دریا نیوزکارت زرد احمد مرادي به وزير جهاد کشاورزي:پرداخت 50 ميليارد تومان يارانه سوخت به کشتي هاي صيادي چيني از جيب بيت المال و مردم ايران

دریانیوز: احمد مرادي نماينده مردم بندرعباس در مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني مجلس با به چالش کشيدن وزير جهاد کشاورزي، کارت زرد ديگري را در کارنامه وزير جهاد کشاورزي ثبت نمود

، 12:25   /   کد خبر: 35065   /   تعداد بازدید: 403


دریانیوز: احمد مرادي نماينده مردم بندرعباس در مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني مجلس با به چالش کشيدن وزير جهاد کشاورزي، کارت زرد ديگري را در کارنامه وزير جهاد کشاورزي ثبت نمود.

وزير جهاد کشاورزي که براي پاسخ به سوال احمد مرادي، در خصوص خسارت وارده به منابع صيد جنوب کشور توسط کشتي هاي صيادي چيني، در مجلس حضور يافته بود نتوانست پاسخ قانع کننده‌اي به موارد مطرح شده توسط نماينده مردم بندرعباس ارائه دهد.

احمد مرادي نماينده مردم بندرعباس، قشم، حاجي آباد، بندرخمير و ابوموسي در مجلس با انتقاد از حضور بيش از حد کشتي‌هاي صيادي خارجي در خليج فارس گفت : در سالهاي اخير موضوع فعاليت کشتي هاي صيادي خارجي بالاخص چيني در آب هاي خليج فارس و درياي عمان افزايش چشمگيري داشته است. اين امر باعث نارضايتي شديد صيادان در استانهاي هرمزگان، بوشهر، سيستان و بلوچستان و خوزستان شده است. بيش از 300 هزار خانوار در اين استانها از طريق صيادي ارتزاق مي کنند. برخي از اين افراد بيش از 20سال است که به دنبال مجوز صيد هستند ولي موفق نمي گردند.

مرادي اظهار داشت: کشتي هاي چيني که به شکل ترال و با شيوه هاي بي رحمانه در آب هاي ايران صيد مي کنند، بارها از سوي شيلات ايران مورد تکذيب قرار مي‌گرفت تا با پيگيري هاي بعدي و اعلام نظر صريح سازمان بنادر و دريانوردي، حضور اين شناورها تائيد شد. نماينده مردم بندرعباس بيان کرد: تعداد کشتي ها از دو فروند در سال 1387 به حدود 120 فروند تا کنون رسيده است. بطوريکه فقط در سال 1396 نسبت به سال 1395، افزايش 500درصدي يافته است و مشخص نيست با چه ضابطه اي اين مهم صورت گرفته است.وي گفت : اين افزايش باعث شد تا علاوه بر فانوس ماهيان، ساير ماهيان با ارزش اقتصادي بالاتري که روش صيد آنها با روش صيد فانوس ماهيان متفاوت است، صيد گردند و نتيجه آن کاهش صيد، افزايش قيمت آبزيان و اعتراض گسترده ديگر صيادان را فراهم آورد.

مرادي خطاب به نمايندگان مجلس و ملت شريف ايران بيان کرد: عموماً فانوس ماهيان داراي جايگاه مهمي در زنجيره غذايي درياها هستند و بسياري از آبزيان ديگر از آنها تغذيه مي کنند. پس کاهش جمعيت فانوس ماهيان مي‌تواند بر جمعيت ديگر ماهيان با ارزش اقتصادي تاثير منفي داشته باشد. البته بايد گفت که در حال حاضر صيد فانوس ماهيان کمتر از ميزان حد مجاز است وليکن افزايش يک باره صيد، سقوط اين ذخاير طي چند سال اخير را فراهم ساخته است.يکي از مشکلات پيش روي صيد غيرهدف در اين نوع صيد، ابزار يا روش صيادي داراي صيد ضمني و دور ريز زيادي است. اين ابزار يکي از مخرب ترين روش هاي صيادي محسوب شده و برخي مواقع لطمه آنها به ذخاير جانبي بسيار زياد و غير قابل جبران است. صيد ترال به اين شکل در مناطق گرمسيري از اين جمله است که صيد ضمني آن تا 80درصد صيد اصلي مي رسد.احمد مرادي گفت : بررسي ها نيز نشان مي دهد که صيد عمدتاً از ماهيان درشت و غير ميکتوفيده تشکيل يافته که بيانگر اين است که به دليل جابجايي مکان صيد و تداخل در صيد گاه صيادان سنتي، عملاً از صيد هدف بيشتر است. نماينده مردم بندرعباس عنوان کرد : درست است که طبق برنامه ششم توسعه و تا پايان برنامه، صيد 70 هزار تن فانوس ماهيان پيش بيني شده است. وليکن بعلت نداشتن تجربه و دانش کافي و بروز تخلفات متعدد تا کنون به هدف نرسيده ايم و از طرفي نيز برداشت هاي غير اصولي باعث شده ماهيان با ارزش اقتصادي ديگري که عمدتاً در ترکيب صيادان خرد قرار دارد، صيد گردد و با صادر کردن آن به کشور هاي چين، تايلند و ويتنام باعث افزايش نارضايتي و افزايش قيمت ماهي هاي خوراکي گردند.

