تصریح کرد: مصوبه شورا درزمینه عدم واگذاری دکه‌ها تنها درزمینه دکه‌های نشریاتی بوده است، در همه واگذاری‌ها کمیسیونی با نماینده شورا شکل می‌گیرد و به‌صورت قانونی انجام می‌شود.


 مریم منصف/ دریا