دریا نیوزشهر هزار رنگ خلیج فارس «خلاق» می ماند؟

، 12:33   /   کد خبر: 35069   /   تعداد بازدید: 142


دریانیوز: جغرافیای ایران حدود ۱۲۰۰ شهر دارد که هر کدام برندی خاص در پهنه فلات تمدن ساز آریایی هستند؛ برخی از این شهرها آنقدر سحرانگیزند که مردم دنیا برای دیدن‌شان لحظه‌شماری می‌کنند. در نقطه وصل دو دریای خلیج فارس و عمان، سرزمینی از شگفتی ها جلوه گری می کند که تنگه هرمز را در قلب خود جای داده است.
  هرمزگان، امسال در شبکه شهرهای خلاق دنیا نماینده‌ای شایسته دارد، بندرعباس به عنوان لژیونر این استان و به لطف بافته‌های رنگارنگ و دستان توانمند زنان و مردان سرزمینش، به عنوان شهر خلاق در هنرهای بومی و صنایع دستی برگزیده شده است. پس از دهه ها عقب ماندگی تاریخی، حالا نوبت مدیران شهری است که در چهار سال فرصت طلایی تعیین شده توسط یونسکو، برای توسعه گردشگری و رقم زدن اقتصادی خلاق در گستره این جغرافیا، کاری کنند، کارستان!
  بافته‌های سنتی، محصولات سفالی و حصیری، گلابتون‌دوزی، خوس‌دوزی، بادله‌دوزی، قالی‌بافی، صنایع دستی دریایی، سوزن‌دوزی، چادرشب بافی، ساخت لنج و قایق و... برخی از هنرهای بومی رایج در بندرعباس و کرانه های ساحلی و جزایر پیرامونی آن هستند که هر یک به تنهایی می‌توانند تحول فرهنگی و اقتصادی کم‌نظیری در این منطقه ایجاد کنند.
  شهر خلاق از عینک یونسکو جایی است که در آن حضور فرهنگ و هنر و صنایع فرهنگی مورد توجه قرار می‌گیرد و افراد جامعه محلی نیز در متن زندگی روزانه خود از فعالیت های خلاقانه استفاده می کنند. از همین چشم انداز، نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری از ویژگی‌های شهرهای خلاق است.
  سال ۱۳۹۴ اولین نماینده‌های ایران در شبکه شهرهای خلاق یونسکو ثبت شدند؛ اصفهان همراه با ۴۶ شهر دیگر به عنوان شهر خلاق صنایع دستی به ثبت رسید. شهر رشت نیز به عنوان شهر خلاق در تنوع و سلیقه غذایی.
  سال گذشته نیز پرونده چهار شهر ایرانی برای قرار گرفتن در این شبکه بین المللی به یونسکو ارائه شد و در میان ۶۶ شهری که به این شبکه پیوستند، بندرعباس به عنوان شهر خلاق هنرهای بومی و صنایع دستی و سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی تایید شدند. اکنون ۲۴۶ شهر از کشورهای مختلفی در شبکه شهر خلاق جای دارند که از میان آنها چهار شهر ایرانی هستند.
  آنچه تاکنون نوشتیم، رویاها و آرزوهای روی کاغذ ما شهروندان بندرعباسی است؛ قرار گرفتن در شبکه شهرهای خلاق، هرچند کار آسانی نیست اما بی‌برنامگی مدیران شهری می‌تواند منجر به حذف بندرعباس از جمع شهرهای عضو شبکه شود؛ چرا که یک شهر خلاق باید همیشه پویا باشد و رو به جلو حرکت کند.
آیا در دنیای واقعی هم بندرعباس خلاق می ماند؟


 مهدی دهدار/ دریا