مرادي گفت: از مجموع اين کشتي ها، 35 فروند چيني بوده که تماماً در قالب قرارداد اجاره به شرط تمليک در اختيار شرکت هاي ايراني که برخي از آنان مديران ارشد و بازنشسته شيلات هستند، قرار داد.

نماينده مردم بندرعباس در مجلس گفت : جناب وزير اعلام کنند نحوه صدور مجوز و ميزان تخلفات و برخود با آن به چه شکل بوده است؟ اين در صورتي است که هيچ قراردادي بين دولت ايران و چين و يا حتي مشارکت بين شرکت هاي خصوصي و غير دولتي ايراني و چيني براي صيد منعقد نشده است و ارتباطات کاملاً پنهاني و غيرشفاف بوده است.

مهمتر از همه اينکه رفتار خارج قراردادها و معاهدات بين‌المللي صورت پذيرفته است.ترکيب نيروي انساني نيز به شکل کاملاً غيرقانوني بوده، به گونه اي که تمامي اين نيروها فاقد مجوز کار در کشور ايران بوده اند.

مرادي گفت: جناب وزير اين سوال هم مطرح است که چنين روندي تا کي بايستي ادامه داشته باشد؟ آيا مي‌خواهيد تا نابودي کامل آبزيان و ايجاد خسارت هاي غير قابل جبران بر محيط زيست پيش رويد؟

آيا اطلاع داريد که هيچکدام از اين شناور ها به ابزار کاهنده صيد صنعتي و يا ابزار حذف لاک پشتان دريايي مجهز نيستند؟

آيا از اعتراضات اجتماعي فعالان محيط زيست حاصل از اقدامات مخرب ناشي از کشتي هاي چيني که به بي‌رحمي در آب هاي ايران معروف هستند خبر داريد؟ آيا از اين موضوع اطلاع داريد که اين شناورها، مدت‌ها با پرچم غيرايراني در آبهاي ايران مبادرت به صيد مي کرده‌اند؟ پس غيرت ملي کجا رفته است؟ آيا مطلع هستيد که بيش از 50 ميليارد تومان يارانه سوخت به اين کشتي ها از جيب بيت المال و مردم ايران پرداخت شده است؟اين در صورتي است که دولت امسال يک ريال يارانه نگهداري معلولين را پرداخت نکرده است. آقاي وزير شما مسلمان، ايراني و ادعاي تجربه کافي داريد. چند روز گذشته سه نفراز جوانان ايراني در بندرعباس بعلت گازگرفتگي در يکي از همين کشتي هاي چيني فوت کرده اند.

براي مرگ مظلومانه اين افراد بي گناه در محضر خداوند چه پاسخي داريد؟ مرادي خطاب به نمايندگان گفت: نمايندگان محترم، اگر نبودند نيروهاي مقتدر سپاه پاسداران و موضع گيري قاطع رياست محترم دستگاه قضا، در حمايت از صيادان زحمت کش بومي، معلوم نبود تا الان صيادان ما به چه سرنوشتي دچار مي شدند. وي بيان نمود: بيش از 184نفر از همکاران خودم از حرکت سپاه در توقيف کشتي هاي خارجي و از قوه‌قضائيه در برخورد با رانت خواران و مفسدين اقتصادي تشکر کردند.

