دریا نیوزحفظ و نگهداری فضای سبز شهری در بندرعباس

، 12:30   /   کد خبر: 35068   /   تعداد بازدید: 145


دریانیوز: امروزه نگهداری از فضای سبز در زندگی شهری به بخشی از ملزومات آن تبدیل شده، چه این فضای سبز باغچه شخصی و چه فضای سبز یک شهرک یا باغچه حیاط یک آپارتمان باشد، نحوه نگه داری و توسعه فضای سبز شرایط خاصی دارد که مراقبت مناسب از درختان، چمن و درختچه ها به طرز شگفت انگیزی جالب است و پاداش این مراقبت استفاده از فواید بی اندازه آنهاست.
 فضای سبز شهری به فضایی گفته می شود که در آن از انواع گونه های گل وگیاه که بصورت کاملا طراحی شده ومدرن در بزرگراه ها، اتوبان‌ها، خیابان ها، کوچه ها احداث شده و همچنین پارک ها وبوستان ها، که سهم بزرگی از فضای سبز شهری را  به خود اختصاص داده اند چرا که تمام شریان تنفس شهر از این پارک ها و بوستان‌ها می باشد.


  حفظ و نگهداری فضای سبز یکی از اصول اساسی درمدیریت فضای سبز شهری می باشد. حفظ و نگهداری از فضاهای سبز شهری در بندرعباس در گرو همكاری شهروندان آگاه و فهیم آن و نظارت بموقع ناظرین فضای سبز است. بدون تردید اولویت سازمان پارک ها، احداث و نگهداری از فضاهای سبز شهری بندرعباس باید این باشد که شهروندان و ناظرین فضای سبز این سازمان در یک تعامل دوسویه نقش بسزایی در نگهداری از فضا های سبز شهری داشته باشند. زیرا که فضای سبز یکی از مهمترین نمودهای عملکرد شهری به شمار می رود که علاوه بر زیبایی بخشیدن به منظر شهری در تقویت روحیه و شادابی شهروندان نیز تاثیر گذار است. امروز احداث فضاهای سبز در سطح شهر ها بسیار حائز اهیمت می باشد و نگهداری از پارک ها و فضاهای سبز احداث شده نیازمند فرهنگ سازی و تعامل شهروندان با مدیریت شهری است.

مطمئنا نقش ناظرین و مدیران فضاهای سبز در حفظ و نگهداری از فضاهای سبز  بسیار تاثیر گذار می باشد. زیرا که انجام بموقع عملیاتی نظیر هرس درختان، آبیاری، سمپاشی وکود پاشی با توجه به شرایط خاص آب و هوایی شهر بندرعباس از جمله اقداماتی است که در حفظ و نگهداری فضاهای سبز اهمیت دارد. در یک بررسی اجمالی در شهر بندرعباس جهت حفظ و نگهداری از فضاهای سبز شهری، ارتقاء دانش کارکنان فضاهای سبز از طریق دوره های آموزشی ویژه کارکنان از ضروریات این حوزه می باشد. با همکاری و تعامل ناظرین و مدیران وکارکنان واحدهای فضای سبز و همچین مشارکت شهروندان می توانیم در نگهداری و زیبا نگه داشتن پارک‌ها و فضاهای سبز شهری اقدامات موثری انجام دهیم.در طراحی و کاشت درختان و گیاهان فضای سبز شهری بخصوص در آب و هوای شرجی شهر بندرعباس باید دقت زیادی در نوع درختان وگیاهان شود که سازگار با آب و هوای شهر باشند. درختان، درختچه ها، پیچ های زینتی، گیاهان پوششی و گل های یكساله و چند ساله غالباً مهمترین عناصر در محوطه سازی و طراحی فضای سبز به شمار می روند.سه عامل اساسی که طراحان فضاهای سبز شهری در بندرعباس همواره باید در مورد گیاهان فضای سبز مورد توجه قرار دهند، عبارت است از انتخاب گیاه مناسب(بومی شهر)، بکار گیری آن در فضای مناسب و نگهداری آن می باشد.
  بهترین و مناسب ترین گیاهان فضای سبز گیاهانی می باشند که بتوانند با حداقل نیاز به نگهداری بیشترین کارایی را داشته باشند. درختانی مانند خرما، کنار، کهور و... مناسب آب و هوا وشرایط اقلیمی شهر بندر عباس  می‌باشند. در طراحی توجه به نوع گیاهان و نحوه قرار گرفتن گیاهان نسبت به یکدیگر در جهت رسیدن به یک طرح زیبا وکارا امری ضروری است. فضاهای سبز کوچک و پارک هاي محله‌اي با طراحی گل ها وگیاهان و همچنین راه اندازی وسایل بازی با در نظر گرفتن مساحت و فرهنگ‌سازی در جهت استفاده از امکانات آن آرامش را برای اهالی محل به ارمغان آورد. از ویژگی های يك شهر شاداب و پویا بوجود آمدن نوع خاصی از زندگي اجتماعي است كه در آن ارتباطی نزدیک و صمیمی بوجود آید و پارك‌هاي محله اي و بوستان های کوچک اين شرايط را بوجود مي آورند.
  برقراری ارتباطی صمیمی و احساس تعلق خاطراهالی محل به محیط زیست شان دلیل شادابي و زنده بودن پارك هاي محله اي و بوستان های کوچک بوده که این خود دلیلی برای مدیران شهری در جهت رسیدگی به امور این مکان ها می باشد.
  در پایان با پنج نکته برای به حداکثر رساندن مزایای فضای سبز شهری در شهر بندرعباس با توجه به شرایط خاص آب و هوایی وشرایط اقلیمی آن آشنا می شویم.


