دریا نیوزبازارچه ای در انتظار استانداردسازی

، 10:23   /   کد خبر: 35064   /   تعداد بازدید: 201


  دریانیوز: 18خرداد سال 1389 آتش سوزی در بازارچه 22بهمن بندرعباس، این بازار را در صدر اخبار استان و کشور قرار داد.آتش سوزی که بدلیل اتصالی برق، سقف و دیواره های برزنتی را شعله ور کرد و بیش از 200 غرفه را باخاکستر یکسان کرد.پس از این حادثه بود که جلسات متعدد تشکیل شد و وعده بازسازی، استانداردسازی وایمن سازی بازارچه توسط مسئولان مختلف داده شد و هیچکدام از آن وعده ها بعد از گذشت یک دهه عملیاتی نشد.نابسامانی این بازارچه از طرفی دیگر نیز قابل تامل است که رئیس بازارچه از آن پرده برداری کرده است. در ادوار مختلف برخی از افراد نیز غرفه های این بازارچه که در واقع برای دستفروشان راه اندازی شده بود را تصاحب کرده بودند که اقدام به اجاره دادن آن نموده ویا اینکه خودشان در خارج از استان یا خارج کشور بوده ویا اینکه بجای انبار از این غرفه ها استفاده می کنند که برایشان بسیار بصرفه است.

برخی غرفه ها نیز بدون استفاده رها شدند. اینکه چرا در ادوار مختلف چنین وضعیتی وجود داشته است واقدام مناسبی در این بخش صورت نگرفته، جای سئوال دارد. اما حال که رئیس جوان سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری بندرعباس مصمم است از یک طرف غرفه‌های این بازارچه از سودجویان پس گرفته شود و به مستحقینی سپرده شود که می خواهند از راه دستفروشی امرار معاش کنند واز طرفی دیگر با مشارکت سرمایه گذار بخش خصوصی و با استفاده از سازه‌های سبک ایمن غرفه‌هایی استاندارد احداث شود و در اختیار دستفروشان قرار گیرد، بایستی از این برنامه‌ها حمایت های لازم صورت گیرد تا این وعده ها محقق شود. بطور حتم اگر این بازارچه ساماندهی شود و دستفروشان از مناطق مختلف شهر به این بازارچه هدایت شوند، برخی از مشکلات موجود برطرف می‌شود و خیابان ها و معابرشهر توسط دستفروشان مسدود نمی شوند.

از طرفی دیگر بسیاری از خانواده ها با مشکلات فراوانی مواجهند وسرمایه ای جهت کسب و کار ندارند که گزارش هایی از وضعیت زندگی آنها نیز بارها منتشر شده است و می توان تمهیداتی اندیشید تا غرفه های این بازار که اجاره بهای فعلی هر غرفه 85 هزارتومان است به دستفروشی بسپارند که امرار معاش نمایند و بخشی از مشکلات معیشتی واقتصادی آنها برطرف شود. در محوطه وسیع این بازارچه که فضای کافی جهت پارکینگ خودرو، احداث سازه های سبک غرفه ای و... وجود دارد و بایستی از ظرفیت موجود جهت اشتغالزایی برای اقشار محروم جامعه استفاده نمود و اجازه داده نشود  افراد متمول و غیرنیازمند از این موقعیت سوءاستفاده نمایند.

علی زارعی/ دریا     علی زارعی