احمد مرادي گفت: در خليج فارس و درياي عمان همانطور که در برابر قدرت هاي زورگو و متجاوز با توکل به خدا و پشتوانه رهبر حکيم و فرزانه و نيروهاي مسلح ثابت قدم هستيم، بيائيم از تمامي کشاورزان، صيادان و دامداران نيز حمايت کنيم و جناب وزير بدانند که مردم چنين پشتوانه‌اي دارند و نمايندگان مجلس، وکيل ملت هستند نه وکيل دولت.خدايا تو خود شاهد باش بطورشفاف مواضع خودم را در حمايت از صيادان اعلام کردم و ان شاالله با حمايت همه نمايندگان مجلس اين حرکت در تاريخ مجلس به نام پشتيباني از تمامي صيادان دلسوز کشور ثبت گردد.

تنها کشتي‌‌هاي با مالکيت ايراني ميتوانند فانوس ماهي صيد کنند

وزير جهاد کشاورزي در پاسخ به سوال احمد مرادي نماينده بندرعباس گفت: حدود 90 کشتي با مالکيت ايراني در درياي عمان مجوز صيد ماهي هاي مخصوص آبزي‌پروري را دارند.محمود حجتي در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي ضمن تشکر از احمد مرادي نماينده مردم بندرعباس در مجلس شوراي اسلامي توضيحاتي را درباره سوال علت اعطاي مجوز صيد به صورت صنعتي به کشتي‌هاي با مالکيت چين در آب‌هاي خليج فارس و درياي عمان ارائه کرد.

وزير جهاد کشاورزي گفت: يکي از افتخارات نظام ما کاري است که در شيلات و در زمينه آبزي‌پروري در طول 40 سال گذشته انجام شده است، آمار شيلات در قبل از انقلاب 30 هزار تن بوده است که امروز بيش از يک ميليون و 200 هزار تن در صد و صيادي، آبزي‌پروري در آب‌هاي جنوب و شمال کشور انجام مي‌شود.

وي تصريح کرد: آمار شيلات 40 برابر اضافه شده که اين دستاورد نظام ما است، عليرغم تمام مشکلات و کمبودها صيادان و آبزي‌پروران در اين زمينه بسيار کار کرد‌ه‌اند، البته ظرفيت‌هاي مغفول زيادي داريم که هنوز از آنها استفاده نکرده‌ايم، خصوصا در دريا و کشت ماهي در قفس البته متجاوز از 450 تن قفس در درياي شمال و جنوب داريم.اين عضو کابينه دولت دوازدهم ادامه داد: در کشت ميگو در دريا ظرفيت بالايي داريم و اخيراً هم در گميشان کشت ميگو هم بهداشتي است و هم بازار جهاني دارد؛ بازار روسيه و چين بازار بزرگي است.

حجتي تأکيد کرد: صيدي که در درياي عمان وجود دارد، صيد فانوس‌ ماهي‌ها است که ظرفيت مناسبي است و تبديل به پودر ماهي مي‌شود و پودر ماهي در بحث آبزي‌پروري بسيار مهم است.وزير جهاد کشاورزي با تأکيد بر اينکه آنچه که در مورد صيد کشتي‌هاي چيني مطرح مي‌شود، کشتي‌هاي مخصوصي است که براي صيد فانو‌س‌ ماهي در نظر گرفته شده است، افزود: تقاضا براي پودر ماهي با افزايش کشت ميگو در کشور بيشتر هم مي‌شود، البته در خليج فارس مجوزي براي صيد فانوس‌ ماهي داده نشده است و اين مجوز براي درياي عمان است و اين ماهي در وسط آب دريا قرار دارد و کشتي و صيد مخصوص براي آن لازم است.وي با بيان اينکه 120کشتي براي اين صيد مجوز گرفته‌اند، گفت: در موضوع کشتي‌هاي چيني قرار بود کشتي‌هايي مجوز صيد بگيرند که پرچم ايران را داشته باشند، در اين فرآيند مشخص شد که حدود 10–15 کشتي با مالکيت چيني اما با پرچم ايران مجوز صيد گرفته‌اند که خوشبختانه با پيگيري‌هايي که انجام شد اين مجوزها لغو شدند.

اين عضو کابينه دولت دوازدهم تصريح کرد: در کارگروهي که تشکيل شده است مشخص شد کشتي‌ها يا بايد مالکيت ايراني داشته باشند و يا اجاره به شرط تمليک باشند که اين موضوع در مورد کشتي‌ها مشخص شد، برخي مجوزهاي داده شده لغو شده است.حجتي تأکيد کرد: حدود 90 کشور در درياي عمان مجوز دارند و مالکيت ايراني دارند البته صيد اين ماهي به تخصص نياز دارد که در گذشته حدود 500 نفر از افراد خارجي به عنوان خدمه کشتي‌ها حضور داشتند که الان به صد نفر تقليل يافته‌اند.