1- نگه داری از چمن ها:
  در حالی که ممکن است این توصیه را زیاد شنیده باشید اما اغلب نادیده گرفته می شود. نگهداری از چمن ها در شهر بندر عباس با توجه به شرایط اقلیمی خاص از جمله کارهای مهمی است که ماهانه یا هفتگی باید به آن رسیدگی کرد. چمن ها با کاهش رواناب نقش مهمی در حفاظت از آب های زیر زمینی بازی می کنند. از این رو توجه و رسیدگی به چمن ها یکی از موارد مهمی است که نقش مهمی در کیفیت فضای سبز دارد، آبیاری و هرس به موقع از جمله این موارد است.


2- انتخاب گیاهان مناسب منطقه:
 انتخاب گل و گیاهانی که با آب و هوای شهر بندر عباس منطبق باشد،(گیاهان بومی) امری ضروری است. با انتخاب درست گیاهان و گلهایی که آب و هوای شهر بندر عباس را تحمل می کنند، می توان زیبایی فضای سبز را تضمین و کار مراقبت از گیاهان را بسیار ساده تر کرد. داشتن یک فضای سبز زیبا و شناخته شده بخصوص در نقاط ساحلی برای کاهش فشار خون، کاهش تنش عضلانی و کاهش ترس و استرس بسیار موثر می باشد.


3-هرس کردن:
  هرس کردن در نگهداری از فضای سبز امری مهم و ضروری است زیرا می تواند گل‌ها، گیاهان و درختچه ها را سال ها حفظ کند. اما این هرس باید به درستی انجام شود، هرس نادرست بخصوص در شهر بندرعباس با توجه به کمبود آب و شرایط خاص آب و هوایی می تواند مضرتر از نادیده گرفتن آن به طور کامل باشد. بدون تردید هرس مناسب باعث شکوفایی بهتر گیاهان شده، اندازه مورد نظر گیاه را حفظ می کند و حتی می تواند یک بوته قدیمی را جوان تر کند. داشتن گل ها و درختچه هایی که به خوبی از آنها نگهداری می شود نه تنها فضای سبز را جذاب تر می کند بلکه یک زیستگاه حفاظتی برای پرندگان نیز فراهم می کند که به زیبایی طبیعی فضای سبز می افزاید.


4- غنی سازی خاک:
  استفاده از کمپوست به خاک کمک می کند تا رطوبت خود را حفظ کند، کمپوست همچنین می تواند باعث کاهش بیماری ها و دفع آفات شود. غنی سازی خاک با کمپوست نه تنها مواد مغذی مورد نیاز خاک را فراهم می کند بلکه به کاهش زباله نیز کمک می کند.


5- درخت کاری:
  کاشت درخت یکی از ساده و موثرترین فعالیت‌هایی است که می توان برای بهبود فضای سبز انجام شود. درختان زیادی وجود دارند که ارزان و سریع رشد می کنند. اما مطمئنا باید بومی وسازگار با شرایط اقلیم شهر بندر عباس باشد. در شهرک ها (شهرک پیامبر اعظم ص) و مناطقی که ساخت و ساز جدید باعث شده خالی از فضای سبز باشد، اکسیژن کمتر و آلاینده های بیشتر پیامدهای آن در آینده خواهد بود. کاشتن درخت کمک بزرگیست که علاوه بر تصفیه باعث خنک شدن هوا نیز می شود.
  نگه داری و حفظ فضای سبز در مقابل مزایای زیست محیطی، اقتصادی و شیوه زندگی که درختان، درختچه ها و گل ها به ما ارزانی می‌دارند، کار آسانی نیست. تمامی این مزایا ارزش تلاش اضافی برای ایجاد و حفظ یک چشم انداز خوب را دارند.


 مریم پاسالار- دانشجوی دکترای کشاورزی/ دریا