دریا نیوزمدیر گلزار شهدای بندرعباس: یادواره شهدای مدفون در گلزار برگزار می‌شود

، 12:34   /   کد خبر: 35070   /   تعداد بازدید: 171


دریانیوز: مدیر گلزار شهدای بندرعباس گفت: شهادت اوج ایثارگری است که شهدا مستقیم با خدا معامله کرده‌اند.  
 روح‌اله احترامی افزود: شهدا با اهدای جان خود اسارت را بر ما حرام کردند تا ما در آسایش زندگیم کنیم.احترامی اظهارداشت: در گلزار شهدای بندرعباس ۲۷۷ شهید آرمیده‌اند که ۵ شهیده زن، ۵ شهید دو برادری، ۲۲ شهید مفقودالاثر و ۴ شهید انقلاب اسلامی از روزهای حماسه انقلاب بوده و ۸ شهید نیز در خارج از گلزار مدفون هستند.  وی ادامه‌داد: در بین شهدای مدفون در گلزار شهدای بندرعباس چهار شهید «سید» و سه شهید گمنام نیز دفن شده‌است.
  احترامی عنوان‌کرد: گلزار شهدای بندرعباس در زمینی به مساحت ۳۵۰۰ متر مربع ساخته شده که احداث آن از سال 73 آغاز و در سال ۷۷ به بهره‌برداری رسید و طبق قانون نگهداری آن بر عهده شهرداری است.  
  وی اضافه کرد: هر بنایی پس از گذشت چندین سال از احداث نیاز به مرمت و بهسازی دارد و ما نیز در گلزار شهدا از این موضوع غافل نبودیم و صحن بیرونی گلزار را طرح جامعی طراحی کردیم که کارهای فنی و مهندسی آن انجام شده و مورد تایید شهرداری نیز رسیده است و استارت محوطه بیرون از اواخر سال جاری یا ابتدای سال آینده آغاز می‌شود.  
  احترامی با اشاره به اینکه واژه شهید در مدارس و دهه هشتادی‌ها کامل نشده است، گفت: بایستی بر روی این مسئله کار کنیم و پیشنهادی به اداره کل آموزش و پرورش استان هرمزگان دادیم که پس از انعقاد تفاهم نامه، برنامه ای تحت عنوان «احلی من العسل» برای نوجوانان ۱۳ ساله کلاس هفتمی برگزار می‌شود.
  وی اضافه‌کرد: قرار است از سوی مدارس روزهای دوشنبه بین 120 تا 130 دانش‌آموز در طرح احلی من‌العسل به گلزار شهدا بیایند اما ما آمادگی داریم که تا دویست دانش‌آموز را پذیرا باشیم. وی خاطرنشان‌کرد: بچه‌های دهه هشتاد و نود زیاد با واژه شهید و شهادت آشنایی ندارند و ممکن است تا چند سال آینده شهدا فراموش شوند به همین دلیل یکی از مهمترین برنامه‌های ما هم در فضای مجازی و هم فضای حقیقی سرمایه‌گذاری برای آشنایی این قشر از جامعه با فرهنگ ایثار و شهادت است.
  مدیر گلزار شهدای بندرعباس اظهارداشت: در این مکان برنامه‌های فرهنگی مختلفی برگزار می‌شود و همواره استقبال خوبی از برنامه‌های برگزاری می‌شود که شش هزاره و پانصد تا هفت هزار نفر ظرفیت موجود در گزار شهداست.
  وی در خصوص مهمترین برنامه‌های برگزاری در گلزار شهدا گفت: برنامه‌هایی مانند همایش شیرخوارگان، دعای ندبه، مراسمات شب‌های قدر و برنامه‌های مذهبی از جمله برنامه‌هایی است که در گلزار شهدا بندرعباس برگزار می‌شود و با استقبال بسیار خوبی از سوی شهروندان همراه است. وی به برگزاری مراسم سال تحویل در گلزار شهدا اشاره و عنوان‌کرد: چند سالی است که مراسم تحویل سال در گلزار شهدا برگزار می‌شود و استقبال بسیار خوبی از سوی مردم شده‌است.
  احترامی در خصوص برگزاری یادواره شهدای مدفون در گلزار شهدا خاطرنشان‌کرد: 28آبان ماه یادواره 277شهید مدفون در گلزار شهدای بندرعباس برگزار می‌شود.
مدیر گلزار شهدای بندرعباس درباره طرح خادم‌یار اظهارداشت: گلزار شهدای بندرعباس اقدام به جذب خادم‌یار برای انجام امورات گلزار نموده‌است و علاقه‌مندان به خدمت به شهدا می‌توانند با مراجعه به این مکان و پر کردن فرم مربوطه به عنوان خادم‌یار با گلزار شهدا همکاری نمایند.
وی با انتقاد از صدا و سیمای مرکز خلیج‌فارس در عدم پخش مستقیم مراسم‌های برگزاری در گلزار شهدای بندرعباس گفت: گلزار شهدای بندرعباس مورد بی مهری صدا و سیمای مرکز خلیج فارس واقع شده است و مراسمات شاخص مذهبی و فرهنگی این گلزار که استقبال بسیار خوب همشهریان را در پی دارد را پخش مستقیم نمی‌کنند و به گزارشی کوتاه بسنده می‌کنند. احترامی در پایان عنوان‌کرد: گلزار شهدای بندرعباس غریب واقع شده و نیاز است بیشتر به آن توجه و شناسانده شود.