وزير جهاد کشاورزي ادامه داد: در رسانه‌ها و مطبوعات موضوع صيد از کف رودخانه توسط کشتي‌هاي چيني بيان مي‌شود که اين درست نيست چرا که اين ماهي عمدتاً در ميان دريا يافت مي‌شوند و صيد آن به صورت ترال است و امکان صيد کف دريا نيست. طبق قراردادها عمده ماهي که صيد مي‌شود هم از لحاظ کنترل، هم نوع صيد و هم فاصله از ساحل که به صيادان آسيب نرسد، ملاحظه شده است و 80 درصد صيد اين کشتي‌ها صيد فانوس ماهي است و 20 درصد آن صيد ضمني بوده که طبيعي است.

وي افزود: نيروي انتظامي و سازمان بنادر فاصله کشتي‌ها از ساحل و بقيه موارد را کنترل مي‌کنند، حدود 12 کشتي متخلف هم شناسايي شده‌اند و مجوز آنها لغو شده است.

اين عضو کابينه دولت دوازدهم ضمن تشکر از حسن نيت نماينده مردم بندرعباس گفت: اين مجوزهايي که گفته مي‌شود هم مراجع بين‌المللي آن را تأييد کرده‌اند و همين طور آثاري که در محيط زيست ايجاد مي‌کند و شما اشاره مي‌کنيد، ما همه ملاحظات را در نظر مي‌گيريم و بعد ميزان ظرفيت‌ها آزاد مي‌شود.

حجتي ادامه داد: يعني اگر گفته مي‌شود دو ميليون و 300هزار تن ظرفيت برداشت در درياي عمان وجود دارد، تا 300 هزار تن اجازه برداشت است و آسيبي به جايي وارد نمي‌شود و ما از صد هزار تن صحبت مي‌کنيم.

وزير جهاد کشاورزي افزود: در موضوع کشت ماهي در دريا دو ميليون تن ظرفيت امکان‌سنجي شده است و سازمان محيط زيست امروز به ما اجازه 400 هزار تني را داده است و ما در چارچوب ظرفيت‌ها عمل مي‌کنم.

وي مطرح کرد: در ارتباط با آبزيان و مسائل صيد و صيادي در داخل درياها در چارچوبي که مراکز توصيه مي‌کنند، عمل مي‌کنيم. سازمان‌هاي بين‌المللي هم ناظر هستند و تحت نظر پروتکل‌ها عمل مي‌کنند.

اين عضو کابينه دولت دوازدهم در پايان عنوان کرد: ما هنوز در 20 يا 30 هزار تن هستيم و تا 200 هزار تن هنوز فاصله داريم که اجازه مسجل داده شده است، هر وقت به آن کرانه‌ها رسيديم، آن موقع نگراني نمايندگان درست و صحيح است.

نمايندگان از پاسخ هاي وزير جهاد کشاورزي قانع نشدند

نمايندگان از پاسخ هاي وزير جهاد کشاورزي به سوال نماينده بندرعباس در مورد علت اعطاي مجوز صيد به صورت صنعتي به کشتي هايي با مالکيت چين در آب هاي خليج فارس و عمان قانع نشدند.

نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي پس از استماع صحبت هاي احمد مرادي نماينده بندرعباس و توضيحات محمود حجتي با 119 رأي از مجموع 194 نماينده حاضر در صحن، توضيحات وزير را قانع کننده ندانستند. علي ابراهيمي سخنگوي کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس در تشريح سوال نماينده بندرعباس از وزير جهاد کشاورزي گفت: در اجراي ماده 207 آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، اين سوال در جلسه 17 مهر 1397 کميسيون باحضور اکثريت نمايندگان، نماينده سوال کننده و وزير، مطرح و پس از استماع اظهارات طرفين و نظر به عدم اقناع نماينده سوال کننده از پاسخ هاي ارائه شده وزير جهاد کشاورزي، کميسيون قلمرو سوال را ملي تشخيص داده و مستند به بند 3 ماده 207 آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، گزارش سوال جهت اعلام وصول در اولين جلسه ارسال شد.